غلط املایی در دست‌خط رضاشاه

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 22047
محل سکونت : اصفهان

غلط املایی در دست‌خط رضاشاه

کسی را با این سطح از سواد، چگونه می توان پدر ایران نوین نامید؟ و مثلا پروژه هایی مثل راه آهن،تاسیس دانشگاه،منع حجاب و...را به او نسبت داد؟

 مشرق - محمدرضا کائینی از فعالان رسانه و تاریخ در صفحه شخصی خودش با انتشار عکسی نوشت: آنچه می بینید، از معدود دستخط های باقی مانده از رضاخان است.

نکته اش هم این است که قزاق سوادکوه در این چند خط، نوزده فقره غلط املایی دارد! از صدر کلام که با "مغرب الخاقان"(مقرب الخاقان)آغاز می شود تا کلماتی مثل"ترف"(طرف)،"حچ"(هیچ)،"معموریت"(ماموریت)،"به حچ وجح"( به هیچ وجه)،" کاغذ"( کاغذ)و...الخ که در متن آن رخ می نماید.

دستخط رضاشاه

کسی را با این سطح از سواد، چگونه می توان پدر ایران نوین نامید؟ و مثلا پروژه هایی مثل راه آهن،تاسیس دانشگاه،منع حجاب و...را به او نسبت داد؟

در اینجا و به ناگاه، ذهن ما به سمت این نام ها می رود: فروغی،نصرت الدوله فیروز،تیمورتاش،داور و...الخ. این جماعت هم یا وابسته گی های شدید فرقه ای دارند مانند: ازلی گری یا بابیگری و یا از آن مهمتر از اساتید اعظم لژهای فراماسونری هستند.حال اگر اینها بخواهند طرح راه آهن را به قزاق حقنه کنند،چگونه راه آهنی خواهد شد؟راه آهن جنوب به شمال که برخلاف راه غرب به شرق(راه ابریشم)، هیچ استفاده ای برای ایرانیان نخواهد داست و البته بعدها به کار متفقین خواهد آمد.

یا مثلا اگر بخواهند دانشگاه بسازند،چگونه دانشگاهی خواهند ساخت؟ موسسه ای که نه تنها محصولات مدارس قدیمه از قبیل:بوعلی،ابوریحان،ملاصدرا و....را نخواهد داشت،که دانش آموختگان آن در بهترین صورت، مترجمین دست سوم جان لاک،جان‌استوارت میل،روسو و...خواهندشد.( بلیه ای به نام بومی نبودن علوم انسانی که سالیانی است فغان عده ای را برآورده است)...تاریخ بخوانیم...


پ ن‌اول: شنیده یا خوانده بودم که محمد تقی بهار،دستخطی از رضاخان را که مملو ار غلط بوده، برای ثبت در تاریخ نگاه داشته بود.احتمالا دستخط ضمیمه، همان است.


پ‌ ن دوم: این واپسین پستی است که در این روزها، درباره رضاخان منتشر می کنم. با اندکی از هزار، خواستم نشان دهم که خاک شهرری،چه تحفه ای را به خلق الله نمایانده است. تازه اگر ماجرا راست باشد که البته من در آن تردید دارم.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

دوشنبه 17 اردیبهشت 1397  09:57 ق.ظ
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon ali_81 majid68 feridoun3 amayen fatemeh_75 mohammad_43 iustminers asramosavi
majid68
majid68
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 1677
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:غلط املایی در دست‌خط رضاشاه

رضا خان : بی سواد ، قلدر ، دیگتاتور ، مروج بی حجابی و بی بند و باری ، دست نشانده بیگانگان

 

 

 

پنج شنبه 3 خرداد 1397  10:13 ق.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 1997
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:غلط املایی در دست‌خط رضاشاه

باسلام،

این قضیه همیشه بوده و باعث عدم پیشرفت مملکتمان شده است. آن روزها همه از بی سوادی رضا شاه یا همان رضا قلدر می نالیدند اما امروز او را با القاب خاص خطاب می کنند. الان هم همین طور است برای برخی منافع از چاپلوسی و تملق اسفاده می کنند و در واقع ریاکاری ونفاق به خرج می دهیم و جلوی بی قانونی هاو بی سوادی ها سکوت می کنیم. همین است که باعث عقب افتادگی ما شده است.

پنج شنبه 3 خرداد 1397  10:56 ق.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53 amayen
دسترسی سریع به انجمن ها