0

رکورد جدید قدیمی‌ترین مدارگرد ناسا در سیاره سرخ

 
amirhossein1392
amirhossein1392
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 16034
محل سکونت : اصفهان

رکورد جدید قدیمی‌ترین مدارگرد ناسا در سیاره سرخ

رکورد جدید قدیمی‌ترین مدارگرد ناسا در سیاره سرخ

 

1435130277509_4.jpg قدیمی‌ترین مدارگرد مریخ به نام «اودیسه مریخ»، شصت‌هزارمین مدارگردی خود حول سیاره سرخ را تکمیل کرد.

 

 

به گزارش سرویس علمی ایسنا، اودیسه که محصول پروژه تفحص مریخ است، از زمان رسیدنش به مدار این سیاره در 24 اکتبر سال 2001، تاکنون 1.43 میلیارد کیلومتر حول آن چرخیده است.

 

در طول دوره فعالیتش تاکنون، این فضاپیما دیدگاه انسان درباره سیاره سرخ را تغییر داده و 208 هزار و 240 تصویر از آن را با استفاده از «سیستم تصویربرداری انتشار حرارتی» به زمین مخابره کرده است.

 

مهم‌ترین کشف اودیسه وجود مقادیر عظیم توده‌های یخ آب در زیر سطح مریخ بود. این مدارگرد همچنین مشاهدات حیاتی را با نظارت بر سطوح تشعشع خورشید صورت داده که برای ماموریت‌های سرنشین‌دار به مریخ کارآمد خواهد بود.

 

اودیسه همچنین نقشه کاملی با بالاترین تفکیک‌پذیری را از مریخ ارائه داده و در سال 2014، ماموریت مستندسازی عبور دنباله‌دار Siding Spring از فاصله 139 هزار و 500 کیلومتری این سیاره را پوشش داد.

 

اودیسه همچنان با قدرت به ماموریت خود ادامه می‌دهد و گفته می‌شود ذخایر پیشرانه آن‌ تا 10 سال دیگر باقی خواهند ماند.

 

فضاپیمای مزبور ارتباطاتش را با تیم زمینی ناسا حفظ خواهد کرد در حالی که تغییر مدار مریخ به آن امکان نظارت بر شرایط جو این سیاره را هنگام تابیدن پرتوهای خورشید بر این بخش فراهم خواهد ساخت. این امر فرصت بی‌نظیری برای ادامه دستاوردهای اودیسه در اختیار می‌گذارد.

 

اودیسه، زمینه‌ای بنیادین برای حضور نخستین انسان‌ها بر روی مریخ در دهه 2030 ارائه خواهد داد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

اگر کسی را یافتی که در لبخندت غمت را دید، در سکوتت حرف هایت را شنید و در خشمت محبتت را فهمید؛ بدان او بهترین دارایی توست :)

چهارشنبه 3 تیر 1394  3:36 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها