طرحواره ها و مشكلات زناشويي

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37200
محل سکونت : ایران زمین

طرحواره ها و مشكلات زناشويي


🔘وقتي با تعارضات زناشويي روبرو ميشويم دلائل متفاوتي را مي توان براي اين مشكلات نام برد يكي از اين دلائل وجود طرحواره ها است. طرحواره ها باورهای بنیادینی هستند که در اوائل زندگی در مورد این که چه کسی هستیم و ماهیت روابط ما چیست در ما ايجاد مي شوند و در طول زندگي نوع ارتباطات ما را تحت الشعاع قرار ميدهند.در اين نوشتار به چند مورد از اين طرحواره ها اشاره مي كنم.

• 🌀طرحواره رهاشدگی: این باور که افراد مهم زندگی دیر یا زود شما را رها یا طرد خواهند کرد. اين طرحواره موجب مي شود از ترس اينكه رها شويد به ديگران نزديك نشويد و يا رفتاري كنيد كه قبل از آنگه آنها شما را طرد كنند شما رابطه را پايان دهيد لذا از ايجاد روابط صميمانه احتراز ميكنيد .


• 🌀طرحواره نقص-شرم این باور که شما دچار نقصها و مشکلات به شدت شرم آوری هستید، موحب ميگردد عزت نفس و كفايت لازم جهت ايجاد ارتباط با ديگران را نداشته باشيد و سبب فاصله  بين شما با ديگران مي شود.

• 🌀محرومیت- این باور که هیچگاه به آنچه در یک رابطه نیاز دارید نخواهید رسید لذا از ايجاد صميميت در ارتباط خودداري ميكنيد.

 • 🌀اطاعت- این باور که نیازهای همسر در اولویت است و منجر به غرق شدن در نیازهای طرف مقابل میشويد و همواره از ارتباطات خود لذت نميبريد چون در روابط بازنده اي بيش نيستيد و نيازهاي سركوب شده اتان موجب سرخوردگي شما خواهد شد.

• 🌀ازاردیدگی/عدم اعتماد- این باور که دیگران به شما آزار خواهند رساند یا از شما سوءاستفاده خواهند
کرد و متقلب و دروغگو هستند موجب مي شود از نزديك شدن به ديگران خودداري نماييد و نمي توانيد روابط صميمانه اي داشته باشيد.

دكتر فاطمه آذرتاش
مشاور خانواده

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

چهارشنبه 9 خرداد 1397  09:48 ق.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها