کوتاهی قد در کودکان،ناشی از چیست؟

 
saraalighanbari1360
saraalighanbari1360
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : شهریور 1389 
تعداد پست ها : 3159
محل سکونت : fars

کوتاهی قد در کودکان،ناشی از چیست؟

از دیدگاه سازمان جهانی بهداشت سلامت به رفاه کامل جسمی، روحی و اجتماعی اتلاق میشود. دکتر رضا راست منش، دکترای تغذیه درباره مشکلات جسمی استفاده از ابزار تکنولوژیک توضیح میدهد.
نی نی بان: از دیدگاه سازمان جهانی بهداشت سلامت به رفاه کامل جسمی، روحی و اجتماعی اتلاق میشود. وقتی از تکنولوژی صحبت می‌شود باید استاندارد زندگی بشر را ارتقا دهد. در حالی که همین تکنولوژی این روزها باعث شده است کودکان به جای استفاده از فکر و خلاقیتشان همه چیز را به عنوان یک موجود منفعل به تکنولوژی سپرده‌اند. دکتر رضا راست منش، دکترای تغذیه درباره مشکلات جسمی استفاده از ابزار تکنولوژیک توضیح میدهد.


رابطه چاقی و تکنولوژی
دامنه استفاده از تکنولوژی باعث شده میل به ارتباط اجتماعی کاهش یافته و کودکی که باید جنب و جوش داشته باشد حالا بی تحرک شده و احتمال ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و ... در او افزایش پیدا کند. چاقی‌های دوران کودکی یکی از بد قلق‌ترین چاقی‌هایی هستند که به راحتی کنترل، مدیریت و درمان نمیشوند.
 

بلوغ زودرس و امواج الکترومغناطیس


بلوغ زودرس نتیجه امواج الکترومغناطیس
طبق مطالعات انجام شده، ثابت شده است امواج الکترومغناطیسی که از موبایل و تبلت و ... ساطع می‌شود روی بلوغ زودرس دختران و پسران تاثیر میگذارد. بلوغ معمولا در دخترها در محدوه سنی 8 تا 13 سال و در پسرها در محدوده سنی 9 تا 14 سال اتقاق می‌افتد. اگر کودکی کمتر از این محدوده سنی به بلوغ برسد، آن را بلوغ زودرس می‌گویند.

احتمال ناباروری با امواج موبایل
یکی از مهم‌ترین تاثیرات این امواج در افزایش احتمال ناباروری است. کودکانی که بیش از حد این وسایل را نزدیک به خود نگه میدارند بیشتر در معرض ناباروری در سنین بالا قرار دارند و با توجه به این که کشور ما نگران سالمندی است و زاد و ولد در کشور ما کاهش یافته و نسلی که از نظر کمی تعدادش کم شده از نظر کیفی هم دچار مشکلات زیادی شده است و استعداد جسمی و روانی در این نسل فروکش کرده است. باید بتوان تکنولوژی را مدیریت کرد و نباید بگذارید تکنولوژی کودک شما را ببلعد.

کوتاه قدی و نزدیک بینی آفت موبایل و تبلت
از جمله عوارض دیگری که قرار گرفتن در معرض امواج الکرومغناطیس میتواند برای کودک به همراه داشته باشد خطر کوتاه قدی و رشد استخوانی ناکافی است. البته این مشکل امواج از سالها قبل وجود داشته و درباره یخچال  و تلویزیون هم این هشدار داده میشد اما تفاوتی که این وسایل با ابزارهای تکنولوژیکی مانند موبایل و تبلت دارند این است که هیچ فاصله‌ای بین کودک و این وسیله وجود ندارد در حالی که کودک اغلب با فاصله از تلویزیون می‌نشیند. از سوی دیگر وقتی کودک مدام به صفحه نمایش این ابزار نگاه میکند نور زیاد این وسایل میتواند مشکلات چشمی و از جمله نزدیک بینی را برای کودک ایجاد کند.

راهکار محدودیت است
در کشورهای اروپایی که پیشگام تولید ابزار تکنولوژی هستند، یکی از راهکارهای محصور نشدن در این دنیا، ایجاد محدودیت در استفاده است. بر همین اساس کودکان نمیتوانند بیشتر از نیم تا یک ساعت از کامپیوتر، لپ تاپ یا موبایل استفاده کنند. گاهی اوقات استاندارد ما در برخورد با برخی موضوعات با استانداردهای یک مدینه فاضله بسیار فاصله دارد. اینکه ما فکر کنیم سالم بودن یعنی اینکه فرد بیماری جسمی نداشته باشد، کاملا اشتباه است در حالی که سالم بودن یعنی فرد عاری از بیماریهای جسمی، روحی و در رفاه اجتماعی باشد. بنابراین جذب و غرق شدن در تبلت اگر باعث شود که فرد از جسم خودش استفاده نکند میتواند خسارت زیادی به بار بیاورد. 

شنبه 2 تیر 1397  05:31 ب.ظ
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon zahra_53 mohammad_43 rezajafarizadeh fatemeh_75 majid68
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:کوتاهی قد در کودکان،ناشی از چیست؟

باسلام،

همه این عوامل بر رشد کودکان موثر است بعلاوه تغذیه ناسالم با مواد غذایی تراریخته و مصنوعی که در کشورهای جهان سوم و در حال توسعه از جمله ایران که اثر خود را به ویژه بر روی نسل جدید به شدت گذاشته است. ضمنا قد و اندازه آن امروزه به واسطه چشم و هم چشمی های ناصحیح و تبلیغات سودجویانه به یک معضل اجتماعی بدل شده است . 

سه شنبه 5 تیر 1397  11:11 ق.ظ
تشکرات از این پست
saraalighanbari1360
دسترسی سریع به انجمن ها