راه های شاد کردن پدر و مادر

 
masoomi1371
masoomi1371
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1392 
تعداد پست ها : 724
محل سکونت : آذربایجان شرقی

راه های شاد کردن پدر و مادر 

شاد کردن پدر و مادر و یا همان نیکی به پدر و مادر که  از موارد بسیار توصیه شده در آموزه‌های دینی است و نشانه احترام و ارزش قائل شدن برای زحماتی است که پدر و مادر برای ما متحمل شده‌اند.‌ خداوند در قرآن بیش از 23 بار صراحتاً و یا ضمناً انسان ها را به احسان و نیکى به پدر و مادر امر فرموده است. ائمه معصومین و نیز در سخنان و گفتار خود را به این فضیلت مهم سفارش و تأکید فرموده اند. حضرت رسول - صلی الله علیه و آله - فرمودند که: «نیکویی با پدر و مادر، افضل است از نماز و روزه و حج و عمره و جهاد در راه خدا» و نیز حضرت على(ع) فرمودند: «برّ الوالدین من اکرم الطباع; نیکى به پدر و مادر, ارزشمندترین خُلق هاست.» امروز می‌خواهیم چند روش شاد کردن پدر و مادر و یا همان نیکی به پدر و مادر را معرفی کنیم. 


کمک کنید

گاهی اوقات مادرها به‌خاطر انجام دادن هر روزه کارها و بار زیادی که بر دوش دارند، خسته می‌شوند و دل‌شان می‌خواهد برای یک روز هم که شده استراحت کنند شما می توانید با بر عهده گرفتن انجام کارهای روزانه مادر از شستتن ظرف‌ها و پختن غذا تا جزئی ترین وظایفش ،  یک روز شاد به او هدیه بدهید تا بتواند به کارهای عقب افتاده خود و یا به تفریح و استراحت بپردازد. حتی اگر امکانش را دارید می توانید بلیط استخر ، سینما و یا هر تفریحی که بیشتر می پسندد برای او تهیه کنید و هدیه تان را کامل کنید. دقیقا همین کارها را می‌توانید برای پدر مهربان‌تان هم انجام بدهید و در انجام کارهای روزانه کمکش کنید.


حرف گوش کن باشید
اهمیت برخورد با والدین به حدی است که خداوند متعادل اجازه گفتن حتی یک «اُف» ساده را هم به آنان نداده است چه برسد به بی‌توجهی و خدایی نکرده استفاده از کلمات و رفتار نامناسب! یکی از مواردی که می ‌تواند پدر و مادرها را تا مرز ذوق زدگی پیش ببرد توجه شما به حرف ها و دستورات‌شان است. یادتان باشد تنها جایی که مجاز به نافرمانی از پدر و مادر هستیم فقط و فقط مواردی است که خلاف دستورات خداوند است. در غیر این صورت اطلاعت و راضی نگه داشتن آنها واجب است. بعضی وقت‌ها هم با پدر و مادرتان درباره کارهایی که می‌خواهید انجام بدهید مشورت کنید این کار خیلی خوشحال می‌شوند.

هدیه بدهید
هدیه دادن به والدین غیر از روزهایی مثل روز پدر و مادر و یا تولدشان یا سالگرد ازدواج و صرفا با هدف قدردانی از آن‌ها، باعث خوشحالی‌شان می‌شود. هدیه هم می تواند از انجام دادن یک کار که باعث خوشحالی آن‌ها بشود تا یک کادو کوچک باشد. در انتخاب کادو دقت کنید مثلا چیزی را که می‌دانید مدتی است دل‌شان می خواسته و نتوانسته اند تهیه کنند و یا مثلا ثبت نام در یک دوره آموزش (مثلا تیراندازی برای باباها و شنا برای مامان‌ها) و حتی یک ماگ با طراحی و یا عکس خودشان می تواند گزینه خوبی برای هدیه دادن باشد.

قند در دلشان آب کنید
از  جمله کارهایی که قند در دل پدر و مادرتان آب می کند،  نصب کردن عکس آن‌ها در اتاق‌تان است با این کار آن‌ها متوجه می‌شوند که دوستشان دارید . همین امروز دست به کار شوید اگر عکس مناسبی از پدر و مادرتان ندارید یک عکس خوب ازشان بگیرید و قاب کنید و به دیوار اتاقتان بیاویزید.

از آن‌ها تعریف کنید
یکی دیگر از کارهایی که پدر مادرها را سر کیف می‌آورد تعریف کردن از آن‌هاست. از هر فرصتی در جمع برای تعریف کردن از صفات خوب و مهربانی‌هایشان استفاده کنید مخصوصا در  جمع اقوام و دوستان نزدیک شان . با این کار احساس می‌کنند که کسی در این جهان هست که قدر زحماتشان را بداند و همین فکر که شما متوجه هستید برایشان کافیست.

اگر پدر و یا مادرتان را از دست داده‌ اید

مرحوم حاج شیخ عباس قمى در مفاتیح‏الجنان، ص ۳۱۷ حدیث صحیحى را از امام صادق(ع) نقل فرموده که در ضمن آن حدیث این طور آمده «میت شاد و مسرور مى‏شود و گشایش پیدا مى‏کند به دعا و استغفارى که براى او مى‏کنند چنانچه زنده شاد مى‏شود به هدیه که براى او مى‏برند و فرمود که ثواب نماز، روزه، حج، صدقه و سایر اعمال خیر و دعا در قبر میت بر او وارد مى‏شود و ثواب آن براى مرده و کسى که آنها را انجام داده نوشته مى‏شود». روایات دیگرى هم در آنجا نقل شده که مى‏توانید مطالعه کنید، بنابراین آنچه براى اموات خودتان هدیه مى‏کنید در صورتى که اخلاص داشته باشید به آنها مى‏رسد و ثوابش در نامه عمل خودتان هم ضبط مى‏شود. پس دست به کار شوید و برایشان خیرات کنید.

 

سه شنبه 16 دی 1393  9:59 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها