0

"رادار کیهان"، کاشف بزرگ ریزپرنده‌های بیگانه

 
amirhossein1392
amirhossein1392
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 16034
محل سکونت : اصفهان

"رادار کیهان"، کاشف بزرگ ریزپرنده‌های بیگانه

گزارش باشگاه خبرنگاران از سامانه پدافندی کشور

"رادار کیهان"، کاشف بزرگ ریزپرنده‌های بیگانه

 

قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) به عنوان چتر پدافندهوایی کشور مسؤلیت حفاظت از آسمان ایران را در مقابل هر تهدید هوایی به عهده دارد، از همین‌رو در این ماموریت مهم، باید در چهت بومی‌سازی تجهیزات خود قدم بردارد.

خبرنگار دفاعی- امنیتی باشگاه خبرنگاران: قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) به عنوان چتر پدافندهوایی کشور مسؤلیت حفاظت از آسمان ایران را در مقابل هر تهدید هوایی به عهده دارد، از همین‌رو در این ماموریت مهم، باید در چهت بومی‌سازی تجهیزات خود قدم بردارد. یکی از دلایل بومی‌سازی سامانه‌های پدافندی کشور این‌است که، رصد لحظه به لحظه تهدیدات این نکته را نشان می‌دهد که سامانه‌های ما باید از همه لحاظ بومی باشند زیرا پدافند هوایی خط مقدم دفاع در مقابل هر حمله هوایی است و به زعم فرمانده معظم کل قوا پدافند هوایی در اولویت یکم قرار دارد به همین جهت اگر بومی نباشد و به خارج متکی باشد، طبیعتاً در موقع لزوم آسیب پذیر خواهد بود. بنابراین همان یک نکته کافی است که پدافند هوایی سرلوحه کار خود را بومی کردن سامانه‌های خود قرار داده است تا بتوانیم در عرصه غافلگیری قدرتمند ظاهر شویم. 

 

 رادار بردبلند کیهان نیز به عنوان یک رادار بومی با فرکانس‌های ترکیبی توانایی کشف ریزپرنده‌ها و موشک‌های کروز را دارد. "کیهان" راداری تاکتیکی، متحرک و پیشرفته در تجهیزات جنگ الکترونیک با قابلیت رویارویی با اهداف هوایی پرحجم است.

 

کیهان کاشف بزرگ ریزپرنده‌ها

 

این رادار یک رادار 2بعدی با قابلیت کشف فاصله، زاویه ، سمت و سرعت شعاعی اهداف است و قابلیت آشکارسازی و رهگیری اهداف هوایی شامل هواپیماهای متعارف، ریزپرنده‌ها، موشک‌ها کروز، استیلث (پنهانکار) بلندپرواز، بمب افکن و ترابری را دارد از همین رو می‌توان گفت این رادار تاکتیکی برای کشف تعداد بالایی هدف و رویایی با حملات پرحجم دشمن طراحی شده است.

 

طبق این گزارش متحرک شدن رادارهای عمل کننده در محدوده فرکانسی HF در دنیا بی‌نظیر بوده و رادار کیهان اولین نمونه از این رادارها است که قابلیت متحرک دارد و نمونه خارجی ندارد.

 

کیهان کاشف بزرگ ریزپرنده‌ها

 

آنتن‌های این رادار که در ماموریت به صورت شعاعی قرار می‌گیرند، برای حرکت، در پشت کامیون حامل جمع می‌شوند.

 

از دیگر دستاوردها و فناوری‌هایی که با طراحی و ساخت رادار کیهان حاصل شده است فناوری طراحی آنتن‌های آرایه‌ای باند پهن، طراحی و ساخت فرستنده‌های توان بالا و حالت جامد با پهنای باند وسیع، طراحی و ساخت گیرنده‌های آرایه‌ای با گستره دینامیکی بسیار بالا و مقاوم در برابر تداخل، پردازنده‌های آرایه‌ای سرعت بالا برای دقت‌های بسیار بالا، بهینه‌سازی الگوریتم‌های پردازشی مختلف برای تحلیل با شرایط کاری موجود، ایجاد قابلیت‌های شبکه‌ای برای کاهش دغدغه‌های نگهداری سامانه‌ها و ایجاد قابلیت اجرای عملیات تحت شبکه و کنترل از راه دور است.

 

گزارش از احسان بابکان

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

اگر کسی را یافتی که در لبخندت غمت را دید، در سکوتت حرف هایت را شنید و در خشمت محبتت را فهمید؛ بدان او بهترین دارایی توست :)

جمعه 22 خرداد 1394  9:59 AM
تشکرات از این پست
lovermohamad
دسترسی سریع به انجمن ها