چرایی اشتغال زنان

 
borkhar
borkhar
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 18115
محل سکونت : اصفهان

چرایی اشتغال زنان

به چند دلیل خانم ها ممکن است به فعالیت های بیرون از منزل رو بیاورند ، از جمله :نیاز مالی و فشار اقتصادی:برخی برای حلّ بخشی از مشکلات اقتصادی خانواده ، مجبور به کار می شوند . شاید بخش عمده اشتغال خانم ها در سال های گذشته به این دلیل بوده است .

تکامل جویی

گروهی دیگر از زنان به منظور کسب تجربه و دانش و به دست آوردن موفقیت های بیشتر ، به فعالیت های بیرون از منزل روی می آورند . این گروه از زنان ، ماندن در خانه و پرداختن به امور خانه را اتلاف عمر و عامل رکود دانسته ، بر این باورند که تنها راه پیشرفت و موفقیت در زندگی در گرو حضور در اجتماع و شاغل بودن است .

ناچیز شمردن و دست کم گرفتن کار در منزل و خانه داری

عدّه ای هم کار و فعالیت در منزل را دلیل بر ناتوانی خود و یا حقیر شمردن زن می دانند ، به همین جهت ، با کار در بیرون از منزل سعی در جبران این احساس حقارت می کنند . این افراد با نگاه به زندگی های ناموفق در مورد خود و فشارها و تلخی هایی که زنان در این خانواده ها متحمل می شوند ، بدون توجه به ریشه های واقعی این ناکامی ها ، اشتغال را تنها راه رهایی از این مشکلات می دانند .

پر کردن اوقات فراغت

گروهی از دختران و حتی خانم های متأهل ، به ویژه در اوایل ازدواجشان به علت فراغت زیاد در منزل و فرار از تنهایی و پیامدهای آن با فعالیت های بیرون از منزل خود را سرگرم می کنند .

چشم و هم چشمی و رقابت با زنان دیگر

در برخی از خانواده ها و محیط ها که بیشتر زنان در بیرون کار می کنند ، دختران تا تحصیلات خود را تمام می کنند به پیروی از بقیه زنان فامیل و یا همسایه ها ، در بیرون از منزل مشغول به کار می شوند تا به قول معروف ، از قافله عقب نمانند .

رسیدن به استقلال مالی

گروهی از خانم ها به جهت تجربه های تلخی که از وابستگی مالی مادر ، دوستان و آشنایانشان به مرد خانه دارند ، تلاش می کنند تا جلوی تکرار این تجربه را در زندگی خودشان بگیرند و دوست دارند دستشان توی جیب خودشان باشد و زیر بار منّت پدر یا همسر خود نبوده ، تا حدودی استقلال مالی داشته باشند و پولشان را آن گونه که خودشان دوست دارند مصرف کنند ؛ برای همین مشغول به کار می شوند .

فرار  از مسئولیت های اصلی زندگی

بعضی از خانم ها نیز ممکن است به خاطر این که از کودکی ، خانه داری ، کدبانویی ، آشپزی و ... را یاد نگرفته اند با فعالیت های خارج از منزل سعی می کنند از زیر این تکالیف ، شانه خالی کنند یا دست کم ناتوانی خود در این زمینه را به گردن فشار کاری بگذارند .

احساس مسئولیت

برخی از زنان متعهد نیز بر اساس احساس مسئولیت و به منظور خدمت رسانی ، برخی از خدمات و مسئولیت های ویژه را می پذیرند .

خدایا دلم به سان قبله نماست...وقتی عقربه اش به سمت "تو"می ایستد آرام می شود

"ان الله مع الصابرین ...همانا خداوند با صابرین است"

یک شنبه 19 بهمن 1393  10:40 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها