تفسیر آیه 14 سوره مبارک رعد، دیوانگانی که غیر از خدا را می خوانند

 
shirdel2
shirdel2
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 4848
محل سکونت : یزد

تفسیر آیه 14 سوره مبارک رعد، دیوانگانی که غیر از خدا را می خوانند

توحید در عبادت و افعال

بنام خدا

تفسیر آیه 14 سوره مبارک رعد

دیوانگانی که غیر از خدا را می خوانند

آنها كه غير خدا را مى خوانند به كسى مى مانند كه بر كنار آبى كه سطح آن از دسترس او دور است نشسته و به آن اشاره مى كند، به اين اميد كه آب به دهان او برسد و هرگز نمى رسد چه خواب و پندار بيهوده اى ؟!

خداوند در قرآن مهم ترین مسائل حکمی و عقلی که بسیاری از حکما و فلاسفه برای اثباتش وقت زیادی می گذارند را با یک مثال روشن و مشخص می کند و در حقیقت و به اصطلاح تشبیه معقول به محسوس می کند.
در یکی از آیات قرآن به مسئله درخواست مردم از غیر خدا به خصوص از بت ها در ذیل یک مثال شیرین پرداخته شده است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

تفسیر آیه

«لَهُ دَعْوَةُ الْحَقِّ  وَالَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ لَا يَسْتَجِيبُونَ لَهُمْ بِشَيْءٍ إِلَّا كَبَاسِطِ كَفَّيْهِ إِلَى الْمَاءِ لِيَبْلُغَ فَاهُ وَمَا هُوَ بِبَالِغِهِ وَ مَا دُعَاءُ الْكَافِرِينَ إِلَّا فِي ضَلَالٍ؛ [1] دعوت حق از آن اوست! و کسانی را که (مشرکان) غیر از خدا می‌خوانند، (هرگز) به دعوت آنها پاسخ نمی‌گویند! آنها همچون کسی هستند که کفهای (دست) خود را به سوی آب می‌گشاید تا آب به دهانش برسد، و هرگز نخواهد رسید! و دعای کافران، جز در ضلال (و گمراهی) نیست!»

دعوت حق از آن خداست (له دعوة الحق ).
يعنى هر گاه او را بخوانيم مى شنود، و اجابت مى كند، هم آگاهى از دعاى بندگان دارد و هم قدرت بر انجام خواسته هاى آنها، و به همين دليل خواندن او و تقاضاى از ذات مقدسش حق است نه باطل و بى اساس .
ديگر اينكه خواندن بتها و تقاضاى از آنها دعوت و دعاى باطل است ، زيرا كسانى را كه مشركان غير از خداوند مى خوانند و براى انجام خواسته هايشان به آنها پناه مى برند هرگز به آنان پاسخ نمى گويند دعايشان را اجابت نمى كنند (و الذين يدعون من دونه لا يستجيبون لهم بشى ء).
سپس - همانگونه كه روش قرآن است - براى مجسم ساختن اين موضوع عقلانى مثال حسى زيبا و رسائى بيان مى كند و مى گويد: آنها كه غير خدا را مى خوانند به كسى مى مانند كه بر كنار آبى كه سطح آن از دسترس او دور است نشسته و به آن اشاره مى كند، به اين اميد كه آب به دهان او برسد و هرگز نمى رسد چه خواب و پندار بيهوده اى ؟! (الا كباسط كفيه الى الماء ليبلغ فاه و ما هو ببالغه ).
آيا مى توان در كنار چاه نشست و دست به سوى آب دراز كرد و با اشاره ، آب را به دهان فرستاد؟ اين كار جز از يك انسان ساده لوح و ديوانه سر ميزند؟

چرا از خدا درخواست کنیم؟

که ما چرا از خدای متعال کمک بخواهیم؟ چرا همه‌ اسباب از کار افتادند؟ چه خصوصیتی در حضرت حق هست که می‌شود در کار بزرگ و کوچک، در کار ظاهری و باطنی، در امور مادی و معنوی از او استعانت جست و باید استعانت جست؟
یک تعبیری در روایت هست، فرمود: «أستعین على أموری کلها بالله‏ الذی لا تحق العبادة إلا له‏» الله آن کسی است که صاحب مقام عبودیت است و لذا عبادت که ملازم استعانت است، بندگی و خضوع و استعانت و استمداد جز شایسته‌ او نیست، بقیه همه فقیر هستند. همه دستشان خالی است.

به تعبیر قرآن:
«يَا أَيُّهَا النَّاسُ أَنْتُمُ الْفُقَرَاءُ إِلَى اللَّهِ  وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ؛ [2] ای مردم، شما همه به خدا فقیر و محتاجید و تنها خداست که بی‌نیاز و غنیّ بالذّات و ستوده صفات است.»
با این حساب دیگر خیلی فرقی نمی کند از بت ها مستقیما درخواست داشته باشیم و یا به همنوعان خودمان نگاهی خدا گونه داشته باشیم؛ اساسا انسان های دیگر هم تحت قانون فقرایی قرار دارند که قرآن می فرماید پس درخواست یک فقیر از فقیری دیگری منطقی نیست.

کلام پایانی

در حقیقت این آیه ناظر به بحث های توحید افعال و توحید در عبادت است که باید بدانیم همه امور عالم به خواست خدا منتهی می شود همانطور که می گویند لا مسبب فی الوجود الا الله .
و همچنین اگر او را در حوائجمان در نظر نگیریم بلکه غیر خدا را خطاب قرار دهیم کاری عبث کرده ایم که نتیجه ای در بر نخواهد داشت.


پی نوشت ها:
[1] سوره رعد، آیه 14
[2] سوره فاطر، آیه 15

منابع:
تفسیر نمونه
ویکی اهل بیت
شیعه نیوز

پایگاه تبیان،بخش مقالات قرآنی

دوشنبه 27 فروردین 1397  06:21 ق.ظ
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon meysam9133 iustminers Tachberdee mamadbayat abolfazl1313 khaliln nazaninfatemeh
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 1997
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:تفسیر آیه 14 سوره مبارک رعد، دیوانگانی که غیر از خدا را می خوانند

باسلام،

ان شاءالله که ما جزو این دسته از انسان ها نباشیم. جاهلینی که برای رسیدن به خواسته شان حاضر به قدم برداشتن نیستند.

سه شنبه 28 فروردین 1397  09:33 ق.ظ
تشکرات از این پست
nazaninfatemeh
khaliln
khaliln
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 382
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:تفسیر آیه 14 سوره مبارک رعد، دیوانگانی که غیر از خدا را می خوانند

بنام خدا

اگر بنده های از دل ازخدا  بخواهند خدا خواسته هایشان  را بر آورد می کند. ولی اگر مثل بعضی از کشورهای اعراب غیر خدا را طلب کنند همیشه در ذلالت خواهند بود چون عیناٌالان مشاده می شود که بعضی ازکشورها چگونه ذلیل شده اند. انسان همیشه باید از خدا بخواهد وغیر خدا برای بشر چاره ای نمی تواند بجوید. چون بشر همیشه در نوعی جهالت است وبرتری طلب می باشد وبرای درخواست ها  یکدیگر را برده قرار می دهند تا بر آورد کنند درخواست همدیگر را .

چهارشنبه 29 فروردین 1397  10:28 ق.ظ
تشکرات از این پست
nazaninfatemeh
دسترسی سریع به انجمن ها