مرحله سوم مسابقه لحظاتی با احادیث

 
nargesza
nargesza
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1392 
تعداد پست ها : 8685
محل سکونت : اصفهان

مرحله سوم مسابقه لحظاتی با احادیث

 

مسابقه حدیث سوم

 

 

 

حدیث سوم

سخنران: حجت الإسلام والمسلمین شیخ مهدی رفعتی

موضوع سخنرانی:‌ بدترین مردمان

 

بسم الله الرحمن الرحیم

از وجود نازنین امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام روایت کرده‌اند که فرمودند: شَـرُّ النّاسِ مَنْ كانَ مُتَتَبِّعاً لِعُيُوبِ النّاسِ عَمِيّاً لِمَعائِبـِهِ، بدترین انسان‌ کسی است که دنبال عیب‌های دیگران است در حالی که عیوب خود را نمی‌بیند.
انسان نباید به جامعه‌اش بی‌اعتنا باشد و اگر خطا، گناه یا معصیتی دید نباید بی‌توجه از کنار آن بگذرد. اما عکس‌العملش باید چه باشد؟ آیا باید آن عیب را فاش کند و آبروی مؤمن را ببرد؟ نه. وظیفه‌ی ما این است که خیرخواه و دلسوز مؤمن باشیم و به او تذکر دهیم، مسیر و راه درست را به او نشان دهیم. این که دنبال عیب‌های دیگران باشیم نشانه‌ی ضعف وجود خودمان است. در روایت داریم افرادی که وجودشان مملو از عیب است دنبال عیب‌های مردم می‌گردند.
از حضرت عیسی بن مریم علی نبینا و آله و علیه السلام نقل کرده‌اند که روزی از حواریون خود پرسیدند اگر ببینید یکی کسی خوابیده و ملافه از روی او کنار رفته، چه می‌کنید؟ گفتند یا نبی الله، این چه سؤالی است؟ واضح است که ملافه را روی بدنش می‌کشیم. عیسی بن مریم فرمودند که من می‌ترسم آن مقدار باقی‌مانده‌ی ملافه را هم کنار بزنید. گفتند یا نبی الله، چنین نیست و ما مقصودت را از این سخن نمی‌دانیم. حضرت عیسی فرمودند مقصود من ملافه نیست، آبروی مؤمن است. اگر دیدید آبروی کسی از شما در خطر است چه می‌کنید؟ اگر عیبی از او دیدید آن را آشکار می‌کنید یا می‌پوشانید و تستر می‌کنید؟
یکی از نام‌های خداوند ستار است. خدا ستار العیوب است و عیب‌ها را می‌پوشاند، هم در جسم ما و هم در عالم طبیعت. ببینید انسان را چه زیبا آفریده است. چه اندام زیبایی. چه پوست زیبایی روی بدن انسان کشیده که عیب‌هایش پیدا نباشند. خدا ستار است، هم از لحاظ مادی و ظاهری و هم از لحاظ معنوی. چقدر خطا و معصیت و جرم از بندگان خودش می‌بیند و آن‌ها را می‌پوشاند. خدا دوست دارد بندگانش هم چنین باشند؛ اگر خطایی دیدند بی‌درنگ آبروی شخص را نبرند. حتی فرد گنه‌کار و خطاکار هم حرمت و حریمی دارد.
در روایت داریم که حرمت آبروی مؤمن از حرمت کعبه بیشتر است و اگر کسی آبروی او را ببرد گویی دیوار کعبه را با کلنگ خراب کرده است. آبروی مؤمن بسیار بسیار مهم است. گاهی فردی وقتش را صرف پی‌گیری و دنبال کردن خطاهای دیگران می‌کند؛ در حالی که اگر کمی از آن وقت را به خودش و تزکیه‌ی نفس خودش تخصیص دهد واقعاً در مسیر رشد و اصلاح نفس قرار می‌گیرد. انسان دلسوز و ناصح و خیرخواه کسی است که اگر خطایی ببیند در صدد تذکر برمی‌آید؛ با محبت و مهربانی و آن هم در خلوت و با ادبیاتی بسیار بسیار ملاطفت‌آمیز به شخص تذکر می‌دهد که این ره که تو می‌روی به ترکستان است. تفاوت چنین کسی با عیب‌جو در این است که عیب‌جو آشکارا عیبی نمی‌بیند، بل‌که در وجود دیگران دنبال عیب می‌گردد تا آبروی آن‌ها را ببرد. عیب‌جو می‌خواهد پستی و ضعف و کاستی وجود خودش را با این شیوه تحت‌الشعاع قرار دهد و بپوشاند. می‌خواهد بگوید اگر من خطاکارم جامعه هم چنین است، دیگران هم چنین هستند، فلانی و فلانی هم چنین هستند. بنابر این یکی از نشانه‌های مؤمن این است که هرگز دنبال کنکاش در عیب‌های دیگران نیست.
امیدوارم خدای متعال همه‌ی ما را از این رذیله‌ی اخلاقی به دور بدارد.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

 

سوال مرحله سوم مسابقه لحظاتی با احادیث

 

در روایت ذکرشده، امام علی علیه السلام چه کسی را بدترین مردم می‌داند؟

 

1. کسی که شرک بورزد

2. کسی که مقید به تکالیف دینی نباشد

3. کسی که دروغ بگوید

4. کسی که دنبال عیب‌های دیگران باشد.

 


اللهم عجل لولیک الفرج

دوشنبه 31 اردیبهشت 1397  05:55 ق.ظ
تشکرات از این پست
v_saeidi124 zahra_53 saraalighanbari1360 mehdi0014 alikhodadad farashbandzare ms57bd45 masoud71 alii10 fstahami ar6681 shirdel2 asker1333 kafokhon mr_nariiman niny200527 zahra98 asghar47 akhond68 akbar1320 bibi24 farvi90 hassan59 fatime66 mostafaaskari99 msadra91 sakine47 sajjad1371 simsin akram2020 sepide70 girnade elissa elenin rozgol masi63 akrambanoo unknown amayen ome_abiha96 emamedavazdah fsmuosavi bayati0011 khaliln sabagh rezahossiny 13321342 alirezazaeri aza1393 fatemehza ma1393 faraji5
دسترسی سریع به انجمن ها
46/945