بورس تنها گزینه جذاب سرمایه‌گذاری بعد از بانک/ بازدهی بانک و بورس نباید یکی باشد

 
hadis162
hadis162
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : فروردین 1393 
تعداد پست ها : 658

بورس تنها گزینه جذاب سرمایه‌گذاری بعد از بانک/ بازدهی بانک و بورس نباید یکی باشد

با کاهش نرخ سود بانکی انتظار می‌رود بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار گزینه جذاب برای سرمایه‌گذاران باشد.

 
خبرگزاری فارس: بورس تنها گزینه جذاب سرمایه‌گذاری بعد از بانک/ بازدهی بانک و بورس نباید یکی باشد

در حالی که بانک‌های کشور برای جذب نقدینگی و افزایش حجم سپرده‌های دیداری کوتاه مدت یکساله و مدت دار رقابت تنگاتنگی را آغاز کرده‌اند، اما نگاهی به میزان بازده سرمایه گذاری در بازار پولی نشان می دهد که جذابیت بورس برای بانک‌ها همچنان وسوسه برانگیز است.

از نظر تئوری می توان انتظار داشت که با کاهش نرخ سود بانکی همسو با پایین آمدن درجه حرارت تورم اسمی، منابع پولی به طور خود کار گزینه بازار سرمایه را در پیش گیرند، اما وقتی نرخ بازده در بازار بدون ریسک برابر با بازده بازار پرریسک می‌شود، طبیعی خواهد بود که پول همچنان سپرده بانکی را ترجیح دهد.

در حال حاضر گفته می شود متوسط قیمت بر درآمدی کل بازار سهام حدود 5 مرتبه است که در ادبیات مالی این یعنی بازده 20 درصدی بورس. این در حالی است که سرمایه گذار در مواجه با بازار سرمایه با نرخ تورم و صرف ریسک نیز مواجه است.

در چنین شرایطی سرمایه گذار وقتی با نرخ سود 20 درصدی سپرده یکساله بانک ها روبرو می شود در نگاه نخست شاید ترجیح دهد که پول خود به اولین شعبه بانکی در دسترس خود بسپارد.

اما در واقعیت دیگر اقتصاد امروز، بازار سرمایه نه تنها برای سرمایه گذاران همچنان جذابیت های دو چندانی را بروز می دهد، بلکه برای بانک ها نیز محلی برای به چرخش درآوردن منابع جذب شده است.

در بورس تهران همچنان شرکت ها و صنایع بسیاری وجود دارند که با نسبت قیمت بر درآمدی 3.5 مرتبه ای با احتساب سود تقسیمی در مجامع سالیانه خود امکان کسب سود 30 درصدی را فراهم می آورند. چنین سود جذابی در هیچ بازاری جز بازار سرمایه وجود ندارد. البته این انتظار تا زمانی که قیمت جهانی نفت خام به کمتر از 40 دلار ریزش نکرده باشد، همچنان قابل اعتبار خواهد بود.

جالب اینکه شرکت ها و صنایع بورسی که خود را آماده عبور از رکود در اقتصاد با بهبود اوضاع سیاسی و اقتصادی می کنند، از مسیر بازار سرمایه می توانند تامین مالی ارزان قیمت را همسو با کاهش نرخ سود تسهیلات عقود مشارکتی و مبادله ای بانک ها در دستور کار قرار دهند .

موضوعی که برای سهامداران به معنای افزایش سرمایه و رشد طرح های توسعه ای سودآور در چشم انداز فعالیت شرکت های بورسی خواهد بود.

موضوعی که در این بین باید مورد توجه سرمایه گذاران قرار بگیرد، اینکه تجهیز منابع مالی در شرکت ها و صنایع بورسی باید به طور دقیق و سالم به کار گرفته شود. با وجود افزایش سرمایه، در صورت عدم تزریق پول جدید در ساختار مالی شرکت ها و تجهیز درست منابع پولی ، این سرمایه ترسو است که با بی اعتمادی مسیر دیگری را به جز بازار سرمایه در پیش خواهد گرفت.

منبع: فارس، رضا امامی

 
سه شنبه 22 اردیبهشت 1394  01:14 ب.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها