0

پیرمرد ترسناک (بمب افکن B-52)

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

پیرمرد ترسناک (بمب افکن B-52)

ایالات متحده دارای چند مدل بمب افکن فعال است که تعداد آنها انگشت شمار است.منظور از بمب افکن،هواپیمای تخصصی به همین منظور است.طراحی اکثر بمب افکن های این کشور به زمان جنگ سرد باز می گردد اما نیروی هوایی این کشور همواره به وسیله بروز رسانی های الکترونیکی و کامپیوتری،شرایط آنها را برای عملیات ممکن ساخته است.با توجه اخبار اخیر در باره پروازهای حساس این بمب افکن،مطلبی برای معرفی این بمب افکن توانمند را خدمت شما عزیزان ارائه می کنیم.

 

بوئینگ بی-۵۲ استراتوفورترس (به انگلیسی: Boeing B-52 Stratofortress) هواپیمای جت بمب‌افکن راهبردی فروصوت است که شرکت بوئینگ آن را نیروی هوایی ایالات متحده طراحی کرده و ساخته‌است.این هواپیما برای ماموریت‌های بازدارندگی هسته‌ای در دوره جنگ سرد و به عنوان جایگزینی برای بمب‌افکن بی-۳۶ ساخته شد. اولین نمونه بی-۵۲ در سال ۱۹۵۲ پرواز کرد و از سال ۱۹۵۵ تاکنون به طور پیوسته در خدمت فعال ارتش ایالات متحده است. تولید این هواپیما تا سال ۱۹۶۲ ادامه داشت و ۷۴۴ فروند از آن تولید شد.بی-۵۲ قادر به پرواز با سرعت‌های نزدیک به سرعت صوت تا ارتفاع ۱۵ هزار متری است. این هواپیما قادر به حمل بمب‌های اتمی یا متعارف هدایت‌شونده و قابلیت ناوبری دقیق جهانی است. از بی-۵۲ در جنگ‌های متعارف برای مأموریت‌های تهاجمی استراتژیک، پشتیبانی نزدیک هوایی، و عملیات‌های دریایی استفاده می‌شود.در جریان جنگ سال ۱۹۹۱ عراق حدود چهل درصد کل بمب‌های نیروهای ائتلاف توسط بمب‌افکن‌های بی-۵۲ شلیک شد. بی-۵۲ در ماموریت‌های پایش اقیانوس هم بسیار کارآمد است و می‌تواند به نیروی دریایی آمریکا در عملیات‌های ضد کشتی و مین‌گذاری کمک کند.این هواپیما قادر است در طول دو ساعت ۳۶۴ هزار کیلومتر مربع از سطح اقیانوس را دیده‌بانی کند.هم‌اکنون تنها مدل بی-۵۲اچ این هواپیما در خدمت نظامی است. از این مدل، که قادر به حمل و شلیک بیست موشک کروز هواپایه است، در مجموع ۱۰۲ فروند در سال‌های ۲-۱۹۶۱ ساخته شد. ۸۵ فروند از این هواپیما در خدمت فعال نیروی هوایی آمریکا قرار دارند و ۹ فروند در حالت ذخیره نگهداری می‌شوند.

پیرمرد ترسناک (بمب افکن B-52)

وزن خالی این هواپیما حدود ۸۳ تن و حد اکثر وزن برخاست آن ۲۱۹.۶ تن است و می‌تواند حداکثر ۳۱.۵ تن انواع مهمات شامل انواع بمب، موشک، مین و موشک‌های کروز را حمل کند. سرعت بی-۵۲ حدود ۱۰۴۵ کیلومتر در ساعت (۰.۸۶ ماخ) است و پنج خدمه شامل فرمانده هواپیما، خلبان، ناوبر، مسئول رادار و افسر جنگ الکترونیک دارد.برد عملیاتی بی-۵۲ با سوخت کامل به بیش از ۱۴ هزار کیلومتر می‌رسد در حالی‌که با سوخت‌گیری هوایی قادر است تا جایی که توانایی جسمی کرو پروازی آن اجازه دهد به پرواز خود ادامه دهد. در سال ۱۹۹۶ دو بی-۵۲ با استفاده از ۱۳ موشک کروز هواپایه ای‌جی‌ام-۸۶ به نیروگاه برق و مراکز مخابراتی بغداد حمله‌ور شدند.این پرواز ِ ۲۹ هزار و ۶۰۰ کیلومتری طولانی‌ترین مسافتی بود که تاکنون در یک ماموریت جنگی پیموده شده و ۳۴ ساعت طول کشید. قیمت هر فروند از این هواپیما با دلار سال ۱۹۹۸ حدود ۵۳.۴ میلیون دلار آمریکا بوده است.مطالعات طراحی اولیه برای بمب‌افکن سنگین بی-۵۲ در سال ۱۹۴۶ آغاز شد و در سال ۱۹۵۱ پیش‌نمونه آن برای نخستین بار پرواز کرد. تولید این هواپیما تا سال ۱۹۶۲ ادامه داشت و به ۷۴۴ فروند (شامل دو پیش‌نمونه) رسید.

پیرمرد ترسناک (بمب افکن B-52)

این هواپیمای سالخورده هنوز هم در خدمت نیروی هوایی ایالات متحده قرار دارد و چندین برنامه روزآمدسازی را پشت سر گذاشته‌است. بمب‌افکن بی-۵۲ از هشت دستگاه موتور توربوفن پرات اندویتنی تی اف۳۳-پی-۳ (هر یک با رانش ۱۷۰۰۰ پاوند) نیرو می‌گیرد.ارتقای این هواپیما احتمالاً در آینده نیز ادامه خواهد داشت و بکارگیری موتورهای جدید رولزرویس آربی۲۱۱-۵۳۵ پرات اندویتنی اف۱۱۷ یا سی اف ام اینترنشنال سی اف ام۵۶ از جمله موارد ارتقای مورد نظر برای آن است.از جمله تسلیحات قابل حمل توسط این بمب افکن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

20 عدد ALCM  12 عدد SRAM (مقر حمل خارجی)  12 عدد AMC (مقر حمل خارجی)  2 عدد B53 (مقر حمل داخلی)  8 عدد B61 Mod11 (مقر حمل داخلی)  8 عددB83 (مقر حمل داخلی) بمب متعارف (غیرهسته ای) :   51 عدد CBU-52 (27 در داخل و 18 در خارج)  51 عدد CBU-58 (27 در داخل و 18 در خارج)  51 عدد CBU-71 (27 در داخل و 18 در خارج)  51 عدد CBU 87 (6 در داخل و 18 در خارج)  51 عدد CBU 89 (6 در داخل و 18 در خارج)  51 عدد CBU 97 (6 در داخل و 18 در خارج)  51 عدد M117  18 عدد MK20 (مقر خارجی)  51 عدد MK36  8 عدد MK41  12 عدد MK52  8 عدد MK55  8 عدد MK56  51 عدد MK59  8 عدد MK60 (مقر خارجی)  51 عدد MK62  8 عدد MK64  8 عدد MK65  51 عدد MK82  و 18 عدد MK84 (مقر خارجی) سلاح های هدایت شونده:   18 عدد JDAM (12 عدد در مقر خارجی)  30 عدد WCMD (16 عدد مقر خارجی)  8 فروند موشک AGM-84 (هارپون)  20 فروند AGM-86C CALCM  8 فروند AGM-142 Popeye (سه فروند در مقر خارجی)  18 فروند AGM-154 JSOW (12 فروند در مقر خارجی)  12 فروند AGM-158 JASSSM (فقط مقر خارجی)  12 فروند TSSAM.

پیرمرد ترسناک (بمب افکن B-52)

 

چهارشنبه 23 دی 1394  4:59 PM
تشکرات از این پست
sajjadalizadehs
دسترسی سریع به انجمن ها