ماه شعبان را غنیمت بدانیم

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 21850
محل سکونت : اصفهان

ماه شعبان را غنیمت بدانیم

بشارتی بزرگ برای روزه داران ماه شعبان

 

امام صادق علیه السلام فرمود: "کسى که سه روز از ماه شعبان را روزه بگیرد، با خداوند در عرش و بهشت او دیدار مى کند.

 

باغ، بهشت،

چشم بر هم زدنی ماه مبارک رجب به پایان رسید و امروز شروعی است برای یک ماه پر خیر و برکت دیگر به نام ماه شعبان. ماهی که هر لحظه اش حال و هوای خاصی دارد، چرا که پیشواز این ماه، ماه مبارک رجب، ماهی که متعلق به امیر المؤمنین علیه السلام بوده است و حالا هم خود ماه شعبان، شده است پیشواز و بدرقه ای برای عظیم ترین و پر خیر و برکت ترین ماه خدا یعنی ماه مبارک رمضان.

شعبان ماهی است که رسول رحمت (صلی الله علیه و آله و سلم) آن را شهر خود می‌ نامد و بزرگان دین صلوات بر محمد و آل محمد (علیهم السلام) را افضل اعمال در آن می‌ دانند.(1)
ماهی که در فضیلت آن فرموده اند: «خداوند به ذات مقدس خود سوگند خورده است که هر کس را در این ماه به او پناه برده و از او درخواست کند، از رحمت خود محروم نکند.»(2)

این ماه را شعبان نامیده‌اند، زیرا در آن ارزاق مومنان تقسیم می‌شود و آن ماهی است که عمل در آن چند برابر می‌شود و کار نیکو هفتاد برابر ثمره می‌دهد.


و نیز فرموده اند: شعبان ماه شریفی است و آن ماه من است، حاملان عرش آن را بزرگ می‌شمارند و حق آن را می‌شناسند، آن ماهی است که در آن همچون ماه رمضان، روزی بندگان زیاد می‌شود و در آن بهشت آذین بسته می‌شود و این ماه را شعبان نامیده‌اند، زیرا در آن ارزاق مومنان تقسیم می‌شود و آن ماهی است که عمل در آن چند برابر می‌شود و کار نیکو هفتاد برابر ثمره می‌دهد.(3)
 

 


هر چه در عظمت این ماه در منابع دینی و لسان اهل بیت بیشتر غور می کنیم، شگفت زده تر خواهیم شد و خدا را بیشتر شکر می کنیم که بار دیگر به ما فرصت درک این ماه مبارک را عطا کرده است و ای کاش که این فرصت ها را غنیمت بدانیم چرا که در بیان مولایمان امام علی علیه السلام آمده است که: «الفرصه سریعه الفوت و بطیئه العود»: فرصت زود از دست می‌ رود و دیر بر می‌گردد» (4) و نیز در بیانی دیگر می فرمایند: «الْفُرْصَةُ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ فَانْتَهِزُوا فُرَصَ الْخَيْر»: فرصت به مانند ابر گذرا مى‏ گذرد، پس فرصت‏ هاى نيك را غنيمت دانيد.(5)

و به واقع هم این گونه است، همان طور که ماه رجب به سرعت برق و باد گذشت، این ماه هم چشم بر هم زدنی به پایان می رسد و ای کاش که ان شاء الله همگی بتوانیم کوله بارمان را از معنویت و توشه های خوب برای شروع و درک ماه مبارک رمضان پر کنیم و با کوله باری پر از روحانیت به ماه مبارک رمضان وارد شویم.

 

دستور العملی برای ماه شعبان

عارف واصل آیت الله حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی در سفارش ها و نصایح مربوط به ماه شعبان چنین اشاره می کنند: از اعمال مهم در این ماه روزه است ؛ به اندازه اى که با حال سالک مناسب باشد و بهتر است اگر  مانعى نبود  تمام ماه را به جز یک یا دو روز آخر آن را روزه بگیرد؛ و با این یک یا دو روز بین روزه این ماه و روزه رمضان فاصله بیندازد و اگر این مقدار را نمى تواند، به مقدار زیادى روزه بگیرد تا وارد دعوت مقدس رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم شده و از کسانى باشد که حضرتش صلى الله علیه و آله و سلم را یارى مى کنند و گمان نمى کنم با یک یا دو روز روزه گرفتن وارد این دعوت شود و از کسانى باشد که بتوان گفت : به رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم کمک کرده است .(6)

کسى که روز اول ماه را روزه بگیرد، حتما وارد بهشت مى شود و کسى که دو روز را روزه بگیرد، خداوند در هر شب و روزى - به چشم رحمت - به او مى نگرد و در بهشت هم به این نگاه ادامه مى دهد . و کسى که سه روز روزه بگیرد، با خداوند در عرش و بهشت او دیدار مى کند.


درباره روزه ماه مبارک شعبان از امام صادق علیه السلام نیز روایت شده: "کسى که روز اول ماه را روزه بگیرد، حتما وارد بهشت مى شود  و کسى که دو روز را روزه بگیرد، خداوند در هر شب و روزى - به چشم رحمت - به او مى نگرد و در بهشت هم به این نگاه ادامه مى دهد . و کسى که سه روز روزه بگیرد، با خداوند در عرش و بهشت او دیدار مى کند."(7) و این ها همه بشارت هایی است از رحمات الهی که به سوی بندگان سرازیر شده است.
 

اعمال سفارش شده برای ماه مبارک شعبان

از اعمال دیگری که برای این ماه بیان شده ذکر روزانه 70 مرتبه اَسْتَغْفِرُاللّهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ و  نیز 70 مرتبه گفتن ذکر: اَسْتَغْفِرُاللّهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیهِ

صدقه دادن در این ماه نیز بسیار سفارش شده است ؛ اگر چه به نصف دانه خرمایى باشد تا حق تعالى بدن او را بر آتش جهنم حرام گرداند.

صلوات فرستادن و گفتن هزارمرتبه ذکر: لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَلانَعْبُدُ اِلاّ اِیاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ نیز از سفارش هایی است که برای این ماه بیان شده است. 

به امید ان که ان شاء الله از فرصتی که در اختیار ما قرار گرفته است نهایت استفاده را داشته باشیم و همان طور که عرض شد با کوله باری سرشار از معرفت، روحانیت و نیز آمرزش کامل خود را برای شروع ماه مبارک رمضان آماده کنیم.


پی نوشت:
1- طبرسی، مستدرک الوسائل، ج5، ص341.
2- کتاب "وسایل الشیعه"، "بحار الانوار" و "مصباح المتهجد"
3- همان
4- نهج البلاغه، حکمت
5- نهج‌البلاغه، قصار ۲۱
6- مجله خُلُق آذر و دی 1386 - شماره 2
7- کتاب "من لا یحضره الفقیه"

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

چهارشنبه 29 فروردین 1397  10:41 ق.ظ
تشکرات از این پست
mohammad_43 majid68 rozgol fatemeh_75 hamid_h fatemeh35 ali_81 ravabet_rasekhoon nazaninfatemeh shirdel2 mamadbayat hadi1346 amayen rezahossiny navidafshar
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 34670
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:ماه شعبان را غنیمت بدانیم

۱۵ عمل در اولین روز «شعبان» که ما را به بهشت می‌رساند

 

 
پیامبر اسلام (ص) در توصیف روز اول ماه شعبان فرمود: قسم به آنکه مرا به راستی به رسالت مبعوث کرده که هر که دری از خیر و نیکی در این روز کسب کند، پس به درستی که به شاخه‎ای از شاخه‎های ‎درخت طوبی در آویخته، پس آن درخت او را به سوی بهشت می‎کشاند.
 
 ماه شعبان از ماه‌های پرفضلیت سال شمرده می‌شود. این ماه عظیم‌الشأن به دلیل اتصالی که به ماه نزول قرآن و ماه برکت، رحمت و مغرفت یعنی ماه مبارک رمضان دارد، همواره مورد توجه اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) بوده است و می‌توان گفت: مجموع این روایات گویای آن است که خداوند ماه شعبان را فرصتی برای مؤمنان جهت تزکیه روح و جانشان برای ورود به ماه مبارک رمضان قرار داده است؛ از این رو شاید بخش عمده فلسفه روایات متعددی که درباره فضیلت و آداب این ماه صادر شده، از باب همین موضوع باشد.

نقل است پیامبر اکرم (ص) در واپسین ساعات ماه رجب درباره فضیلت اولین روز ماه شعبان فرمودند: به درستی که خداوند عزوجل، چون روز اول ماه شعبان می‎شود امر می‎کند به در‌های بهشت پس باز می‎شود و امر می‎کند درخت طوبی را، پس شاخه‎های ‎خود را براین دنیا نزدیک می‎کند؛ آنگاه منادی پروردگار عزوجل صدا می‌زند: «ای بندگان خدا این شاخه‎های ‎درخت طوبی است پس به او در آویزید که شما را به سوی بهشت بلند کند و این شاخه‎های ‎درخت زقوم است، بترسید از او که شما را به سوی جهنم هدایت نکند.»

قسم به آنکه مرا به راستی به رسالت مبعوث کرده که هر که دری از خیر و نیکی در این روز کسب کند، پس به درستی که به شاخه‎ای از شاخه‎های ‎درخت طوبی در آویخته، پس آن درخت او را به سوی بهشت می‎کشاند و هر که کسب کند دری از شرّ را در امروز، پس به تحقیق که در آویخته به شاخه‎ای از شاخه‎های ‎درخت زقوم؛ پس آن درخت او را به سوی آتش می‎کشاند.

در این روز خود را به درخت طوبی نزدیک کرده است کسی که:

* برای خدا نماز مستحبی به جا آورد
* در این روز روزه بدارد
* میان زنی با همسرش، یا پدری با فرزندش، یا خویشاوندان یا زن و شوهری صلح دهد
* پریشانی را از بدهکاری که طلبی از او دارد بزداید
*یا از طلبش که بر عهده بدهکار است بکاهد
*در حساب خود نظر کند و قرض کهنه‎ای را بر عهده خود ببیند که طلبکارش از به دست آوردنش مأیوس شده، پس آن را به صاحبش برگرداند

طوبی سهم کسی خواهد بود که:

*یتیمی را سرپرستی کند
* سفیهی را از ضربه زدن به آبرو و عِرض مؤمنی باز دارد
*قرآن یا قسمتی از آن را بخواند
*خدا را یاد کند، نعمت‌هایش را برشمارد و آنگاه شکر خدا کند.
*از بیماری عیادت کند
*به پدر و مادر یا یکی از آن‌ها نیکی کند
*پیش از رسیدن روز اول شعبان اگر پدر و مادر خویش را به خشم آورده بود و در این روز خشنودشان کند
*جنازه‌ای را تشییع کند
* در این روز مصیبت زده‌ای را تسلی بخشد

هر کس در این روز چیزی از ابواب خیر را به جا آورد در زمره کسانی است که در اول شعبان خود را به درخت طوبی بهشتی نزدیک و از زقوم جهنمی دور داشته است. (مستدرک وسایل الشیعه، ج. ۷، ص. ۵۴۳)
قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
چهارشنبه 29 فروردین 1397  12:09 ب.ظ
تشکرات از این پست
majid68 zahra_53 rozgol fatemeh_75 ali_81 ravabet_rasekhoon nazaninfatemeh
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 21850
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:ماه شعبان را غنیمت بدانیم

بهترین و پرفضیلت‌ترین اعمال ماه شعبان

 

روزه در این ماه هر مقدار که در توان شخص بود. به‌ویژه در روز نخست این ماه. در روایت است که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله [جز رمضان] هیچ ماهی را کامل روزه نمی‌گرفت، مگر ماه شعبان را.

 

فردا: در روایات اسلامی، همانطور كه ماه رجب را به ماه امیرالمؤمنین (ع) و رمضان را به ماه خداوند توصیف می‌كنند، ماه «شعبان» نیز به ماه رسول‌الله مشهور و منقول است. چرا كه پیامبر (ص) به این ماه عشق می‌ورزید و در حدیثی ـ كه در جلد ۱۰ وسایل الشیعه آمده است ـ می‌فرماید: «شعبان شهری. رحم‌الله من أعاننی على شهری» (شعبان ماه من است. خدا رحمت كند كسى كه مرا به ماه من اعانت كند.) در ادامه این مطلب را به نقل از شهر سوال بخوانید.

 

۵ عمل مستحبی ماه شعبان

 

سیدبن‌طاووس درباره این ماه می‌گوید:
بدان ماه شعبان ماه عظیم‌الشأنی است و در آن شبی قرار دارد که خداوند متعال به‌سبب مولود آن شب، انوار اسلام و ایمان را نگاه داشته است. در شرف این ماه همین روایت کافی که رسول خدا آن را برای خود اختیار کرده و هرکه او را در این ماه به روزه‌داری یاری کند را دعا نموده است: «شعبان شهری رحم الله من أعاننی على شهری‏»

بر همین اساس و با توجه به اهمیت ماه مبارك شعبان، برخی عبادات این ماه را به صورت گذرا مرور می‌كنیم.

طلب استغفار

در حدیثی كه توسط علی‌بن ابراهیم قمی در «امالی» شیخ صدوق (ره) نقل شده است، امام رضا (ع) می‌فرماید: هر كه در هر روز از شعبان ۷۰ بار «استغفر اللَّه و أسأله التوبة» بگوید؛ خدا برائت از دوزخ و گذرنامه از صراط را برایش در نظر می‌گیرد.

همچنین، هزار بار گفتن ذكر «لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَلانَعْبُدُ اِلاّ اِیاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ» در این ماه نیز از ثواب بسیاری برخوردار بوده و برابر با عبادت یك‌هزار سال است.

همچنین از آنجایی كه ماه شعبان، ماه رسول خداست، قرائت صلوات كه فرستادن درود و سلام بر رسول‌الله است، ثواب بسیاری دارد. همچنین قرائت صلوات خاصه این ماه نیز سفارش شده است. این صلوات به شرح زیر است:

اَللّهُمََّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ و َآلِ مُحَمَّدٍ شَجَرَةِ النُّبُوَّةِ وَ مَوْضِعِ الرِّسالَةِ وَ مُخْتَلَفِ الْمَلاَّئِكَةِ وَ مَعْدِنِ الْعِلْمِ وَ اَهْلِ بَیتِ الْوَحْىِ. اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ و َآلِ مُحَمَّدٍ الْفُلْكِ الْجارِیةِ فِى اللُّجَجِ الْغامِرَةِ یامَنُ مَنْ رَكِبَها وَ یغْرَقُ مَنْ تَرَكَهَا الْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مارِقٌ وَالْمُتَاَخِّرُ عَنْهُمْ زاهِقٌ وَاللاّزِمُ لَهُمْ لاحِقٌ.


اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْكَهْفِ الْحَصینِ وَ غِیاثِ الْمُضْطَرِّ الْمُسْتَكینِ وَ مَلْجَاءِ الْهارِبینَ وَ عِصْمَةِ الْمُعْتَصِمینَ. اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ صَلوةً كَثیرَةً تَكُونُ لَهُمْ رِضاً وَ لِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ اَداَّءً وَ قَضاَّءً بِحَوْلٍ مِنْكَ وَ قُوَّةٍ یا رَبَّ الْعالَمینَ.


اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الطَّیبینَ الاْبْرارِ الاْخْیارِ الَّذینَ اَوْجَبْتَ حُقُوقَهُمْ وَ فَرَضْتَ طاعَتَهُمْ وَ وِلایتَهُمْ. اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَاعْمُرْ قَلْبى بِطاعَتِكَ وَلا تُخْزِنى بِمَعْصِیتِكَ وَارْزُقْنى مُواساةَ مَنْ قَتَّرْتَ عَلَیهِ مِنْ رِزْقِكَ بِما وَسَّعْتَ عَلَىَّ مِنْ فَضْلِكَ وَ نَشَرْتَ عَلَىَّ مِنْ عَدْلِكَ وَ اَحْییتَنى تَحْتَ ظِلِّكَ وَ هذا شَهْرُ نَبِیكَ سَیدِ رُسُلِكَ شَعْبانُ الَّذى حَفَفْتَهُ مِنْكَ بِالرَّحْمَةِ وَالرِّضْوانِ الَّذى كانَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیهِ وَ آلِه وَ سَلَّمَ یدْاَبُ فى صِیامِهِ وَ قِیامِهِ فى لَیالیهِ وَ اَیامِهِ بُخُوعاً لَكَ فى اِكْرامِهِ وَاِعْظامِهِ اِلى مَحَلِّ حِمامِهِ.


اَللّهُمَّ فَاَعِنّا عَلَى الاِْسْتِنانِ بِسُنَّتِهِ فیهِ وَ نَیلِ الشَّفاعَةِ لَدَیهِ اَللّهُمَّ وَاجْعَلْهُ لى شَفیعاً مُشَفَّعاً وَ طَریقاً اِلَیكَ مَهیعاً وَاجْعَلْنى لَهُ مُتَّبِعاً حَتّى اَلْقاكَ یوْمَ الْقِیمَةِ عَنّى راضِیاً وَ عَنْ ذُنُوبى غاضِیاً قَدْ اَوْجَبْتَ لى مِنْكَ الرَّحْمَةَ وَالرِّضْوانَ وَ اَنْزَلْتَنى دارَ الْقَرارِ وَ مَحَلَّ الاْخْیارِ.

اعمال مستحبی روز اول ماه شعبان

«روزه‌داری» نیز یكی از اعمال مستحبی این ماه است. همچنان كه در حدیثی از امام صادق (ع) كه در جلد ۱۰ وسائل‌الشیعه آمده است، می‌خوانیم: روزه شعبان، ذخیره روز قیامت بنده است و هر بنده‌ای كه در ماه شعبان زیاده روز بگیرد، خداوند امر معیشت او را سامان بخشد و شرّ دشمن را از او دفع كند.


در اعمال مستحبی روز اول ماه شعبان، روزه از اهمیت بالایی برخوردار است، تا جایی كه امام صادق (ع) فرموده است: هر كه روز اوّل شعبان را روزه بگیرد، برای او بهشت واجب می‌شود. همچنین، «سید بن طاوس» در حدیثی از پیامبر (ص) می‌آورد: كسی كه سه روز اوّل این ماه را روزه بگیرد، از ثواب بسیاری بهره‌مند می‌شود.


البته افرادی كه توانایی روزه‌داری در این سه روز را ندارند، با خواندن نماز مخصوص در این سه شب، می‌توانند از پاداش معنوی این ماه نورانی بهره‌مند شوند. كیفیت خواندن این نماز دو ركعتی بدین صورت است كه بعد از خواند سوره حمد، ۱۱ مرتبه سوره توحید قرائت شود.

اعمال ماه شعبان:

۱. دو رکعت نماز [دورکعتی] در شب اول که در هر رکعت یک بار حمد و سی بار سوره توحید خوانده می‌شود.


۲. دوازده رکعت نماز [دورکعتی] در شب اول که در هر رکعت یک بار حمد و پانزده بار سوره توحید خوانده می‌شود.


۳. روزه در این ماه هر مقدار که در توان شخص بود. به‌ویژه در روز نخست این ماه. در روایت است که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله [جز رمضان] هیچ ماهی را کامل روزه نمی‌گرفت، مگر ماه شعبان را.


۴. دادن صدقه؛ در روایت است هر که در ماه شعبان صدقه‌ای بدهد خدا آن را می‌پرورد تا در قیامت آن را که به‌‌اندازه کوه احد شده است به او برگرداند.


۵. استغفار در روایت است هرکه در شعبان هفتاد بار استغفار کند خداوند گناهان او را می‌بخشد، اگرچه به تعداد ستارگان آسمان باشد. در روایتی دیگر آمده است در هر روز شعبان هفتاد بار این استغفار را بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِی‏ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ الْحَی الْقَیومُ‏ الرَّحْمنُ الرَّحِیمُ‏ وَ أَتُوبُ إِلَیهِ‏».


۴. گفتن این ذکر در کل ماه شعبان به تعداد هزار بار: «لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ وَ لَا نَعْبُدُ إِلَّا إِیاهُ‏ مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّینَ‏ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُون‏».


۵. خواندن صلوات شعبانیه در هنگام ظهر و اذان در هر روز.

 

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

چهارشنبه 29 فروردین 1397  05:50 ب.ظ
تشکرات از این پست
rozgol fatemeh_75 ravabet_rasekhoon nazaninfatemeh majid68
rozgol
rozgol
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 1771
محل سکونت : تهران

پاسخ به:ماه شعبان را غنیمت بدانیم

 

امام على عليه السلام فرمودند:
روزه ماه شعبان، وسواس دل و پريشانى هاى جان را از بين مى برد.
الخصال، ص 612

پنج شنبه 30 فروردین 1397  06:44 ق.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53 fatemeh_75 ravabet_rasekhoon nazaninfatemeh majid68
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:ماه شعبان را غنیمت بدانیم

باسلام،

ضمن عرض تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه، پیشاپیش نیمه شعبان میلاد حضرت ولی عصر (ع) را خدمتتان تبریک عرض می کنم.

دوشنبه 3 اردیبهشت 1397  09:40 ق.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:ماه شعبان را غنیمت بدانیم

باسلام،

ان شاءالله که توفیق بهره مندی از نعمات این ماه عزیز نصیبمان گردد.

الهی آمین

پنج شنبه 6 اردیبهشت 1397  07:40 ق.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53
rezahossiny
rezahossiny
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 1488
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:ماه شعبان را غنیمت بدانیم

ماه شعبان ماه با عزمتی است وروزه درا ن صواب زیادی دارد

 نفس باد صبا مشک فشان خواهد شد.  عالم پیر دگر باره جوان خواهد شد.

پنج شنبه 6 اردیبهشت 1397  06:40 ب.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها