0

سبزی پلو با ماهی شب عید را چگونه بپزیم؟

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

سبزی پلو با ماهی شب عید را چگونه بپزیم؟

 

سبزی پلو با ماهی شب عید را چگونه بپزیم؟

دقت کنید سبزی را قبل از خرد کردن خوب خشک کنید تا هنگام خرد کردن آب نیندازد. استفاده از سیر تازه به برنج طعم و بوی خوبی خواهد داد؛ در صورتی که سبزی تازه در دسترس ندارید میتوانید از چند قاشق شوید خشک استفاده کنید.


 فردا:  سبزی پلو ماهی یکی از سنتی‌ترین غذا‌های ایرانی است که در شروع سال نو و در شب تحویل سال پخت و میل می‌شود.به نقل از مشروح سبزی پلو با ماهی را با انواع ماهی‌ها می‌توان تهیه کرد و انتخاب ماهی بر اساس سلیقه و نظر افراد مختلف انجام می‌شود.

 

سبزی پلو با ماهی شب عید را چگونه بپزیم؟

 

مواد لازم

مواد لازم سبزی پلو گشنیز خرد شده ۱/۲ پیمانه

برنج ۲ پیمانه زعفران ساییده نوک قاشق چایخوری

شوید خرد شده ۱ پیمانه ماهی ۴ تکه

تره خرد شده ۱/۲ پیمانه نمک و فلفل سیاه به میزان لازم

جعفری خرد شده ۱/۲ پیمانه روغن زیتون به مقدار لازم

طرز تهیه سبزی پلو

سبزی را خرد میکنیم و برنج را آبکش میکنیم، ولی کمی دان‌تر بر میداریم. برنج را ۳۰ دقیقه قبل از پخت در مقداری اب و نمک خیس دهید. نمک به اندازه‌ای نباشد که باعث شوری شود. ته دیگ را دو سه قاشق روغن آب کرده و نصف لیوان آب میریزیم. برنج داخل آبکش را کم کم در دیگ میریزیم و سبزی خرد کرده را بتدریج لای برنج میپاشیم و در آخر با برنج سفید روی سبزی پلو را بپوشانید. سه تا چهار قاشق روغن آب میکنیم، عرق برنج را که گرفتیم، روغن را روی برنج میریزیم و برنج را در فر یا روی گاز دم میکنیم. زعفران سائیده حل شده در آبجوش را با کمی پلو مخلوط میکنیم و روی برنج میریزیم.

اجازه دهید تا برنج با حرارت ملایم دم بکشد، در فاصله‌ای که برنج در حال دم‌کشیدن است، نوبت طبخ ماهی است.
طرز تهیه ماهی

ابتدا ماهی را پاک کرده و بشویید و بگذارید آب اضافه‌ی آن برود. ۲ عدد پیاز را رنده کرده و یا خیلی ریز خرد کنید. نمک، پودر سیر، فلفل، آبلیمو و زعفران دم‌کرده را به پیاز‌ها اضافه کنید. این مواد را داخل یک ظرف گود و پهن ریخته و ماهی‌ها را حدود ۱ ساعت داخل این ترکیب قرار دهید به طوری که تمام سطح ماهی به این مواد آغشته شود.

بعد از حدود ۱ ساعت، ماهی را از داخل مواد درآورده و سعی کنید تمام پیاز‌های چسبیده به ماهی‌ها را جدا کنید تا موقع سرخ‌کردن، نسوزند.


سپس در روغن یا داخل فر آن را سرخ کنید. پس از دم کشیدن برنج آن را داخل دیس بکشید و ماهی را نیز دور دیس بچینید. تزیین سبزی پلو با ماهی به سلیقه شما بستگی دارد.

نکته‌ها: دقت کنید سبزی را قبل از خرد کردن خوب خشک کنید تا هنگام خرد کردن آب نیندازد. استفاده از سیر تازه به برنج طعم و بوی خوبی خواهد داد؛ در صورتی که سبزی تازه در دسترس ندارید میتوانید از چند قاشق شوید خشک استفاده کنید.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

چهارشنبه 23 اسفند 1396  5:59 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها