0

طراحی لوگو

 
faezeh22
faezeh22
کاربر جدید
تاریخ عضویت : دی 1396 
تعداد پست ها : 2

طراحی لوگو

در گذشته انسان ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر از اشکال ، خطوط و تصاویر مختلف استفاده می کردند. با گذشت زمان این اشکال رنگ بوی حروف را به خود گرفته اند و این کلمات یا حروف تکامل یافته اشکال می باشند. همچنین این رویه تا به امروز ادامه دارد. در عصر امروزی هم انسان ها برای انتقال مفاهیم و معانی مختلف از نمادها ، اشکال و تصاویر استفاده می کنند که مبحث طراحی لوگو از این قاعده مستثنی نیست.
 
طراحی لوگو
در این مقاله به بررسی معانی نمادها و اشکال در طراحی لوگو می پردازیم.
 
 
 
دایره در طراحی لوگو
یکی از پر کاربردترین اشکال در طراحی لوگو دایره می باشد. دایره به دلیل نداشتن ابتدا و انتها بیانگر زمان است. زیرا زمان ابتدا و انتهایی نداشته و متعلق به مکانی نمی باشد. دایره ها اساسا بدون مبدا و مقصد هستند و چون آغاز و پایانی ندارند نشان دهنده حرکت و پیشرفت می باشند و دقیقا در مقابل سکون و مکان قرار می گیرند. یکی دیگر از مفاهیمی که دایره  القا می کند ، به جهت شبیه بودن به چرخ که در گذشته ابزار مهمی در زندگی انسان محسوب می شود و تحولی عظیم در زندگی بشر در زمینه تولیدات و مصنوعات ایجاد کرده است معنای تجارت ، صنعتگری ، فناوری و خلاقیت را به همراه دارد. بسیاری از لوگوهای طراحی شده موفق به شکل دایره هستند یا شکل دایره در آن به کار رفته است. دایره به دلیل تاثیرگذاری بسیار عالی بر مخاطب یکی از مهم ترین عناصر ارتباطی قوی محسوب می شود.
 
 
مربع در طراحی لوگو
یکی از پر استفاده ترین عناصر در طراحی لوگو شکل مربع می باشد. مربع دارای چهار ضلع و چهار گوشه است که همین امر باعث می شود حس سکون ، ایستایی و نظم را به مخاطب القا کند. مربع برخلاف دایره که حس حرکت را به همراه دارد ، حس ثبات و استحکام را منتقل می کند و کاملا به جایی یا مکانی اشاره دارد. مربع نماینده ی هماهنگی است و یکی از بنیادی ترین شکل های نمادین محسوب می شود. مربع شکلی است که پر از رمز و راز می باشد و تاکنون بسیاری از طراحان گرافیک را وا داشته با خلاقیت خود به وسیله ی مربع اشکال جدیدی با بعدهای متفاوت خلق کنند البته ذهن انسان تنها قادر به درک سه بعد است.

مثلث در طراحی لوگو
حالت برندگی شکل مثلث در طراحی لوگو حس تهاجم ، سوزانندگی و سرزندگی را به مخاطب منتقل می کند. مثلث رو به بالا مظهر آتش و مثلث رو به ذیل نماد آب می باشد. مثلث متساوی الاضلاع به دلیل تساوی در اندازه های ضلع ها نشان دهنده ی استحکام و پایداری است اما مثلث متساوی الساقین به دلیل بالا رونده بودن آن نماد حرکت ، پویایی و پیشرفت می باشد.
 
 
خطوط منحنی در طراحی لوگو
خطوط منحنی به خط هایی گفته می شود که نه مستقیم باشد نه منکسر و معمولا نرم تر از خطوط مستقیم هستند. حالت خمیدگی خطوط منحنی در طراحی لوگو حس آرامش را به مخاطب منتقل می کند.
در طراحی لوگو هر جا که بخواهیم از نظم ، نظام و هماهنگی فرار کنیم از خطوط منحنی استفاده می کنیم. خطوط منحنی اشاره به شکنندگی ، ظرافت و حساس بودن یک موضوع یا یک بخش دارند. همچنین این خطوط در طراحی لوگو برای طرح های فانتزی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.
 
 
در طراحی لوگو حرفه ای و تخصصی خلاقیت مهم ترین و کاربردی ترین اصل در طراحی می باشد به همین دلیل نگرش متفاوت به طراحی لوگو و خلق لوگوهای منحصر به فرد مهم ترین هدف در طراحی لوگو است.
سه شنبه 19 دی 1396  10:49 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها