0

راز محبوبیت جناب خان

 
ehsan007060
ehsan007060
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1393 
تعداد پست ها : 10952
محل سکونت : خراسان رضوی

راز محبوبیت جناب خان

راز محبوبیت جناب خان

 


بعد از «نیما»، «جناب خان» دومین کاراکتری است که به واسطه حضورش در «خندوانه» این روزها به یکی از چهره‌های مطرح تلویزیون تبدیل شده؛ کاراکتری عروسکی که از مجموعه «کوچه مروارید» شبکه نمایش خانگی متولد شد اما در آن برنامه نتوانست آن طور که باید دیده شود.

خندوانه

رامبد جوان در فصل دوم «خندوانه» او را به عنوان یکی ازکارکترهای ثابت کنار برنامه‌اش قرار داد تا با یک سری ویژگی‌های منحصر بفرد، جای خودش را میان مردم باز کند. محبوبیت جناب خان خیلی زودتر از چیزی که فکرش را می کردیم اتفاق  افتاد. دو سه هفته حضور این شخصیت در برنامه و اجرای استندآپ کمدی توسط او کافی بود تا به یک برند بدل شود و کلیپ‌هایش در شبکه‌های مجازی سر و صدای زیادی به راه بیندازند. این کاراکتر حالا آن قدر شناخته شده است که می‌توان خیلی راحت ابعاد مختلف شخصیتی‌اش را شکافت و راجع به دلایل موفقیت‌اش صحبت کرد.


تحلیل ویژگی‌های شخصیتی
شادی در عین غم : مهمترین ویژگی جناب خان این است که ذاتا شاد است. نه اینکه غصه نخورد یا درد و مشکلات درونی نداشته باشد ؛ چرا اتفاقا دارد اما تحت هر شرایطی سعی می کند بخندد. یک جورهایی معتدل آقای همساده! در مجموعه کلاه قرمزی . حالا او به کل مشکلاتش می‌خندند اما جناب خان اول مثل همه آدم ها ناراحت می شود و بعد سعی می کند ناراحتی‌اش را کنترل کند و با وجود دل شکستگی، حال و هوای خودش و دیگران را عوض کند. اتفاقا جذابیت کاراکتر جناب خان به این است که مثل همه آدم ها غمگین می شود. اگر قرار بود مدام بخندد و شادی کند قطعا حال خوشش غیر قابل درک بود. او هم مثل همه شکست عشقی می خورد و یک روزهایی توی خودش است. مثلا زمانی که احلام به خواستگاری‌اش جواب رد می‌دهد مایوس و سرخورده در استودیو می‌نشیند و اصلا حال و حوصله حرف زدن با کسی را ندارد. ولی کم کم شروع می کند به حرف زدن و خواندن آهنگ غمگین و نهایتا به جایی می رسد که باز هم دستهای بندری‌اش را بالا می‌آورد. انگار می‌پذیرد که خب حالا شکست خوردم اما نباید توی این وضعیت بمانم. باید تلاش کنم که همه چیز مثل سابق خوب باشد.


امیال و آرزوها: بزرگترین آرزویش رسیدن به احلام است. سی سال مدام به خواستگاری‌ می رود و جواب رد می‌شنود اما همچنان دلش می خواهد کنار او باشد. اصلا شاید برای خوشبختی احلام باشد که درکنار لبو فروشی دلالی و خرید و فروش هم می کند. دلش می خواهد خانه خوبی برای او بخرد و خوشبختش کند.
لاف زدن و خالی بندی : اهل دروغ گفتن نیست اما دلش می خواهد خودش را آدم با رابطه‌ و مهمی نشان دهد. مدام می گوید که همه جا آشنا دارد و با همه دوست است حالا شاید در واقعیت این طور نباشد. اغراق در نمایش این مسئله که آدم مهمی است و در سراسر جهان بیزینس به راه می‌اندازد تا جایی رسیده که حتی درباره خرید و فروش تیم پاری سن ژرمن هم حرف می زند و خودش را سهامدار اصلی این تیم معرفی می کند.

خندوانه

  مهربان و خوش قلب: دلش می خواهد به همه کمک کند حالا شاید در جایگاهی نباشد که بتواند این کار را انجام دهد اما بهرحال سعی می کند با دو سه تا تلفن نشان دهد که مشغول کمک به طرف مقابل است. درباره رابطه‌اش با رامبد جوان هم اصلا قصد آزار و اذیت و مسخره کردن او را ندارد. واقعا اسم «رامبد» برایش عجیب است و فکر می کند که او به خاطر این اسم دارد اذیت می‌شود. فقط به خاطر خود رامبد است که برایش دنبال اسم می گردد. دلش می خواهد او هم مثل بقیه   یک اسم خوب داشته باشد یعنی صلاحش را می خواهد نه اینکه مسخره اش کند!
استقامت در راه هدف : برای رسیدن به چیزی که می خواهد تلاش می کند و حاضر نیست به راحتی شکست را بپذیرد. برای همین هم هست که از 21 سالگی هر هفته به همراه خانواده و فامیل می‌رود خواستگاری احلام و جواب رد می‌شنود اما باز هم بعد از 30 سال دست بردار نیست. جالب اینجاست که برای رسیدن به این هدف حاضر نیست حتی یک ذره هم از موضعش پایین بیاید. یعنی حاضر به اصلاح رفتارش نیست فقط میرود خواستگاری و می‌آید.
سادگی و متعجب بودن: جناب خان در طبقه اجتماعی به شدت ساده‌ و متوسطی رشد کرده برای همین هم خیلی چیزها برایش عجیب است. دایره واژگانش محدود است و نمی تواند بپذیرد آدم ها طور دیگری زندگی کنند و حرف بزنند. وقتی در مواجهه با مسائل مختلف و دور از ذهن قرار می گیرد به راحتی متعجب میشود و این تعجب را شدیدا بروز می دهد. جالب اینجاست که اصلا هم خودش را سانسور نمی کند. یعنی خجالت نمی کشد از اینکه معنی چیزها را نمی داند. 
تقلید در روابط اجتماعی :  با وجود سادگی اما دلش می خواهد خودش را یک تاجر برجسته نشان دهد. مثل آنها هندزفری در گوش میگ ذارد و مدام با لحنی که مخصوص آنهاست سعی می کند یک چیزی را یک جایی بخرد یا بفروشد. آدم متملقی نیست و حتی همین قربان و صدقه‌هایی که پشت تلفن می رود هم تقلیدی از روی آدم های این کاره‌ است.

 

تحلیل ساختاری


دلایل محبوبیت جناب خان : جدای از ویژگی‌های شخصی کاراکتر «جناب خان»، یک سری مسائل هم باعث شده تا در زمان کوتاه به یکی از چهره‌های محبوب تلویزیون بدل شود؛ چهره‌ای که کودک و بزرگ دوستش دارند و مدام منتظرند در برنامه حضور داشته باشد.

خندوانه

شکل ظاهری: یکی از دلایلی که باعث شده مردم جناب خان را دوست داشته باشند، در وهله اول، جذابیت قیافه این عروسک است. طرح و ایده اصلی این عروسک از کاراکترهای برنامه موفق «ماپت شو» گرفته شده؛ عروسک هایی که سالیان سال برنامه اجرا کرده‌اند و در کل جهان محبوبیت ویژه‌ای دارند. عروسک هایی با چشمهای قلمبه، دماغ‌های گنده و دهانهای گشاد! یعنی می شود گفت که با استفاده از این قیافه، جناب خان نیمی از راه را برای جذب مخاطب رفته.
 

صدای عروسک: محمد بحرانی در صداپیشگی دو عروسک ببعی و آقای همساده در کلاه قرمزی نشان داده بود که توانایی ویژه‌ای در صحبت کردن به جای کاراکترهای عروسکی بزرگسال دارد. نکته جذاب ماجرا اینجاست که در هرکدام از این ها هم به شیوه‌ای جداگانه حرف می زند. جای ببعی انگلیسی حرف می‌زند، جای آقای همساده، شیرازی و حالا هم برای جناب خان در قالب جنوبی فرو رفته. چهره تیره جناب خوان و لباسهایی که تنش می کند کاملا او را مناسب همین لهجه کرده و بحرانی آنقدر برای نشستن صدا روی صورت او تلاش کرده که آدم خیال می کند جناب خان بدون لهجه جنوبی اصلا نمی تواند جور دیگری صحبت کند. درواقع بخش مهمی از جذابیت جناب خان مدیون صدای جذابی است که بحرانی روی آن گذاشته.
کل کل و موقعیت‌های نمایشی با رامبد: جدای از قیافه، لحن صحبت کردن، تکه کلامها و رقص و آواز و کل کل با رامبد مهم ترین نکته‌ای که باعث شده مردم از این کاراکتر در «خندوانه» خوششان بیاید. حالا از عجیب بودن اسم «رامبد» یا «استندآپ کمدی» برای او گرفته تا تمرین خواستگاری و شکست عشقی و ... برای همین هم هست که استندآپ کمدی‌های جناب خان جایگاه ویژه‌ای برای مردم دارد و در شبکه های اجتماعی، مدام دست به دست می‌چرخد.
شناسنامه
اسم: جناب خان
شغل: لبو فروش
سن: حدود 50 سال
متولد: جنوب
میوه مورد علاقه: آلوئه ورا
رنگ مورد علاقه: آلوئه ورایی
تکیه کلام: ستاره بچینی ، رویا ببینی ، بوس بوس ...


 

 تبیان


  

شنبه 23 خرداد 1394  6:43 PM
تشکرات از این پست
alifanoodi rtcivil ali_kamali rsamail ravabet_rasekhoon hosseinb68 rasekhoon_m omiddeymi1368 fatemeh74 mansoor67 sadeghfafi armin1900 nargesi salma57 sepahsalar53 alirezaHmzezadh
rtcivil
rtcivil
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آبان 1389 
تعداد پست ها : 645
محل سکونت : تهران

پاسخ به:راز محبوبیت جناب خان

شخصیت جالبیه

ولی هیچ چی خاطرات آقای همساده نمیشه.

صدای جناب خان تقریبا همون صدای ببعیه!!

شاید این جمعه بیاید، شاید

دوشنبه 29 تیر 1394  10:36 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon rasekhoon_m omiddeymi1368 fatemeh74 salma57 ehsan007060 sepahsalar53
hosseinb68
hosseinb68
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 1269
محل سکونت : بوشهر

پاسخ به:راز محبوبیت جناب خان

لطفاً با لحن جنوبی خوانده شود .

" واقعاً مطلبت قشنگ بود  کیف کردم . اصلا تمام بچه های جنوب همی چیزایی که نوشتی رو تو خودشون دارن ، باور نداری؟؟!!!! ، خو اگه راست میگی یه سفر بیو جنوب تا ببینی ما جنوبیا ، یه ایطو چیایی تو خودمون داریم برای خودمون . اگه با نظرم موافقی ، خو خوبه اگه موافق نیستی ، میام براتااااااااااااا    smiley "

خونگرم و مهمون نواز و مهربون و دوست داشتنی و تمام تلاشمون رو میکنیم تا به مهمون یا رفیقمون خوش بگذره و از بودن کنار ما لذت ببره .

در عین حالی که غمگینیم و غصه دار ، اما سعی میکنیم چهره متفاوتی رو نشون بدیم و شاد به نظر برسیم

 

 

دوشنبه 29 تیر 1394  11:12 AM
تشکرات از این پست
omiddeymi1368 fatemeh74 salma57 ehsan007060 ravabet_rasekhoon
omiddeymi1368
omiddeymi1368
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 6610
محل سکونت : خراسان جنوبی / بیرجند

پاسخ به:راز محبوبیت جناب خان

عالییییییییییییییییییییییییییییه... یعنی اصن نظیر نداره.

سلااام...فدّاااات، ستاره بچینی، ماه جابجا کنی. خخخخخخخخخخخخخ

واسه كسي خاك گلدون باش،
كه اگه به آسمون رسيد،
بدونه ريشه‌اش كجاست ...

دوشنبه 29 تیر 1394  12:05 PM
تشکرات از این پست
fatemeh74 salma57 ehsan007060 ravabet_rasekhoon
adam55
adam55
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1392 
تعداد پست ها : 678
محل سکونت : لرستان

پاسخ به:راز محبوبیت جناب خان

آلرژی : رامبُـــــــــــــــــد

دوشنبه 29 تیر 1394  1:08 PM
تشکرات از این پست
omiddeymi1368 armin1900 salma57 ehsan007060 ravabet_rasekhoon
qazwsx
qazwsx
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : شهریور 1392 
تعداد پست ها : 576
محل سکونت : ایران

پاسخ به:راز محبوبیت جناب خان

عالیههههه این جناب خان

امضا بلدم  تنبلم انگشت میزنم

http://s5.picofile.com/file/8139849018/%D8%A7%D8%AB%D8%B1_%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B4%D8%AA.jpg

 

دوشنبه 29 تیر 1394  1:22 PM
تشکرات از این پست
omiddeymi1368 armin1900 salma57 ehsan007060 ravabet_rasekhoon
mansoor67
mansoor67
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 3497
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:راز محبوبیت جناب خان

 جناب خان است و تابستان  گرم و هندوانه

 لطافت خنده و مهـــــــــر است اندر خندوانه

 چنان مهـــــــری  به پا  هــــــــر کوی خانه

 شده محبــــوب دل  خان و جوان هر آشیانه

فی  البداهه: منصور مقدم  29/4/1394

دوشنبه 29 تیر 1394  1:36 PM
تشکرات از این پست
omiddeymi1368 salma57 ehsan007060
cryingsphere
cryingsphere
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 375
محل سکونت : خراسان رضوی
دوشنبه 29 تیر 1394  8:18 PM
تشکرات از این پست
omiddeymi1368 salma57 ehsan007060 ravabet_rasekhoon
nargesi
nargesi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1392 
تعداد پست ها : 3783
محل سکونت : ...

پاسخ به:راز محبوبیت جناب خان

من نمیدونم چرا برخلاف اینکه اکثرا میگن خندوانه قشنگه، اصلا ب دلم نمیشینه! چن بار دیدم آخه کجاش خنده داره؟!!!

بعضیا  با اون خنده های مصنوعیشون بیشتر حرص آدمو درمیارن! مخصوصا بعضی قهقهه هاشون

دوشنبه 29 تیر 1394  10:59 PM
تشکرات از این پست
omiddeymi1368 salma57 ehsan007060 ravabet_rasekhoon
omiddeymi1368
omiddeymi1368
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 6610
محل سکونت : خراسان جنوبی / بیرجند

پاسخ به:راز محبوبیت جناب خان


نقل قول nargesi

من نمیدونم چرا برخلاف اینکه اکثرا میگن خندوانه قشنگه، اصلا ب دلم نمیشینه! چن بار دیدم آخه کجاش خنده داره؟!!!

بعضیا  با اون خنده های مصنوعیشون بیشتر حرص آدمو درمیارن! مخصوصا بعضی قهقهه هاشون

آره، خنده های مصنوعیشون رو خودمم خوشم نمیاد، موافقم. ولی فقط جناب خان و حرفاش باحاله. بقیش بدرد نمیخوره!!! لوس بازیای حضّار حرص آدمو در میاره به قول شما!!!!

واسه كسي خاك گلدون باش،
كه اگه به آسمون رسيد،
بدونه ريشه‌اش كجاست ...

دوشنبه 29 تیر 1394  11:15 PM
تشکرات از این پست
nargesi salma57 ehsan007060
nargesi
nargesi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1392 
تعداد پست ها : 3783
محل سکونت : ...

پاسخ به:راز محبوبیت جناب خان

نقل قول omiddeymi1368

سلام وعرض ادب

احتمالا از قبل آمادشون کردن کلا بخندن... اینم باید ب لیست شغلای جدید اضافه کرد :)

دوشنبه 29 تیر 1394  11:39 PM
تشکرات از این پست
omiddeymi1368 salma57 ehsan007060 ravabet_rasekhoon
rbahar91
rbahar91
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 1000
محل سکونت : تهران

پاسخ به:راز محبوبیت جناب خان

برنامه خندوانه جذاب و سرگرم کننده است.

جناب خان هم که در جذابیت این برنامه نقش بسزایی داشته است

سه شنبه 30 تیر 1394  7:34 AM
تشکرات از این پست
omiddeymi1368 ehsan007060 ravabet_rasekhoon salma57
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 1595
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:راز محبوبیت جناب خان

بنام خدا .مردم مشکله بسیار زیادی دارند ونیاز بسیار است که شاد باشند .خنداندن مردم صواب است .خوب است برنامه های تلویزیون ورادیو بسیار متنوع باشد.

سه شنبه 30 تیر 1394  8:55 AM
تشکرات از این پست
omiddeymi1368 ehsan007060 ravabet_rasekhoon salma57
ehsan007060
ehsan007060
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1393 
تعداد پست ها : 10952
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:راز محبوبیت جناب خان


نقل قول nargesi

من نمیدونم چرا برخلاف اینکه اکثرا میگن خندوانه قشنگه، اصلا ب دلم نمیشینه! چن بار دیدم آخه کجاش خنده داره؟!!!

بعضیا  با اون خنده های مصنوعیشون بیشتر حرص آدمو درمیارن! مخصوصا بعضی قهقهه هاشون

چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید
  

سه شنبه 30 تیر 1394  11:29 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon omiddeymi1368 salma57
omiddeymi1368
omiddeymi1368
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 6610
محل سکونت : خراسان جنوبی / بیرجند

پاسخ به:راز محبوبیت جناب خان


نقل قول ehsan007060

نقل قول nargesi

من نمیدونم چرا برخلاف اینکه اکثرا میگن خندوانه قشنگه، اصلا ب دلم نمیشینه! چن بار دیدم آخه کجاش خنده داره؟!!!

بعضیا  با اون خنده های مصنوعیشون بیشتر حرص آدمو درمیارن! مخصوصا بعضی قهقهه هاشون

چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید
 

 

واسه كسي خاك گلدون باش،
كه اگه به آسمون رسيد،
بدونه ريشه‌اش كجاست ...

سه شنبه 30 تیر 1394  2:01 PM
تشکرات از این پست
ehsan007060 salma57
دسترسی سریع به انجمن ها