0

عیب یابی قطعات سخت افزاری کامپیوتر

 
moeinkhan
moeinkhan
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1397 
تعداد پست ها : 23

عیب یابی قطعات سخت افزاری کامپیوتر

بروز مشکلاتی مانند صفحه ی آبی مرگ و یا بروز خطاهای سیستمی می تواند به دو دلیل نرم افزاری و یا سخت افزاری رخ دهد. مشکلات نرم افزاری نهایتا با تعویض ویندوز رفع می شوند اما در مشکلات سخت افزاری از کجا باید پی به مشکل برد؟ چطوری بفهمیم که کدام سخت افزار ما بدرستی کار نمی کند؟

صفحه ی آبی مرگ ۱۰۱ :

ارور ۱۰۱ از صفحه ی آبی مرگ مربوط به مشکلات سخت افزاری می باشد. در بخش آموزش صفحه ی آبی مرگ می توانید این خطا را جستجو کنید و با مراجعه به سایت مایکروسافت بیشتر بدانید.

در ویندوز های جدید مانند نسخه ی ۱۰ خطاهای صفحه ی آبی مرگ بهبود پیدا گرده است و خطاهای دقیق تری به شما می دهد، مثلا می گوید که من هنگام اجرای “NV4_disp.dll” دچار خطا شدم و شما با جستجوی آن می بینید که این بخش مربوط به نرم افزار کارت گرافیگ های NVIDIA می باشد.

بررسی هارد دیسک

هارد دیسک ها به صورت S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology) ساخته شده اند که یه این معنی می باشد که هارد ها دارای مانیتورینگ هوشمند می باشند که تمامی خطاها از ابتدای کار خود را ثبت می کنند. شما می توانید با استفاده از برنامه  ی CrystalDiskInfo به بررسی وضعیت هارد خود بپردازدید و آن را مشاهده کنید.

رفع مشکل کامپیوتر
 - چی جوری

تست رم

تست رم نیازی به نصب برنامه ی جانبی ندارد و درون خود ویندوز برنامه ای برای تست رم می باشد.در این آزمون ویندوز اطلاعاتی را به رم میفرستد و سپس اقدام به خواندن آن ها می کند، اگر رم سالم باشد باید عینا همان اطلاعات را بازگردانی کند. در صورتی که ایند کار را رم به درستی انجام ندهد شما شاهد گیر کردن نرم افزار ها و ویندوز و همچنین صفحه ی آبی مرگ می شوید. برای تست رم خود می توانید به آموزش بررسی سلامتی رم (RAM) مراجعه کنید.

رفع مشکل کامپیوتر
 - چی جوری

بررسی دمای قطعات

درون کامپیوتر شما چقدر گرم است؟ یکی از دلایل بروز صفحه ی آبی مرگ، خطاها و یا باعث خاموش کردن کامپیوتر می باشد. ممکن است شما در جای گرمی کامپیوتر خود را قرار داده باشید و یا فن های درون کیس به اندازه ی کافی نباشد و یا بدرستی کار نکنند. شما بصورت معمول می توانید دمای قطعات خود را درون محیط بایاس مشاهده کنید.

برای مشاهده ی دمای کامپیوتر خود در محیط ویندوز باید از برنامه های جانبی مانند SpeedFan و یا Speccy استفاده کنید. برای تست بیشتر شما می توانید قطعات خود را تحت فشار قرار دهید برای مثال بازی گرافیکی را اجرا کنید تا ببینید که کارت گرافیک شما تحت فشار تا چه دمایی پیش می رود ودر مورد هرقطعه همین کار را انجام دهید چون در حالت نرمال معمولا قطعات مشکل خود را بروز نمی دهند و عمده ی این مشکلات هنگامی معلوم می شود که تحت فشار قرار گیرند.

رفع مشکل کامپیوتر
 - چی جوری

تحت فشار قرار دادن پردازنده (CPU)

برای تحت فشار قرار دادن پردازنده ی کامپیوتر خود می توانید از برنامه هایی مانند Prime95 استفاده کنید. این برنامه پردازنده ی شما را تا جی که می شود تحت فشار قرار می دهد و اجازه ی استراحت به آن نمی دهد و شما در این حالت باید اقدام به مشاهده ی دمای پردازنده ی خود کنید.

 

عیب یابی کامپیتور
 - چی جوری

تحت فشار قرار دادن گرافیک (VGA)

برای تست گرافیک باید آن را نیز مانند پردازنده تحت فشار قرار دهید. شما می توانید برای گرفتن این آزمون از کارت گرافیک خود از برنامه ای مانند ۳DMark استفاده کنید. این برنامه حداکثر کارایی را از گرافیک شما می کشد و در صورت مشاهد ی خطا و یا دمای بالا به این معنی است که یه جای کار گرافیک شما لنگ می زند!

اگر کارت گرافیک شما در تست های این افزار موفق نباشد بعدا در بازی ها و کار با برنامه های گرافیکی نیز به مشکل برخواهد خورد.

عیب یابی کامپیتور
 - چی جوری

جایگزینی

البته در آخر باید گفت که موارد دیگری نیز می باشند مانند خرابی پاور یا همان منبع تغذیه که نمی توان فعالیت های آن را مانیتور کرد و یا در محیط ویندوز تست سلامت گرفت. این قضیه در مورد مادربورد نیز صادق است.

بهترین و مطمئن ترین راه برای تشخیص اینکه کدام قطعه مشکل دارد جایگزینی می باشد. برای مثال اگر فکر می کنید که مشکل از کارت گرافیک شماست، کارت گرافیک را جایگزین کنید و اگر مشکلات شما برطرف شد یعنی ایراد از کارت گرافیک قبلی بوده است.

و در آخر باید بگوییم که این پست کامل نیست و تنها برای عیب یابی سریع سیستم شما می باشد و اگر فردی بخواهد درباره ی رفع و عیب یابی مشکلات یک سیستم مطلبی بنویسد می تواند آن مطلب یک کتاب باشد.

 

دوشنبه 24 اردیبهشت 1397  12:45 PM
تشکرات از این پست
ar6681
دسترسی سریع به انجمن ها