0

گوسفند دریایی

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

گوسفند دریایی

گوسفند دریایی چیست؟

 

گوسفند دریایی یکی از بامزه‌ترین جانورانی است که در دریا زندگی می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید تا این جانور را بیشتر بشناسیم.

 

دنیای ما و حیات وحش پر شده از جانوران مختلف که آشنایی با تمام آن‌ها زمان و مطالعه بسیار زیادی می‌طلبد. حیات وحش و دنیای جانوران پر شده از موجوداتی که هر کدام شگفتی‌های خاص خود را دارند و این شگفتی‌ها و عجایب در دنیای زیر آب به وفور یافت می‌شود. در این مقاله قصد بر این است که یکی از جانوران شگفت انگیز دنیای زیر آب را معرفی کنیم که علاوه بر ظاهر بسیار جالبش قابلیت‌های بسیاری دارد و بر خلاف جثه کوچکش، توانایی‌های منحصربه‌فردش آن را در دسته دیگری از جانداران هم قرار می‌دهد.

 

گوسفند دریایی

 

گوسفند دریایی جانوری نرم تن است که ظاهری شبیه به گاو یا گوسفند دارد. نام علمی این جانور "Costasiella kuroshimae" بوده که این نام به صورت «گوسفند برگی» ترجمه می‌شود. از این جانور در زبان عامیانه به صورت "Sea sheep" یا همان «گوسفند دریایی» نام برده می‌شود. در ظاهر کلی این جانور، صورت کوچکش و دو چشم ریز به هم چسبیده آن باعث شده که این جانور شبیه به موجودات کارتونی شود و ظاهر بسیار جالب و بامزه‌ای به خود بگیرد. گوسفند دریایی در واقع یک نوع حلزون است که از جلبک‌ها تغذیه می‌کند.

 

 

گوسفند دریایی

 

گوسفند دریایی فتوسنتز می‌کند!
 

نکته بسیار جالب و شگفت انگیز در مورد گوسفندهای دریایی این است که این جانوران قادر به فتوسنتز هستند! درست است؛ گوسفندهای دریایی می‌توانند فتوسنتز کنند و این مسئله قابلیتی نادر برای این جانور به شمار می‌رود. هنگامی که این جانوران از جلبک‌ها تغذیه می‌کنند، گوسفند دریایی کلروپلاست جلبک را بیرون کشیده و تحت فرآیندی که «کلپتوپلاستی» نامیده می‌شود، کلروپلاست جلبک را با بدن خود ترکیب می‌کند.

 

گوسفند دریایی

 

این فرآیند غالبا توسط جانوران تک سلولی انجام می‌شود و در مورد جانوران بسیار نادر است اما وجود همین موضوع که گوسفند دریایی قادر به انجام این کار است، این جانور را به یک حلزون خورشیدی تبدیل می‌کند! گوسفند دریایی با دارا بودن همین قابلیت به راحتی می‌تواند انرژی مورد نیاز خود را از نور خورشید بگیرد. هر چند این نکته هم قابل توجه است که گوسفندهای دریایی در فرآیند فتوسنتز خیلی خوب عمل نمی‌کنند اما وجود همین مسئله که این جانوران قادر به انجام فتوسنتز هستند، آن‌ها را به موجودات خاصی تبدیل می‌کند. این جانوران می‌توانند تا ماه‌ها بدون خوردن غذا و تنها با فتوسنتز زنده بمانند.

 

گوسفند دریایی

 

طول بدن گوسفند دریایی حدودا ۵ میلی‌متر است!
 

گوسفند دریایی جانور بسیار کوچکی است و طول بدن آن حدودا ۵ میلی‌متر یا بیشتر است. گوسفندهای دریایی شکل‌ها مختلفی دارند و می‌توانند در رنگ‌های متنوعی یافت شوند. این جانوران در دریا زندگی می‌کنند و در سواحل و آب‌های ژاپن، اندونزی و فیلیپین یافت می‌شوند. این جانوران نسبتا کمیاب هستند اما بسیاری از افراد از آن‌ها در آکواریوم‌ها استفاده می‌کنند و از آن‌ها نگهداری می‌کنند. گوسفند دریایی در آکواریوم جلبک‌ها را می‌خورد و به پاکیزگی آکواریوم کمک می‌کند.

 

گوسفند دریایی

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

سه شنبه 3 مرداد 1396  7:37 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها