0

"شیعه" از منظر راسخونی ها

 
namebaran
namebaran
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1392 
تعداد پست ها : 4155
محل سکونت : تهران

پاسخ به:"شیعه" از منظر راسخونی ها
یک شنبه 23 آذر 1393  5:17 PM

شیعیان از نظر امام علی(ع) دارای 7صفت کلی هستند، به گونه ای که هر کس این ویژگی ها را دارا باشد، از نظر امیرالمؤمنین(ع) شیعه واقعی محسوب می شود.

*هزینه کردن در راه ا هل بیت(ع) اولین ویژگی شیعیان

اولین ویژگی لازم از نظر امام علی(ع) برای شیعه بودن، در راه ولایت هزینه کردن است؛ البته این هزینه کردن می تواند به سه طریق جانی، مالی و یا فرهنگی صورت گیرد که حضرت مسلم ابن عقیل(ع)، حضرت خدیجه(س) و  علماي شيعه را مي‌توان به ترتیب مصداق های بارز هزینه کردن جانی، مالی و فرهنگی دانست.

  متأسفانه اکثر جوانان شیعه، از روز عید  غدیر تنها جمله «من کنت مؤلاه فهذا علی مؤلاه» را می دانند، از این رو لازم است شرایطی برای آن ها فراهم شود تا از مبانی تشیع و روز مهمی چون عید غدیر اطلاعات کافی پیدا کنند.

* دوستان خود را دشمن نکنیم

 دومین ویژگی شیعیان از نظر امام علی(ع) «المتحابون» است؛ یعنی برای خاطر خدا با هم دوست اند.

از بعضی کارها در کشور آدم تعجب می کند؛ ما به اندازه کافی دشمن داریم، دیگر خودمان، دوستان را دشمن نکنیم و به نوعی همدیگر را داشته باشیم.

*تنهایی، علت افسردگی

شیعیان واقعی از نظر امیرالمؤمنین(ع) کسانی هستند که دور هم جمع می شوند تا امر اهل بیت(ع) را احیاء کنند.

معاون آموزشی مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)، با انتقاد از کم شدن رفت و آمدهای خانوادگی و فامیلی، گفت: امروزه بسیاری از مشکلاتی که خانواده ها با آن سرو کار دارند، افسردگی است که طبق آخرین آمار حدود 200میلیون انسان افسرده در سراسر دنیا وجود دارد که تمام این مشکلات روحی به دلیل این است که نوع زندگی ها تغییر کرده و همه می خواهند مستقل باشند.

امروزه مهمانی ها کم شده؛  چرا که توقعات و تجملات زیاد شده است و نتیجه این کار هم چیزی جز افسردگی نیست، چرا که تنهایی زیاد شده است.

*حسرت بزرگ در روز قیامت

 یکی دیگر از نام های روز قیامت، روز حسرت است و یکی از حسرت های بزرگ این روز نیز این است که چرا در جمع های خود نامی از اهل بیت(ع) نبرده ایم.

*کنترل خشم

 از نظر امام اول، شیعیان کسانی هستند که وقتی عصبانی می شوند، ظلم نمی کنند، یعنی خشم خود را کنترل می کنند.

افرادی که در خانه بد اخلاقی می کنند، دچار فشار قبر خواهند شد، یکی از اخلاقیات نبی مکرم اسلام(ص) حب نساء و عشق به همسرش بود که این امر می تواند درس بزرگی برای افرادی باشد که با بی توجهی به این نکات، گاها با خانواده خود رفتار مناسبی ندارند.

ایشان ویژگی پنجم یک شیعه واقعی را، اسراف کار نبودن دانست و گفت: شیعیان واقعی کسانی هستند حتی در زمان و مکان هایی که امکانش وجود دارد، اسراف کاری نمی کنند.

*اسراف کاران، برادران شیطان‌اند

 یک گروه در قرآن برادر شیطان معرفی شده اند که همان اسراف کاران هستند که به همین دلیل باید نسبت به این نکته بسیار حساس باشیم.

 ایشان را آزار نرساندن به دیگران را  نیز یکی دیگر از ویژگی های شیعیان ذکر کرد و گفت: شیعیان کسانی هستند که با کسانی که با آن ها رفیق هستند، آزار نمی رسانند.

ا شیعیان کسانی هستند که نسبت به همسایه های خود مهربان و دوست هستند.

منبع: حوزه نیوز

چشم برندار ازم می پاشه زندگیم

تشکرات از این پست
omiddeymi1368 shirdel2 haj114 zare58 alirezaHmzezadh ria1365 ravabet_rasekhoon emamedavazdah
دسترسی سریع به انجمن ها