0

گزارشی از دهمین جشنواره «سینما حقیقت»

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

گزارشی از دهمین جشنواره «سینما حقیقت»

تلاش برای نزدیک شدن به استاندارد های روز سینمای جهان

 

گزارشی از دهمین جشنواره «سینما حقیقت»

سینماگران مستند این روزها باعث رونق مجتمع تجاری چارسو شده اند.زیرا امسال برای نخستین بار جشنواره «سینما حقیقت»به پردیس چارسو کوچ کرده و این مکان میزبان فیلم های این جشنواره شده است.در اطراف هر سالن جوانانی را می بینی که برای تماشای فیلم آمده اند وبرای برخی از فیلم ها نیم ساعت قبل از نمایش  صف طویلی به چشم می خورد. در روز نخست «فیلم 7دقیقه و 15ثانیه» با عباس کیارستمی به کارگردانی سیف ا... صمدیان با اقبال مخاطبان مواجه شد. البته نام فیلم کافی بود تا مخاطبان برای دیدن این فیلم صف بکشند  و به این فیلم سئانس ویژه اختصاص یابد. جوانان استقبال خوبی از فیلم های خارجی دارند .البته فیلم های ایرانی هم بااقبال خوبی مواجه شده اند .

 

 تماشای فیلم های خارجی ، برای مستندسازان دستاوردهایی به همراه دارد.

 

 علاوه بر مستند سازان حرفه ای ، حضور سینماگرانی چون رخشان بنی اعتماد، مهتاب کرامتی ،پگاه آهنگرانی ،نرگس آبیار ،ابوالحسن داوودی ،مجید برزگر ،منیژه حکمت،پانته آپناهی ها وجهانبخش سلطانی به مستند سازان و جوانان دلگرمی می دهد که هنوز هم این گونه از سینما مورد توجه سینماگران است.این جشنواره یک دهه از عمر خود را سپری کرده است وبایددید آیا برگزاری این جشنواره ، تاثیری در سینمای مستند داشته یا خیر؟مرتضی رزاق کریمی مشاور مرکز سینمای مستند و تجربی در این مورد به خراسان می گوید:جشنواره چه در زمینه مستند و چه داستانی یکی از  حلقه های زنجیره سینماست.جشنواره «سینما حقیقت » بر فیلم های مستند تمرکز دارد  واز ابتدا سعی شد به استاندارد های روز سینمای جهان نزدیک باشد.این جشنواره از اعتبار جهانی برخوردار است و درمیان مستندسازان داخلی  نیزاهمیت و اعتبار ویژه ای دارد.

 

 بسیاری از مستند سازان تلاش می کنند فیلم شان در یکی از بخش های این جشنواره به نمایش در آید. توجه مسئولان برگزاری و دبیران جشنواره ،در دوره های مختلف به جوایز و مسائل تخصصی بود.از مواردی که توجه ویژه ای به آن در این جشنواره شد، پژوهش و تحقیق ودر سال های اخیر موسیقی است.همین موارد باعث شد مستندسازان برای افزایش کیفی آثارشان تلاش و از عوامل حرفه ای سینما  نیزاستفاده کنند. با توجه به این رویکرد،فکر می کنم امسال جشنواره ، پربار تر از گذشته است و رقابت سختی در پیش است  چون میانگین کیفی آثار بسیار بالاست.

 

سام کلانتری عضو هیئت انتخاب بخش مسابقه ملی جشنواره هم تصریح می کند:مهمترین مسئله در مورد فیلم های جشنواره ، پیشرفت فیلمسازان درزمینه پژوهش است اما در زمینه مباحث فنی سینما  به شدت عقب هستیم  و این روند نزولی هر سال بیش از گذشته خودش را نشان می دهد ودراین دوره هم پسرفت جدی در مورد فیلم برداری و تدوین داشتیم.این مستند ساز اظهار می کند  :البته در کشورما موضوعات اجتماعی و سوژه های مرتبط با آن بسیار زیاد است و اگر یک دوربین به دست بگیریم و این لحظات را ثبت کنیم ، نمی توانیم ادعا کنیم فیلم مستند ساخته ایم . جشنواره های خارجی هم از این قضیه استقبال می کنند ولی این گونه فیلم سازی زمانی موثر است که همه نکات فیلم مستند در آن مورد توجه قرار گرفته باشد.بهتاش صناعی ها که امسال  بافیلم " دیپلماسی شکست ناپذیر آقای نادری "  به همراه مریم مقدم به عنوان کارگردان در این جشنواره حضور دارد می گوید:«این نوع از سینما به مرور هویت واقعی خود را می یابد و این باعث جذب مخاطبان بیشتر می شود.درواقع سینمای مستند در کشور ما همانند سینمای مستند دنیا جهشی را تجربه کرده است و این پیشرفت کاملا مشهود است .ضمن این که این جشنواره یکی از حرفه ای ترین و منضبط ترین جشنواره های سینمایی در کشور است و در سال های اخیر هم شاهد فیلم هایی با کیفیت بوده ایم.»

 

با این اوصاف ،آن چه بیش از هر چیز اهمیت دارد این است که سینمای مستند مسیر سختی را برای رسیدن به این نقطه پشت سر گذاشته است از روزهایی که نخستین دوره این جشنواره آغاز شد و عده ای بنای ناسازگاری و مخالفت گذاشتند تا زمانی که این فیلم ها حتی جایی برای نمایش نداشتند.مهم این است امروز مستند سازان  در جشنواره «سینما حقیقت » به جایگاهی رسیده اند که اعتبار جهانی دارند و تلویزیون هم فیلم هایشان را نمایش می دهد.

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

پنج شنبه 18 آذر 1395  12:41 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها