0

آنچه باید بدانید تا تقلبی نخرید...

 
tachberdee
tachberdee
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1391 
تعداد پست ها : 4133
محل سکونت : گلستان

آنچه باید بدانید تا تقلبی نخرید...

 

عطش استفاده از برندهای معتبر در میان بیشتر خریداران باعث شده برخی‌ تولیدکنندگان و سودجویان به فکر سوار شدن بر موج برندهای موفق دنیا افتاده و از هر دری برای متقاعد کردن مشتری جهت دست به جیب شدن استفاده کنند.


اهمیت این موضوع زمانی روشن می شود که هر ساله آمار و ارقام غیر قابل تصوری از رشد و توسعه این تجارت غیر قانونی را می شنویم. به عنوان مثال اعلام شده 85 درصد از محصولات آرایشی و بهداشتی موجود در کشورمان قاچاق وارد شده و بخش عمده ای از آنها کاملا تقلبی است؛ یا به گفته مسئولان 90 درصد از بازار موبایل ایران خارج از کنترل و بدون هیچ نظارتی انجام گرفته و در این میان حجم زیادی هم از کالاهای تقلبی بدون هیچ نظارتی روانه ویترین فروشگاه ها می شود.

اما پرسش اصلی این است که این سودجویان از چه روش ها و ترفند هایی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند؟

شبیه سازی اولین گام

برندهای معتبر و اجناس شناخته شده و پرفروش جهانی همواره تصویری مثبت و قابل استناد از خود در ذهن خریدارانشان برجا گذاشته و می گذارند به طوری که از آنها می توان به عنوان نمادی از کیفیت در تجارت بین المللی یاد کرد که این امر حاصل نشده به غیر از تلاش و پشتکار شرکت های سازنده اصلی این لوازم. اما در روی دیگر سکه، این اعتبار عاملی است برای حضور سودجویان تا با استفاده از قانون شبیه سازی به عنوان اولین قانون تقلب، وارد بازار شوند.

به عنوان مثال در صنایع غذایی ممکن است یک شرکت دارای بهترین و معروف ترین آبلیمو در میان دیگران باشد که هرساله تعداد زیادی از این محصول را نه تنها صادر می کند، بلکه بازار داخلی را نیز به خود اختصاص داده است همین امر باعث شده تا سودجویان با استفاده از آب کاه و افزودن مقداری اسید و طعم دهنده در کنار استفاده از بطری و برچسب مخصوص آن شرکت اقدام به تولید اجناس تقلبی کرده و با استفاده از اعتماد مشتریان به این برند محصولات بدون کیفیت خود را به فروش برسانند.

در بخش دیگر می توان به بازار پررونق تلفن همراه اشاره کرد، چون اگر خوب دقت کنید ممکن است یک مدل گوشی تلفن همراه را با چند قیمت بیابید که هر یک از آنها بیانگر نوعی تقلب آشکار است به عنوان مثال فلان گوشی شرکت سامسونگ می تواند اصل باشد و به قیمت A فروخته شود، اما همین گوشی که فقط ظاهری شبیه به اولی دارد با قیمت B و بدون گارانتی به دست خریداران می رسد بنابراین تقلب تنها مخصوص به یک جنس یا یک ماده خاص نیست و در همه زمینه ها با استفاده از ترفند های مختلف رواج دارد.

استفاده از نام های مشابه

ایده یا خلاقیت در کنار سعی و تلاش برخی صاحبان صنایع باعث شد ه برندهایی برای همیشه در ذهن خریداران ثبت شود و همواره ناخودآگاه مورد استفاده علاقه مندان قرار گیرد ،چون همه معتقدند این آرم یعنی خدمات، کیفیت یا حتی پرستیژ اجتماعی. چون برندسازی به عنوان یکی از اصول اولیه و موفق در تجارت بین المللی شناخته شده، صاحب هر کسب و کاری سعی در ساختن برندی مخصوص به خود در فعالیت های تجاری دارد از این روسودجویان برندهای موفق تجاری را همواره زیر نظر دارند تا هنگامی که این برندها به اوج شکوفایی خود در ذهن مشتریان رسیدند وارد عمل شوند و با استفاده از اعتبار تولیدات اصلی سعی در به فروش رساندن کالاهای بی کیفیت خود کنند. به این ترتیب که با استفاده از همان گام اول و تغییر نام محصولات خودشان به نام محصولات معروف، کار مجرمانه خود را آغاز می کنند. این نوع ترفند متقلبان در صنایع مختلف اکنون به عنوان یکی از عامیانه ترین روش های تقلب مورد استفاده قرار گرفته و استفاده می شود تا با استفاده از اعتماد خریداران به نامی خاص و حساب باز کردن روی خطای دید آنها سودجویی کنند. به عنوان مثال کمی به دوران نوجوانی خود در دهه 70 باز گردید. بدون تردید فراموش نکرده اید آن زمانی را که برای خرید یک دستگاه ویدئو به بازار مراجعه می کردیم، بهترین تولیدات مربوط به برند AKAI بود. اما فروشندگان اولین سوالی که از شما می پرسیدند این بود که حروف کوچک باشد یا حروف بزرگ چون تفاوت بسیار عمده ای میان این دو محصول بود. شرکت اصلی تولید کننده محصولات خود را با کیفیت مشخص و حروف بزرگ روانه بازار کرده بود و گروهی سودجو با استفاده از اعتبار این شرکت اقدام به تولید لوازمی مشابه با حروف کوچک برند کرده و با استفاده از خطای دید بسیاری از خریداران به اهداف خود دست یافته بودند.

متاسفانه امروز نیز این روش در بسیاری از محصولات دیگر مثل لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم الکترونیک، و حتی کیف و کفش استفاده می شود. به عنوان مثال در لوازم الکترونیکی سامسونگ برخی تولیدکنندگان محصولات تقلبی با جابه جایی حروف برند، نامی شبیه برای خریداران ناآگاه تدارک دیده اند و این اتفاق برای برند فیلیپس نیز افتاده است. به این صورت که املای برند تغییر کرده اما نوع تلفظ یکی است.

تخفیف های خیره کننده

شاید تصور کنید تبلیغات اکنون به عنوان راز موفقیت بسیاری از برندهای مطرح جهان است که البته بیراهه نرفته اید، اما همین روش برای سودجویی افراد متقلب در تولیدات تقلبی نیز در برخی موارد کارساز بوده است، چون متقلبان با استفاده از جاذبه های تبلیغاتی توانسته اند حجم انبوهی از تولیدات خود را روانه بازار مصرف کنند. این افراد با استفاده از زمان شروع تبلیغات برندهای خاص بخصوص هنگام تغییر فصول و حراج های سالانه اقدام به راه اندازی هیاهوی تبلیغاتی و استفاده از تبلیغات قانونی برندهای مشهور می کنند تا اجناس خود را به فروش برسانند.

به عنوان مثال معمولا در صنعت پوشاک پس از پایان هر فصل برندهای معتبر اقدام به برگزاری حراج می کنند تا بتوانند اجناس باقی مانده از فصل قبل را به پول نقد تبدیل کرده و با کاهش قیمت ها سطح بیشتری از جامعه را درگیر برندشان کنند. دریغ از این که این سیاست راهکار خوبی را برای سودجویان مهیا کرده است تا با استفاده از موج تبلیغاتی برندهای اصیل و درنظر گرفتن دقیق همان قانون اول ـ محصولات شبیه سازی شده ـ با ارائه قیمت های غیر قابل تصوراجناس تقلبی را به مشتریان ناآگاه بفروشند.

بسته بندی های شکیل

یکی از سیاست های فروش کالاهای تقلبی، ارائه بسته بندی شبیه برندهاست. برخی اجناس، بخصوص اجناس لوکس این فرصت را در اختیار سودجویان قرار می دهند تا با استفاده از بسته بندی های کاملا حرفه ای و شکیل که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند وارد میدان شده و اجناس بدون کیفیت را در سبد خرید مشتریان قرار دهند. بنابراین همواره سعی کنید بدون توجه به تزئینات استفاده شده در بسته بندی یا کیفیت بسته بندی به دنبال جنس اصلی باشید. فراموش نکنید این نوع تقلب بیشتر در محصولات غذایی بخصوص در شکلات صورت می گیرد.

اجناسی با مواد اضافی

شاید تقلب همیشه به صورت کپی سازی یا هیاهوی تبلیغاتی در بسته بندی های مجلل نباشد و راهکاری دیگر نیز برای فروش تقلبی برخی محصولات وجود داشته باشد. به عنوان مثال در روش تقلبی که بیشتر درباره محصولات بهداشتی و آرایشی یا خوراکی صورت می گیرد، افراد سودجو با استفاده از قانون شبیه سازی و معروف بودن یک برند اقدام به تولید محصولی به مراتب بی کیفیت تر از اصلی می کنند.

به عنوان مثال درباره شامپو اگر باید بدانیم برندهای معروف برای تولید محصولات خود نه تنها به فکر ظاهری زیبا و شکیل هستند، بلکه برای تهیه مواد اصلی داخل بسته بندی نیز قوانین سخت و دست و پاگیری برای خود وضع کرده اند تا مثلا ویسکوزیته (گرانروی) و درجه اسیدی یا قلیایی آن محصول کاملا در شرایط خاصی باشد این درحالی است که سودجویان بخصوص در این زمینه وارد میدان شده و تنها با استفاده از بسته بندی شبیه به محصولات اصلی مواد داخلی را با بدترین مواد پر می کنند یا در بهترین شرایط با افزودن مقداری ماده غیر ضروری مثل آب یا الکل سعی در افزایش حجم ماده اولیه دارند تا بتوانند بسته های بیشتری را روانه بازار کنند.

دوشنبه 29 دی 1393  6:01 AM
تشکرات از این پست
shirdel2
دسترسی سریع به انجمن ها