آموزش حروف الفبا به کودک

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 8259
محل سکونت : اصفهان

آموزش حروف الفبا به کودک

 

آموزش حروف الفبا به کودک

بچه های کوچک نسبت به محیط و چیزهای دور و برشان و همچنین نسبت به آموزشِ ضمن بازی بسیار هوشیار می باشند. شما میتوانید این هوشیاری کودک را افزایش داده و با مشاهده ی دقیق رفتارهای او و به کمک بازی های متفاوت ، درکی از حروف الفبا را در ذهن وی ایجاد نمایید.
مراحل و گام ها
به دقت به کودکتان در حین بازی نگاه کنید. با کمی دقت متوجه خواهید شد که کودک نوپای شما شروع به تشخیص حروف نوشته شده بر روی اشیاء مختلف خانه و اسباب بازی هایش می کند. منتظر فرصت مناسب برای یاد دادن این حروف به کودک باشید:
1 . اگر موقعیت را مناسب دیدید ، بدون معطلی در مورد اهمیت و معنای حروف ، برای ا توضیح دهید.
2 . هر روز برای کودکتان کتاب بخوانید . کتابخوانی بهترین راه برای نشان دادن چگونگی تشکیل کلمه است.
3 . پوستری از حروف مختلف الفبا تهیه کنید. برای شروع از حروف جدا بزرگ استفاده کنید. مثلا ( (( ب )) و نه (( بـ )) ) . آن را به دیوار اتاقی که کودک اغلب در آن بازی می کند ، بچسبانید.
وقتی می بینید توجه کودکتان نسبت به یکی از این حروف جلب شده ، برای آموزش آن به پوستر رجوع کنید.
به منظور آموزش ، در حالی که به یکی از حروف روی پوستر اشاره می کنید ، بگویید : (( من اینجا ( الف ) یا ( ب ) یا ( س ) ... می بینم )) ، و حرفی را که در حال صحبت درباره ی آن هستید را به او نشان دهید.
4 . وقتی شما با کودکتان در حال رانندگی ، خرید و یا پیاده روی هستید ، هر کجا می بینید حروفی نوشته شده ، آن را به او نشان دهید. علامت های مختلف را در حین رانندگی یا خرید ، به کودکتان نشان دهید.
حروف مختلف الفبا را در هر مکانی میتوانید پیدا کنید. آنها را به کودکتان نشان دهید. حروف مختلف الفبا را در هر مکانی میتوانید پیدا کنید. آنه را به کودکتان نشان داده و اگر او نیز آنها را در اطرافش تشخیص داد و به شما نشان داد ، حتما تشویقش کنید.
5 . اسباب بازی هایی را برای کودکتان بخرید که روی آنها چیزی نوشته شده باشد. انواع پازل ها ، تلفن های اسباب بازی و قالیچه های کوچک بازی کودکان که روی آنها حروف الفبا نوشته شده ، برای این منظور مناسب هستند. در هنگام خرید اسباب بازی برای کودکتان ، علاوه بر جنبه ی سرگرمی ، به جنبه ی آموزشی آن نیز توجه کنید .

اسباب بازی هایی که بر روی آنها حروف به صورت برجسته وجود دارد و کودک قادر به لمس شکل و انحنای هر یک از آنهاست ، نقش مهمی در یادگیری و درک کودک نسبت به تفاوت های ظاهری حروف به عهده دارند.
6 . در مورد حروف نوشته شده روی اسباب بازی ، با کودک صحبت کنید و یا حتی بازی ساده و جالبی را میتوانید به کمک آنها ابداع نمایید. شکل حروف را روی یک تکه ی ابر درآورید و حروف ابری را به هوا بیندازید ، سپس اسم آن حروف را با صدای بلند بگویید.
هر کاری که شما برای جلب توجه کودکتان به منظور یادگیری حروف انجام می دهید ، منجر به افزایش مهارت او در تشخیص حروف می گردد.
توصیه های مفید
اگر کودک یکی از حروف آشنا را در جایی دید و نام آن را بر زبان آورد ، حتما او را تشویق کنید. به یاد داشته باشید که او در حال یادگیری مهارتی جدید است. بر اشتباه هی او خرده مگیرید.
حتما از نوارهای آموزش حروف الفبا برای کودکان استفاده کنید و در ساعاتی از روز آن را برای او به نمایش بگذارید.
هر وقت در حال نقاشی و یا رنگ آمیزی هستید ، حروف را با رنگ برای او بکشید نام آن حرف را نیز برای او بگویید.
اگر دیدید کودکتان حروف را از هم تشخیص می دهد ، اما نام آنها را به اشتباه می گوید ، اشتباه او را تصحیح کنید. به این منظور از جمله هایی مثل : (( بله ، من یک ( و ) می بینم . تو خیلی خوب به حروف اشاره می کنی و آنها را تشخیص می دهی. )) استفاده کنید.
به کودکتان تفاوت ها و شباهت های حروفی مثل ( د ) و ( ذ ) را نشان دهید و به او بگویید که چگونه میتوان با افزودن نقطه یا خط به یکی از حروف ، آن را به حروف دیگری تبدیل نمود.
منبع : کتاب نگاهی نو به پرورش ذهنی کودک

آفتاب آمد دلیل آفتاب     گر دلیلت باید از وی رخ متاب

یک شنبه 26 فروردین 1397  4:58 PM
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها