رونمایی از کتاب «نگرشی نو به حضور اجتماعی زنان» در همایش حجاب و عفاف

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

رونمایی از کتاب «نگرشی نو به حضور اجتماعی زنان» در همایش حجاب و عفاف

گروه اندیشه: همایش حجاب و عفاف صبح امروز در حالی در مرکز همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد که از کتاب «نگرشی نو به حضور اجتماعی زنان» رونمایی به عمل آمد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، همایش حجاب و عفاف صبح امروز، سوم مردادماه در سالن همایش‌های آستان قدس رضوی در مشهد برگزار شد که در این مراسم پس از قرائت قرآن و صلوات خاصۀ امام رضا(ع) و سرود جمهوری اسلامی ایران، سید احمد هاشم‌آبادی، مدیرکل روابط عمومی آستان قدس رضوی به ایراد سخن پرداخت.

مدیرکل روابط عمومی آستان قدس رضوی در این مراسم با اشاره به حادثۀ 21 تیرماه در دفاع از حجاب که در مسجد گوهرشاد اتفاق افتاد، بیان کرد: مردم در آن حادثه برای بقای فرهنگ دینی به خاک و خون کشیده شدند و علما و روحانیون شکنجه‌ها را تحمل کردند تا ما امروز با عزت و افتخار چادر را حفظ کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های گستردۀ استکبار برای فروپاشیدن بنیان خانواده به عنوان نقطۀ هدف در صدمه به اسلام، اظهار کرد: هم اکنون بیش از هشت هزار شبکۀ ماهواره‌ای در کشور ما قابل دریافت است و بیش از 400 شبکه با پخش موزیک و آهنگ برای دور کردن جامعه از فرهنگ اصیل خود فعالیت دارند، همچنین بیش از 80 شبکه فرهنگ تجمل و مصرف‌گرایی و دوری از خانواده را تزریق می‌کنند.

هاشم‌آبادی با اشاره به فعالیت‌های گستردۀ آستان قدس رضوی در حوزۀ فرهنگ ابراز کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی این فعالیت‌ها انجام می‌گیرد چراکه قبل از انقلاب نیز همین موقوفه‌ها که تامین‌کنندۀ هزینه‌ ها هستند، وجود داشتند اما از این‌گونه فعالیت‌ها خبری نبود.

جمع آوری نظرات موافق و مخالف حضور بانوان در اجتماع

در ادامۀ مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی نریمانی‌زمان‌آبادی، نویسنده کتاب «نگرشی نو به حضور اجتماعی زنان» با بیان اینکه در این کتاب نظرات موافقان و مخالفان حضور اجتماعی زنان به همراه ادله و بررسی آن‌ها آورده شده است، گفت: از جملۀ مهمترین موضوعات کتاب حضور زنان در جایگاه قضاوت، ولایت فقیه و مرجعیت تقلید است که نظرات هردو گروه با ادلۀ آن‌ها گردآوری شده است.

وی در ادامه ضمن بیان نام تعدادی از علمای موافق تصدی جایگاه قضاوت و مرجعیت توسط بانوان، ادامه داد: از جملۀ این علما کسانی مانند مرحوم نجفی صاحب جواهر الکلام، مرحوم طباطبایی صاحب عروه، میرزای شیرازی که فتوای تحریم تنباکو از ایشان است و محقق خراسانی صاحب کفایه و... هستند که تصریح دارند در بعضی موارد مانند تقلید بانوان در مسائل مربوط به خود اولویت با بانوان مجتهده ست.

بر اساس این گزارش، در ادامه این مراسم با حضور مدیران و مسئولان آستان قدس رضوی از کتاب کتاب «نگرشی نو به حضور اجتماعی زنان» که توسط حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی نریمانی‌زمان‌آبادی نگاشته شده است، رونمایی شد.

حجاب برای خانه‌نشین شدن نیست

در بخش پایانی مراسم حجت‌الاسلام احمد لقمانی، مشاور و کارشناس خانواده با بیان اینکه اصل حجاب برای خانه‌نشین شدن بانوان نیست چراکه در این صورت دیگر نیاز به حجاب نبود، ادامه داد: این به معنای پرسه زدن در خیابان‌ها نیست بلکه به معنای حضور اجتماعی و نقش مفید ایفا کردن است.

توجه به روح حجاب به عنوان چیزی فراتر از ظاهر آن از نکات دیگری بود که حجت‌الاسلام لقمانی به آن اشاره کرد و در ادامه گفت: رسیدن به باور برای تبلیغ حجاب امری لازم و ضروری است لذا یکی از باورهایی که باید به آن برسیم این است که حجاب پارچه نیست بلکه پرچم و بیرق است و به همین خاطر دولت فرانسه برای پوشیدن روسری توسط دو دختر دبیرستانی تشکیل جلسۀ فوق العاده می‌دهد از همین رو باید توجه  داشت که حجاب امروز یک مسئلۀ سیاسی و جهانی به شمار می‌رود.

 

شنبه 3 مرداد 1394  6:23 PM
تشکرات از این پست
nargese_montazer
دسترسی سریع به انجمن ها