0

سومین سوال مسابقه ی (دهه فجر)

 
ravabet_rasekhoon
ravabet_rasekhoon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 6489
محل سکونت : اصفهان

سومین سوال مسابقه ی (دهه فجر)


با مروری بر وقایع 13 بهمن سال 57 به خوبی می توان فرصت و تهدیدها، بایدها و نبایدها و هر آنچه کشور را به سمت دگرگونی پیش می برد را دریافت و با گذر لحظه ها بر عظمت و شکوه انقلابی که با رهبری و درایت امام خمینی (ره) به ثمر نشست پی برد.

سومین سوال مسابقه ی (دهه فجر)


امام خمینی (ره) در این روز در جمع روحانیون بیانات مبسوطی را ایراد کردند. ایشان در قسمتی از این بیانات فرمودند: رژیم سلطنتی از اول خلاف عقل بود ... هر ملتی باید خودش سرنوشت خودش را تعیین کند.مدرسه‌ی‌ رفاه‌ به‌ عنوان‌ محل‌ اقامت‌ و نیز دیدارهای‌ امام‌ تعیین‌ شده‌بود، ولی‌ گنجایش‌ اندک‌ آن‌ مدرسه‌ و نیز کثرت‌ مشتاقان‌ دیدار با امام‌ باعث‌ شد تا کمیته‌ی‌استقبال‌ در تلاش‌ برای‌ یافتن‌ محل‌ دیگری‌ برای‌ اقامت‌ و دیدارهای‌ امام‌ برآیند. سعی‌آنان‌ بر این‌ بود تا مکان‌ مزبور در کنار مدرسه‌ی‌ رفاه‌ باشد که‌ مقر کمیته‌ی‌ استقبال‌ بود. درکنار مدرسه‌ی‌ رفاه‌، دو مدرسه‌ با اسامی‌ مدرسه‌ی‌ شماره‌ی‌ یک‌ علوی‌ و مدرسه‌ی‌شماره‌ی‌ دوی‌ علوی‌ وجود داشت‌ که‌ به‌ نسبت‌ بزرگ‌ بودند و تنها دیواری‌ بین‌ آن‌ مدارس‌و مدرسه‌ی‌ رفاه‌ حایل‌ بود؛ بنابراین‌ مسئولان‌ کمیته‌ی‌ استقبال‌ تصمیم‌ گرفتند آن‌ دومدرسه‌ را به‌ عنوان‌ مقر امام‌ انتخاب‌ کنند. مسئولیت‌ این‌ دو مدرسه‌ با علامه‌ کرباسچیان‌،خرازی‌، خواجه‌ پیری‌ و... بود. به‌ محض‌ آنکه‌ این‌ فکر با آنان‌ در میان‌ گذاشته‌ شد،پذیرفتند و مدرسه‌ها را در اختیار کمیته‌ی‌ استقبال‌ از امام‌ قرار دادند. مدرسه‌ی‌ علوی‌شماره‌ی‌ دو که‌ به‌ نسبت‌ بزرگ‌تر بود، سرسرایی‌ داشت‌ که‌ امام‌ می‌توانست‌ از آنجا به‌ابراز احساسات‌ مردم‌ پاسخ‌ دهند و با آنان‌ دیدار کنند. از طرف‌ دیگر چون‌ آن‌ مدرسه‌ دودر ـ یکی‌ ورودی‌ و دیگری‌ خروجی‌ داشت‌ ـ مردم‌ می‌توانستند بعد از استماع‌ بیانات‌ امام‌و نیز دیدار با ایشان‌ از در خروجی‌ خارج‌ شوند و مناسب‌ دیدار مردم‌ با امام‌ بود. به‌ علت‌این‌ شرایط‌ بود که‌ صبح‌ روز سیزدهم‌ بهمن‌ ماه‌، حضرت‌ امام‌ به‌ مدرسه‌ی‌ علوی‌شماره‌ی‌ دو منتقل‌ شد..»
طبقه‌ی‌ دوم‌ مدرسه‌ی‌ علوی‌ برای‌ استراحت‌ و زندگی‌ امام‌ تعیین‌ شد و طبقه‌ی‌ اول‌دفتر و اتاِ ملاقات‌ها شد. در طبقه‌ی‌ اول‌ مدرسه‌، جلوی‌ دفتر سرسرایی‌ بود که‌ امام‌ درآن‌ سرسرا به‌ ابراز احساسات‌ مردم‌ پاسخ‌ می‌داد و برای‌ آنان‌ سخنرانی‌ می‌کرد. یکی‌ ازمشکلاتی‌ که‌ بعد از استقرار امام‌ در مدارس‌ علوی‌ و رفاه‌ وجود داشت‌، نظم‌ و ترتیب‌ آن‌مدارس‌ و برنامه‌ریزی‌ برای‌ دیدارهای‌ مردم‌ با امام‌ بود. مردمی‌ که‌ بعد از سال‌ها مبارزه‌،امام‌ خود را در کشور می‌دیدند، خواستار ملاقات‌ با معظم‌ له‌ بودند و این‌ امر باید بابرنامه‌ریزی‌ توأم‌ می‌شد. مسئولان‌ کمیته‌ی‌ استقبال‌ که‌ انتظام‌ امور مدارس‌ فوِق را برعهده‌ داشتند، برای‌ سهولت‌ ملاقات‌ مردم‌ با امام‌ مقرر کردند که‌ صبح‌ها آقایان‌ و بعدازظهرها خانم‌ها با امام‌ دیدار کنند.امام خمینی در سخنرانی در مدرسه علوی بر لزوم ادامه مبارزه تا سقوط رژیم تأکید کردند و به ارتش پیام دادند به ملت بپیوندد.

مطبوعات آن زمان نیز هر لحظه رویدادهای مختلف را پس از ورود امام رصد می کردند چنانکه آسوشیتدپرس نوشت؛ بختیار گفت: طرفداران آیت الله خمینی می توانند فریاد بزنند، غوغا کنند، توهین کنند، این کار چیزی را ثابت نمی کند، اما اینکه چندین میلیون نفر برای استقبال از آیت الله به تهران آمدند، مبالغه آمیز است. وی افزود: همچنان مشتاق ملاقات با ایشان است.

آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود اینگونه آورده است: امرای ارتش گفته اند که اگر آیت الله خمینی بر خلاف قانون اساسی اقدامی کند، آنها دست به اقدام خواهند زد.

رادیو مسکو در خصوص وقایع 13 بهمن اینگونه نوشت: دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا علیه مداخله آمریکایی ها در امور داخلی ایران، در برابر کاخ سفید تظاهرات کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد: اظهارت ضد آمریکایی (امام) خمینی، به هنگام ورود به تهران هیچ تغییری در مواضع آمریکا نسبت به ایران نداده است. وی افزود: علاقه ما بازگشت نظم و ثبات به ایران است به شکلی که ملت ایران بتواند در مورد آینده خود تصمیم بگیرد.

خبرگزاری رویتر نیز در خبری اعلام کرد: رژیم صهیونیستی از بازگشت آیت الله خمینی به ایران ابراز نگرانی شدید کرد و گفت ممکن است ورود آیت الله به ایران باعث بروز تند روی های خشن شود و کوشش های صلح خاور میانه را به خطر بیاندازد.

خبرگزاری فرانسه نیز همزمان با بازگشت امام خمینی (ره) به ایران اینگونه خبر داد: مقامات ایران به دولت انگلستان اطلاع داده اند که قرار داد 500 میلیون لیره خرید اسلحه به ویژه تانک های چیفتن لغو می شود.

رادیو بی.بی.سی. در این روز نوشت: آیت الله شریعتمداری گفته است در تبدیل رژیم سلطنتی به جمهوری باید جانب احتیاط رعایت شود و تهیه مقدمات فراوانی لازم است. تذکر: نامبرده از قانون اساسی که اساس آن موجب بقای رژیم سلطنتی است، حمایت می کند.

سیزدهم بهمن همچنین دستخوش وقایع تلخ و شیرین دیگری نیز بود از جمله اینکه در چند شهر کشور همچون سمنان و تربت جام، در پی تظاهرات مردم چند نفر به شهادت رسیدند و یکی از اعضای بلند پایه ساواک به نام سرهنگ معتمدی در تهران ترور شد.

در این روز دکتر سنجابی خواستار استعفای بختیار شد و اعلام کرد: جبهه ملی به امام خمینی وفادار است.

* با استفاده از مطالب مرکز اسناد انقلاب اسلامی، پایگاه اطلاع رسانی جامع دفاع مقدس

 

3- دو درخواست امام خمینی در مدرسه علوی چه بود؟(در همین تاپیک جواب دهید)

 

توجه:

جهت پاسگویی به همه  سئوالات هر روز به ( این تاپیک )مراجعه فرمایید.(روزی یک سوال بارگذاری میگردد)

 

در ضمن تاپیک (ویژه نامه فجر انقلاب +جوایز +امتیازات وِیژه) که شامل ده تاپیک مستقل می باشد یادتان نرود.

 
       
چهارشنبه 14 بهمن 1394  8:15 AM
تشکرات از این پست
khodaeem1 mohammadhoseinshokri mohsenezadi mohamad3372599 adiat110 shabnam22 khosar giba22 mahdialhaji m_abrisham setareh_1373 smoaazeni amiralhaji mohammadtorres mahderonaldo victoryone aliada omiddeymi1368 amines marzeyeh mahdiarcd abofazl fatemehcd nazaninfatemeh pebdani Sajjadalizadehs nargesza ma1393 aza1393 alirezazaeri fatemehza 13321342 yassinmoradi zahra_53 bayati0011 papeli nabeghe0912 tm1380 ali_81 fsmuosavi amirali123 kahrizsang rozgol alaleh70 ms57bd45 h10101010 elenin elissa girnade yarabyarabyarab ali_kamali namebaran 496769 jahan22 ssina22 hossein201273 eramau a931931 esfahan11 nosha1209 ramin04451 f13591359 r13571359 akbar1320 asghar47 bibi24 farvi90 fatime66 hassan59 mostafaaskari99 msadra91 sajjad1371 sakine47 zahra98 mamadbayat oranage57 rashon smhhms emamedavazdah nalbandi mhzahraee polkhajo mobile_tablet rezayousefi mahyarna73 55mm66 zaker7007 unknown amayen nasimemahdi rbahar91 feridoun3 kuoroshss mahan220 fanid1960 samad22 erfan220 mehdi2008 aminmohamad farid2005 g_alidoost m_alidoost zahra28 mobina27 samad1355 afsoon77 02313423370 zinab84
دسترسی سریع به انجمن ها