0

روز جهانی نجوم/ مطالب نجومی خود را اینجا ارسال کنید/امتیاز ویژه

 
mohammad98
mohammad98
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1391 
تعداد پست ها : 6777
محل سکونت : خراسان

ایجاد باغ برای ساکنان سیاره سرخ+ عکس
شنبه 20 اردیبهشت 1393  5:13 PM

با اجرای پروژه احداث باغ فضایی ناسا، ساکنان آینده مستعمرات انسانی در مریخ می‌توانند دسته گل‌های طبیعی به یکدیگر هدیه دهند.

طرح‌های مختلفی از سوی ناسا و شرکت‌های خصوصی مانند مارس وان (Mars One) برای فرستادن انسان به سیاره مریخ مطرح شده است و پیش‌بینی می‌شود که طی چند دهه آینده این سیاره میزبان نخستین مسافران زمینی باشد.

 

ساکنان آینده مستعمرات انسانی در مریخ شاهد چشم‌اندازی کاملا بیگانه‌ بر سطح این سیاره خواهند بود؛ ناسا قصد دارد با اجرای پروژه باغ فضایی و پرورش گل، تغییراتی در شرایط زندگی ساکنان سیاره سرخ ایجاد کند.

 

 

نسل دوم مریخ‌نورد کنجکاوی که تا سال 2012 راهی سیاره سرخ خواهد شد، به تغییر چشم‌انداز خشن این سیاره کمک خواهد کرد. پروژه Mars Plant Experiment شامل بررسی امکان رشد گل‌هایی از گونه آرابیدوپسیس (Arabidopsis) در مریخ است.

 

گیاهان گلدار بطور مستقیم در خاک مریخ کاشته نمی‌شوند، چراکه ناسا قصد دارد اکوسیستم احتمالی این سیاره را تا پیش از حضور مستقیم فضانوردان، دست نخورده باقی نگه دارد؛ به همین دلیل دانه‌های گیاه آرابیدوپسیس در محفظه‌ مخصوصی کاشته خواهند شد.

 

 

در پروژه MPX از یک کیوب‌ست (CubeSat) استفاده می‌شود که به قسمت خارجی بدنه مریخ‌نورد متصل می‌شود؛ این جعبه حاوی هوا و 200 دانه گیاه آرابیدوپسیس است.

 

ظرف 15 روز مشخص می‌شود که آیا محیط خشن مریخ با گرانش کم و سطوح بالای پرتوهای خطرناک بر رشد و گل‌دهی گیاه تأثیر منفی دارد یا خیر؛ نتایج این مطالعه به احداث گلخانه‌های فضایی بزرگتر و افزوده شدن سبزیجات و اکسیژن تازه به منوی ساکنان آینده مریخ منجر خواهد شد.

 

 


ایسنا

هر که دارد هوس کربُــبَـــلا بسم الله

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها