مسخره کردن افراد

 
shirdel2
shirdel2
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 4845
محل سکونت : یزد

مسخره کردن افراد

تمسخر

بنام خدا

آثار سوء دنیوی و اخروی استهزا و تمسخر چیست؟

بسیاری از مردم بر اثر ندانستن حکم و آثار سوء دنیوی و اخروی استهزا و تمسخر، صرفاً برای سرگرم کردن خود دست به چنین کاری می زنند، ولی گاهی هم غرق شدن در گناهان ریشه ی مسخره کردن افراد است؛ زیرا گناه قلب انسان را تیره و از ارزش ها گریزان می کند.

مسخره كردن و استهزاء دیگران یکی ازبزرگترین رذایل اخلاقی است که گاهی ما خیلی ساده از کنار آن می گذریم. گاها ما عکس العملی که در مقابل یک قاتل از خود نشان می دهیم به مراتب شدیدتر از برخوردی است که با مسخره کنندگان داریم در حالی که اگر شخصی جسم فردی را به قتل رسانده فرد مسخره کننده با زبان خود افراد را کشته است. یا اگر کسی با چاقو به کسی حمله کند همه ی ما پریشان می شویم در حالی که مسخره کردن هم حمله با چاقو به روح انسان است اما گاهی به راحتی از کنار آن می گذریم.
این رذیله ی اخلاقی در واقع یک گناه کلیدی است که ریشه ی معاصی دیگر تلقی می شود مثل اختلاف افکنی چرا که وقتی دو مسلمان یکدیگر را به سخره می گیرند دوستی بین آنها از بین رفته و تبدیل به کینه می شود.
یک توصیه ی قرآنی:

مسلمانان باید دوستی و پیوند خود را با استهزاگران دین قطع كنند. خداوند در آیات ۵۷‌ـ‌۵۸ مائده به مؤمنان فرمان داده است كه اهل كتاب و مشركان مسخره كننده اسلام و دستورات عبادی را به دوستی نگیرند و ترك دوستی با آنان را شرط ایمان و تقوا شمرده است: «یـاَیُّهَا الَّذینَ ءامَنوا لاتَتَّخِذوا الَّذینَ اتَّخَذوا دینَكُم هُزُوًا و لَعِبـًا مِنَ الَّذینَ اوتوا الكِتـبَ مِن قَبلِكُم والكُفّارَ اَولِیاءَ واتَّقُوا اللّهَ اِن كُنتُم مُؤمِنین * و اِذا نادَیتُم اِلَى الصَّلوةِ اتَّخَذوها هُزُوًا»
امام سجاد علیه السلام می فرمایند: گناهانى كه باعث نزول عذاب مى شوند، عبارت اند از: ستم كردن شخص از روى آگاهى، تجاوز به حقوق مردم، و دست انداختن و مسخره كردن آنان.[۱]
در شأن نزول این آیات نقل شده است كه جمعی از یهود و گروهى از نصارا هنگامی كه صدای اذان را می‌شنیدند، یا مسلمانان را در حال نماز میدیدند به استهزا می‌ پرداختند كه آیه نازل شد و مسلمانان را از دوستی با آنان برحذر داشت.
آثار استهزا و تمسخر دیگران

در این جا به دو نمونه از آثار سوء استهزا و تمسخر اشاره می کنیم:

۱. به خطر افتادن آبروی افراد
یکی از مشکلاتی که در زمان حاضر با آن مواجه هستیم، رواج پیامک ها و بلوتوث هایی است که به وسیله آن، مسائل غیر اخلاقی، هجویات، مسخره کردن قشرهای مختلف جامعه و... را منتشر می سازند، در حالی که در آموزه های دینی، حرمت انسان مؤمن بالاتر از حرمت خانه خدا است: امام صادق (علیه السلام) فرمود احترام و شخصیت مؤمن از حرمت کعبه بالاتر است.[۲]

۲. فراموش کردن خدا
از جمله آثار سوء استهزا و تمسخر، و سرگرم شدن به این امور، علاوه بر تضعیف غیرت دینی، و سست شدن مبانی اعتقادی مردم، غفلت از یاد خدا را در پی خواهد داشت: "فَاتّخَذْتُمُوهُمْ سِخْرِیّا حَتّی أَنْسَوْکُمْ ذِکْری وَ کُنْتُمْ مِنْهُمْ تَضْحَکُونَ"؛ اما شما آنها را به مسخره گرفتید و این برخورد، شما را از یاد من غافل کرد و شما به آنها می خندیدید! (مؤمنون، ۱۱۰)
این آیه معنایش این است که همین اشتغال و سرگرم شدن به تمسخر مؤمنان، و ریشخند زدن به اعتقادات، باورها، رفتار و کردارشان، باعث می شود که انسان از ذکر و یاد خدا غافل شود، و سرانجام فراموشی و غفلت از یاد خدا، گرفتار شدن به عذاب الاهی خواهد بود.

به هوش باشیم که این رذیله ی اخلاقی جدای از اینکه باعث ناخشنودی پروردگار متعال بوده و انسان را از الطاف الهی دور می کند، اگر وجود انسان را تحت تسلط خود درآورد، اولین کارش این است که فضایل اخلاقی را نابود می کند؛ و در مرحله ی بعد شعله های سوزنده آن، زندگی فردی و اجتماعی انسان را تسخیر کرده و پیامدهای ناگواری را به همراه خواهد داشت.
امام سجاد علیه السلام می فرمایند: گناهانى كه باعث نزول عذاب مى شوند، عبارت اند از: ستم كردن شخص از روى آگاهى، تجاوز به حقوق مردم، و دست انداختن و مسخره كردن آنان.[۳]

 

پی نوشت:
۱- وسایل الشیعه ج ۱۶ ، ص ۲۸۱ ، ح ۲۱۵۵۶
۲- بحار الانوار، ج ۶۴، ص ۷۱
۳- وسایل الشیعه ج ۱۶ ، ص ۲۸۱ ، ح ۲۱۵۵۶

منبع : پایگاه تبیان،بخش اخلاق

                  

جمعه 27 بهمن 1396  07:16 ق.ظ
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon iustminers taha_h nazaninfatemeh nezarat_ravabet borkhar mansoor67 emamedavazdah feridoun3 omiddeymi1368 majnon313
iustminers
iustminers
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 267
محل سکونت : لرستان

پاسخ به:مسخره کردن افراد

امام رضا علیه السلام فرمودند: داستان استغفار داستان برگ درختی است که حرکت کند و برگها بریزد و کسی که از گناهی استغفار می کند ولی آن را انجام می دهد همانند کسی است که پروردگار خود را مسخره کرده است.

بحارالانوار  ج93ص285      

 

اینا که گفتید مسخره هست

اما یه نمونه از تمسخرهای دیگه در سخنان حضرت امام رضا علیه السلام گذاشتم

 

کاش اونقد مردم و حوزه و دانشگاه ما حساس بشوند که مسخره هایی مثل تمسخر رای مردم پس از رای آوردن توسط نمایندگان ملت (چه در مجلس و چه در دولت) با انجام ندادن وظایف و شعارهایی که داده اند؛ را داد بزنیم

یعنی امر به معروف و نهی ا منکر را اقامه کنیم. واجبی که به تعبیر حضرت امام خامنه ای حفظه الله؛ واجبی است فراموش شده!

با اینکه مثل نماز واجب است!!....

و آنان که وظیفه خود را درست انجام میدن آقا باشند نه برعکس

جمعه 27 بهمن 1396  11:19 ق.ظ
تشکرات از این پست
shirdel2 nezarat_ravabet emamedavazdah
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 1946
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:مسخره کردن افراد

باسلام،

عکس این متن هم بسیار زیبا است به خصوص که به این نکته اشاره دارد که کسانی که شخصی را تمسخر می کنند دارای مغزی کوچک و سری تهی بوده و هرگز چیزی جای آن را نمی گیرد.

جمعه 27 بهمن 1396  07:21 ب.ظ
تشکرات از این پست
shirdel2 nezarat_ravabet emamedavazdah
mansoor67
mansoor67
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 1901
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:مسخره کردن افراد

ناتــوان رفتار بـــد دارد یقین

چونکه نتواند شود زیبا وزین

گر که استهزاء کـند اهل یقین

بهراین است خودبداند بهترین

فی البداهه: منصور مقدم 28/11/1396

شنبه 28 بهمن 1396  10:35 ق.ظ
تشکرات از این پست
emamedavazdah shirdel2
emamedavazdah
emamedavazdah
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1388 
تعداد پست ها : 5385
محل سکونت : بوشهر

پاسخ به:مسخره کردن افراد

قرآن هم می فرماید

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسَىٰ أَنْ يَكُونُوا خَيْرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسَىٰ أَنْ يَكُنَّ خَيْرًا مِنْهُنَّ ۖ وَلَا تَلْمِزُوا أَنْفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ ۖ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ ۚ وَمَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ

ای اهل ایمان، مؤمنان هرگز نباید قومی قوم دیگر را مسخره و استهزا کنند، شاید آن قوم که مسخره می‌کنند (مسخره شونده )از خود آنان بهتر باشند. و نیز بین زنان با ایمان قومی دیگری را سخریّه نکنند که بسا آن قوم از خود آن زنان بهتر باشند، و هرگز عیبجویی (از همدینان) خود مکنید و به نام و لقب‌های زشت یکدیگر را مخوانید که پس از ایمان به خدا نام فسق (بر مؤمن نهادن) بسیار زشت است و هر که توبه نکند چنین کسان بسیار ظالم و ستمکارند.

 او خواهد آمد چه ما آماده باشیم چه نباشیم ، پس طوری باشیم که وقتی آمد شرمنده نشویم  
اللهم عجل لولیک الفرج
شنبه 28 بهمن 1396  04:19 ب.ظ
تشکرات از این پست
shirdel2 iustminers
دسترسی سریع به انجمن ها