فرشته‌ای که اولین روضه‌خوان امام حسین(ع) شد

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 21641
محل سکونت : اصفهان

فرشته‌ای که اولین روضه‌خوان امام حسین(ع) شد

 

آدم(ع) هنگامی که نام حسین را ذکر کرد، اشک‌هایش جاری و قلب مبارکش شکست. آنگاه به جبرئیل گفت: چرا وقتی نام پنجمی ایشان را ذکر می‌کنم، قلبم می‌شکند و اشکم جاری می‌‏شود؟

 در منابع روایی شیعه مثل جلد ۴۴ بحارالانوار علامه مجلسی، برخی از داستان‌های مربوط به گذر برخی پیامبران(ص) از کربلا و آشنایی ایشان با ماجرای امام حسین(ع) نقل شده و نعمت‌الله جزائری همین روایات را در کتاب «ریاض‌الأبرار» آورده است. سید جزائری از شاگردان علامه مجلسی است که در فقه و حدیث و روایات و تفسیر و سایر علوم متداوله مهارت داشت. اکثر اصحاب تراجم علما، وی و خاندان و نیاکان و نوادگان او را در ردیف اعلام بزرگ شیعه ذکر کرده‌‏اند. محدث قمی ضمن شرح مفصلی از حالات و مقامات او می‏‌نویسد او در شب جمعه بیست ‏و سوم شوال سال ۱۱۱۲ در قریه جایدر( جزائر) وفات کرد.

علامه مجلسی می‌نویسد صاحب کتاب درّ ثمین در تفسیر (آیه- ۳۷- سوره بقره که خداوند می‌فرماید:) «فَتَلَقَّی آدَمُ مِنْ رَبِّهِ کَلِماتٍ؛ سپس آدم از پروردگارش کلماتی را دریافت کرد» روایت می‌کند که حضرت آدم علیه‌السلام نام‏‌های مبارک پیغمبر اسلام و امامان علیهم‌السلام را در عرش دید. جبرئیل به آن حضرت تعلیم داد تا فرمود: «یا حمید بحق محمد، یا عالی بحق علی، یا فاطر بحق فاطمه، یا محسن بحق الحسن و الحسین و منک الاحسان.» هنگامی که نام حسین را ذکر کرد، اشک‌هایش جاری و قلب مبارکش شکست. آنگاه به جبرئیل گفت: چرا وقتی نام پنجمی ایشان را ذکر می‌کنم، قلبم می‌شکند و اشکم جاری می‌‏شود!؟

جبرئیل گفت: این پسر تو دچار یک مصیبتی خواهد شد که مصائب دیگر در مقابل آن کوچک خواهند بود: حضرت آدم فرمود: چه مصیبتی؟ جبرئیل گفت: حسین در حالی شهید می‏‌شود که عطشان، غریب، تنها، بی‌‏یاور و بی‏‌معین خواهد بود. ای آدم! اگر تو او را می‌دیدی، می‌شنیدی که می‌گفت: وا عطشاه! وا قلة ناصراه! حتی یحول العطش بینه و بین الماء کالدخان. یعنی آه از عطش! آه از بی‏‌یاوری! کار تشنگی آن حضرت به جایی می‌رسد که آسمان به نظرش مثل دود خواهد آمد.

کسی جوابش را نمی‌گوید مگر با شمشیر، تا اینکه جرعه مرگ را بیاشامد. آن حضرت را نظیر گوسفند از قفا سر می‏‌برند، خیمه‏‌هایش را به یغما می‌برند، سر مبارک وی و یارانش را در شهرها می‌گردانند، زن و بچه‏‌هایش را به اسیری خواهند برد. در علم خدا این طور سبقت یافته است. سپس حضرت آدم و جبرئیل نظیر زن جوان مرده گریان شدند.

220( ب)

منبع: بحارالانوار، ج۴۴، ص۲۴۳؛ ریاض‌الأبرار، ج۱، ص۱۷۴

سه شنبه 2 آبان 1396  11:29 ق.ظ
تشکرات از این پست
nazaninfatemeh aftabm ali_81 fatemeh_75 amirali123 farshon shirdel2 papeli ravabet_rasekhoon nezarat_ravabet rezajafarizadeh rozgol aliada mansoor67 omiddeymi1368 mohammad_43 fsmuosavi
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 1898
محل سکونت : فارس

پاسخ به:فرشته‌ای که اولین روضه‌خوان امام حسین(ع) شد

باسلام،

وا اسفا که که مصیبت به این بزرگی را همان انسان هایی رقم می زنند که از نسل حضرت آدم (ع) هستند. واقعا چه باید گفت؟ آه از این همه سنگ دلی و بی ایمانی و نا آدمی!!!

چهارشنبه 21 شهریور 1397  08:23 ب.ظ
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon zahra_53
mansoor67
mansoor67
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 1859
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:فرشته‌ای که اولین روضه‌خوان امام حسین(ع) شد

ای جن و ملک شده عزا دار عزایت

جبریل امین کند همــی نوحه برایت

ای جــان جهـان حسین حسین جان

جانـم به فـدای تو به قربان صفایت

فی البداهه: منصور مقدم  23/6/1397

 

 

جمعه 23 شهریور 1397  11:38 ق.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها