آیا نامه اعمال ما را امام زمان (عج) هر هفته می بیند؟؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 5047
محل سکونت : اصفهان

آیا نامه اعمال ما را امام زمان (عج) هر هفته می بیند؟؟

عرضه نامه عمل انسان ها بر امام

بر اساس روایات معتبر، تمام امور بندگان بر پیامبر(صلی الله علیه و آله) و امام معصوم(علیه السلام) و حجت الهی نازل می شود و از آن رو که هم اکنون حجت زنده، امام عصر(عج الله فرجه) است تقدیر امور به ایشان عرضه می شود.

بر اساس منابع دینی، انبیاء و امامان معصوم از اعمال بندگان دیگر مطلع می شوند؛ این جزء عقاید شیعه است و خاستگاه قرآنی دارد. در روایات متعدد در این باره سخن گفته شده است. امام صادق(علیه السلام) فرمود:« روز پنجشنبه اعمال مردم به رسول خدا و ائمه عرضه می شود»(1)

 

دیدگاه نائب امام درباره نامه اعمال

امام خمینی(ره) در مورد عرضه اعمال به حضرت حجت(عج الله فرجه) می‌فرماید:

در روایات آمده است، پرونده اعمال ما در هر عصری به امام زمان(علیه السلام) آن عصر ارائه می‌شود. كه به تبع اعمال ما در این عصر به محضر امام زمان(عج الله فرجه) عرضه می‌شود و حضرت از اعمال ما با خبر می‌شوند. امام خمینی(ره) در این زمینه فرمایشاتی داشته‌اند كه در اینجا ذكر می‌كنیم.

تمام ذرات کارهای ما، تحت نظر خدای تبارک و تعالی است و نامه‏ اعمال ما به حسب روایات، به امام وقت عرضه می‏شود. امام زمان(علیه السلام) مراقب ما هستند.(2)

توجه داشته باشید که در کارهایتان جوری نباشد که وقتی بر امام زمان (علیه السلام) عرضه شد، خدای نخواسته، آزرده بشوند و پیش ملائکة الله یک قدری سرافکنده بشوند که، اینها شیعه‏ های من هستند. اینها دوستان من هستند و بر خلاف مقاصد خدا عمل کردند. رئیس یک قوم اگر قومش خلاف بکند، آن رئیس منفعل می‏شود.(3) طوری باشد که نامه‏ ها وقتی عرضه می‏شود، ایشان را متأثر نکند.(4)

قبل از این ‏که این نامه‏ اعمال ما به پیشگاه خدا و قبل از آن به پیشگاه امام زمان(علیه السلام) برسد، خودمان باید نظر کنیم به این نامه‏ اعمال‏مان.(5)

وقتی نامه‏ های ما را بردند پیش امام زمان علیه السلام(در روایات است که هر هفته می‏برند، هفته‏ای دو دفعه.) وقتی که می‏برند، اعمال ما جوری باشد که نمایش از این بدهد که ما تابعیم. ما آن طور نیست که خودسر بخواهیم یک کاری را انجام بدهیم.(6)

پس برای اطاعت از امام در دوران غیبت کبری کافی است فرمان خود امام معصوم(علیه السلام) اطاعت شود و آن همان حدیث مشهور حضرت حجت(عج الله) است، که در هنگام وقوع حوادث جدید، به رواة حدیث اهل بیت باید رجوع نمود. مصداق راویان حدیث اهل بیت، در مجتهد و فقیه جامع الشرایط است، که با تسلط بر روایت های معصومین(علیهم السلام) و نیز تفاسیر قرآنی به اخذ حکم الهی می پردازد.

من خوف دارم که کاری بکنیم، که امام زمان(علیه السلام) پیش خدا شرمنده بشود. اینها شیعه‏ تو هستند این کار را می‏کنند! نکند یک وقت ‏خدای نخواسته، یک کاری از ماها صادر بشود که وقتی نوشته برود، نوشته‏ های ملائکة ‏اللهی که مراقب ما هستند، رقیب هستند، هر انسانی، رقیب دارد و مراقبت می‏شود. ذره‏هایی که بر قلب‏های شما می‏گذرد، رقیب دارد. چشم ما رقیب دارد. گوش ما رقیب دارد. زبان ما رقیب دارد. قلب ما رقیب دارد. کسانی که مراقبت می‏کنند اینها را، نکند که خدای نخواسته از من و شما و سایر دوستان امام زمان(علیه السلام) یک وقت، چیزی صادر بشود که موجب افسردگی امام زمان علیه السلام باشد. مراقبت کنید از خودتان، پاسداری کنید از خودتان.(7)

 

نتیجه سخن

دلنوشته ما به آقایمان، سرورمان، مولایمان این است که بگوییم، هر روزه در فکر صالح کردن اعمال خود می باشیم اما آقاجان به دلیل غلبه شیطان بر ما، نیازی داریم. برای اینکه خاطر شما را افسرده نکنیم و برای اینکه اعمال گذشته مان را اصلاح نماییم به شما، عنایت خاصه شما، و گوشه چشمی شما نیازمندیم. اصلاً آقاجان مگر نمی گویند که امام با اذن خداوند متعال، می تواند بر نفوس خلائق مسلط گردد؟ ما خود از شما می خواهیم که لجام نفسمان را به هر کجا که می خواهید بکشید و ببرید. بدانید ما به شیعه بودن خود و تابع امر امامت بودن، افتخار می کنیم. و امید است که مشمول عنایات ویژه شما قرار گیریم. آمین.

 

پی نوشت:

 

1.       بحارالانوار، جلد23، صفحه 345.

2.       همان، جلد 18، صفحه 17و 18.

3.       همان، جلد 12، صفحه 128.

4.       همان، جلد 12، صفحه224.

5.       همان، جلد1، صفحه 33.

6.       همان، جلد8، صفحه 149.

7.       همان، جلد7، صفحه267.

پنج شنبه 23 آذر 1396  09:40 ق.ظ
تشکرات از این پست
borkhar ravabet_rasekhoon mansoor67 ali_81 zahra_53
borkhar
borkhar
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 17807
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:آیا نامه اعمال ما را امام زمان (عج)هر هفته می بیند؟؟

واااااای عزیزم....

پس ما که هر پنجشنبه شرمنده شونیم.............sad

خدایا دلم به سان قبله نماست...وقتی عقربه اش به سمت "تو"می ایستد آرام می شود

"ان الله مع الصابرین ...همانا خداوند با صابرین است"

پنج شنبه 23 آذر 1396  11:15 ق.ظ
تشکرات از این پست
aftabm ravabet_rasekhoon shayesteh2000 mansoor67
tanhafarhad
tanhafarhad
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1390 
تعداد پست ها : 629
محل سکونت : مازندران

پاسخ به:آیا نامه اعمال ما را امام زمان (عج) هر هفته می بیند؟؟

خدایا ما را شرمنده امام زمان (عج) نکن. آمین

پنج شنبه 23 آذر 1396  05:20 ب.ظ
تشکرات از این پست
mansoor67 ravabet_rasekhoon
mansoor67
mansoor67
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 1928
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:آیا نامه اعمال ما را امام زمان (عج) هر هفته می بیند؟؟

کاشکی با دل شــویم مشتــاق آنچه آرزوست

العجل خوانیم بدانیم این دعا هم خاص اوست

چون امام حــــق بود ناظر به دلها هر زمان

با عمـــل ذکر دعا شاید شود مقبول دوست

فی البداهه: منصور مقدم 24/9/1396

جمعه 24 آذر 1396  11:50 ق.ظ
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 1997
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:آیا نامه اعمال ما را امام زمان (عج) هر هفته می بیند؟؟

باسلام،

الهي و ربي به حق آبروي آبرو دارانت و به حق ستارعيوب بودنت ازسر تقصيرات و گناهان ما در گذر و مارا در پيشگاه بهترين بندگانت كه همانا پيشگاه توست بي آبرو نگردان.الهي آمين يا رب العالمين

شنبه 25 آذر 1396  05:26 ق.ظ
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
دسترسی سریع به انجمن ها