سیف: بی احتیاطی دولت قبل موجب توقیف دارایی های ایران شد

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

سیف: بی احتیاطی دولت قبل موجب توقیف دارایی های ایران شد

 
 

انتشار حکم ناعادلانه برداشت 2 میلیارد دلار از اموال ایران در آمریکا، واکنش های زیادی در داخل در پی داشت ، از یکسو منتقدان توافق هسته ای این ماجرا را ناشی از «ضعف های برجام و سیاست خارجی دولت یازدهم» دانستند اما در مقابل مقامات اقتصادی و دیپلماتیک کشور  با انتقاد از دولت سابق ابعاد جدیدی از ماجرای سپرده گذاری ایران در بانک آمریکایی را مطرح کرده و انتقاد کردند که چرا دولت سابق این پول ها را همزمان با شروع دور جدید تحریم ها از آمریکا خارج نکرده است تا جلوی مصادره آن ها را بگیرد .


دراین باره ولی ا... سیف رئیس کل بانک مرکزی در سخنانی که پایگاه اطلاع رسانی این بانک منتشر کرد، از  آن به عنوان «اشتباه و بی احتیاطی دولت قبل» نام برد و  با بیان این که متاسفانه در دولت گذشته، هنگام خرید اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری‌های دلاری، سهل‌انگاری‌ شده و دقت کافی و احتیاط های لازم صورت نگرفته، گفت: متاسفانه در دولت گذشته به رغم هشدارهای دلسوزانه کارشناسان و مدیران بانک مرکزی مبنی بر پرهیز از سرمایه‌گذاری روی اوراق بهادار دلاری و اینکه این رفع ممنوعیت دائمی نیست، این اوراق را خریداری کردند و اینگونه زمینه تضییع حقوق ملت ایران را پدید آوردند. سیف همچنین درخصوص برقراری مجدد ممنوعیت مبادلات دلاری اظهار کرد: هشدارهای کارشناسان صحیح بود و متاسفانه در سال 1387 مجددا قانون ممنوعیت مبادلات دلاری با ایران برقرار شد و بانک‌های آمریکایی از نقل و انتقال وجوه دلاری و تبادلات دلاری با ایران منع شدند. اگر این اوراق بهادار دلاری در آن زمان با کارگزاری غیرمستقیم آمریکایی‌ها خریداری نمی‌شد وجهی وجود نداشت که آمریکایی‌ها بتوانند آن را توقیف کنند. 

 

رییس کل بانک مرکزی در ادامه با انتقاد از نحوه عملکرد دولت گذشته در مواجهه با این اقدام گفت: علاوه بر این، متاسفانه در همه این سال ها، دولت و دستگاه دیپلماسی هیچ تلاشی برای مبارزه و مقابله با این روند انجام ندادند؛ کم‌کاری و رفتار منفعلانه دولت قبل در اظهاراتی از این دست که قطعنامه‌های شورای امنیت را کاغذ پاره می نامید، مشهود است. وی افزود: «با توجه به این اطلاعات، مشخص است که همه این روند غیرقانونی و غیرمنصفانه توسط آمریکایی‌ها در دولت قبل انجام شده است؛ یعنی در همان شرایطی که وضع تحریم‌ها علیه کشورمان کم‌اثر و گاه بی‌اثر، دانسته می‌شد اگر در آن زمان جلوی هر کدام از این اقدامات به طریقی گرفته می‌شد این اتفاق نمی‌افتاد.» همزمان بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه نیز در یادداشتی با تأیید همین موضع سیف نوشت: «خارج نکردن این اموال با شروع روند تحریم های شدید مالی و بانکی آمریکا از سال 2006 میلادی که کاملا متصور بود به تحریم بانک مرکزی می انجامید، یک بی احتیاطی روشن بوده است.»

 

از سویی دیگر معاون اول رئیس جمهور نیز در سخنانی با تأکید بر این که آمریکا با قلدری به منابع بانک مرکزی ایران دستبرد زده است، گفت: دولت از همه ابزارهای خود استفاده می‌کند تا اصل پول و سود آن را از آمریکا پس بگیرد. جهانگیری نیز در ادامه با اشاره به بی احتیاطی صورت گرفته در دولت سابق گفت:بعضی‌ها ذوق می‌کنند که این اتفاق به این دولت مرتبط است در حالی‌که دولت در این اتفاق نقشی نداشته است بلکه در دولت قبل در دوره‌ای تصمیم گرفته شد بخشی از منابع بانک مرکزی در اروپا مدیریت شود. بنابراین با بی تدبیری کامل دو میلیارد دلار اوراق آمریکایی خریداری شد و در بانک اروپایی نگه داشته شد، بنابراین آمریکا به راحتی توانست ابتدا این اوراق را مسدود کرده و سپس آن‌ها را مصادره کند. آمریکا علیه ملت ایران اقداماتی از قبیل کودتای 28 مرداد یا شلیک به هواپیمای ایرباس مسافربری ما انجام داد که این اقدامات باید در دادگاه‌های داخلی کشور پیگیری شوند.


انتقاد شدید 2 قاضی دادگاه عالی آمریکا از حکم غیرحقوقی علیه ایران
از سویی دیگر  در آمریکا نیز دو قاضی ارشد این کشور که با حکم برداشت 2 میلیارد دلار از محل مبالغ بلوکه شده بانک مرکزی ایران مخالف بودند اعلام کردند که از این پس کنگره می‌تواند به صورت بی‌شرمانه، برندگان و بازندگان را در پرونده‌‌های بلاتکلیف انتخاب کند. بنا به گزارش فارس «جان رابرتس»، قاضی ارشد ایالات متحده آمریکا به همراه «سونیا سوتومایور» یکی از قاضی‌های ارشد دیوان عالی آمریکا به شدت با برداشت این مبلغ از دارایی‌های ایران مخالفت کردند. گفتنی است این دو قاضی منصوبان 2 رئیس جمهور فعلی و سابق آمریکا در عالی ترین نهاد قضایی آمریکا هستند که بر خلاف 6 قاضی دیگر این نهاد به سود ایران رأی داده بودند. قاضی رابرتس در این باره هشدار داد: «از این پس، با مهر تأییدیه دادگاه، کنگره می‌تواند به صورت بی‌شرمانه، برندگان و بازندگان را در پرونده‌‌های بلاتکلیف انتخاب کند.» پایگاه اطلاع‌رسانی بلومبرگ نیز چندی پیش به این حکم اشاره کرد و درباره مخالفت رابرتس با این حکم نوشت که طبق گفته رابرتس «این کنگره و نه دادگاه بود که به نفع قربانیان و علیه ایران رأی داد.»


انتقادها به حکم دادگاه آمریکایی
در همین حال حشمت‌ا... فلاحت‌پیشه عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی  با مرتبط دانستن غارت اموال ایران توسط آمریکا به برجام به فارس گفت: اینکه برخی مسئولان برای مقدس نمایی برجام حکم دیوان عالی آمریکا را بی‌ارتباط با برجام عنوان می‌کنند، ضربه‌زدن به منافع ملی و تضعیف قدرت چانه‌زنی ایران است. در این رابطه کریمی قدوسی، نقوی حسینی و کوثری، 3 عضو کمیسیون امنیت ملی نسبت به این موضوع انتقاد کردند و همزمان محمدصالح جوکار، عضو کمیسیون امنیت ملی نیز از بررسی برداشت غیرقانونی اموال بلوکه شده ایران توسط آمریکا در اولین جلسه کمیسیون امنیت ملی پس از سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه خود» خبر داد.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

یک شنبه 5 اردیبهشت 1395  07:56 ق.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها