0

واکنش اصولگرایان به کابینه روحانی

 
lenditara1
lenditara1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1391 
تعداد پست ها : 9088
محل سکونت : همین دورو ورا

واکنش اصولگرایان به کابینه روحانی
جمعه 11 مرداد 1392  10:27 PM

 واکنش اصولگرایان به کابینه روحانی

 


انتخابات دولت یازدهم از ابتدای سال 92 با حضور پر رنگ و پر سرو صدای اصولگرا ها آغاز شد که در آن ابتدا چهره های اصولگرایی که خود را آماده حضور در این عرصه می دانستنند از 15 عدد هم بیشتر بود، که با زمزمه های ورود آیت الله هاشمی رفسنجانی به انتخابات این تعداد رو به کاهش گذاشت و متعاقبا حتی مباحثی مبنی بر ائتلاف اصولگرایان مطرح شد گرچه در نهایت بی نتیجه ماند!


انتخابات

 

پس از رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی، اصولگرایان بر این باور شدند که تا پیروزی گامی بیش نمانده است و در آن زمان دیگر نیازی بر ائتلاف نمی دیدند. اما آنچه در رقابت ها و مناظرات و برنامه های تلویزیونی کاندیداها رخ داد، نشان داد اصولگرایان با یکدیگر اختلافات جدی دارند و همین مطلب باعث شد در هفته آخر گرچه می خواستند ولی نتوانند ائتلاف کنند. این مطلب در کنار حمایت های تمام عیار آنها حداقل در 6 سال ابتدای دولت احمدی نژاد که نهایتا کارنامه سیاسی و اقتصادی درخشانی نداشت و از سوی دیگر شعار های اعتدالگرایانه رئیس جمهور منتخب منجر به شکست تشکل اصولگرایان در انتخابات گردید. شخصی رئیس جمهور شد که خود را نه اصولگرا می نامید و نه اصلاح طلب ، اما دست دوستی به سوی اصولگرایان اعتدالگرا و اصلاح طلبان اعتدالگرا دراز کرده بود. در این میان بجز عدم موفقیت در انتخابات، آنچه بر اصولگرایان سخت آمد کناره گیری کاندیدای اصلاح طلبان به نفع دکتر روحانی، حمایت شخصیت برجسته اصلاح طلب همچون سید محمد خاتمی از وی  و نقش بسیار پررنگ حمایت یکپارچه اصلاح طلبان و آیت الله هاشمی در پیروزی دکتر روحانی بود.

شخصی رئیس جمهور شد که خود را نه اصولگرا می نامید و نه اصلاح طلب ، اما دست دوستی به سوی اصولگرایان اعتدالگرا و اصلاح طلبان اعتدالگرا دراز کرد

 

اصولگرایان که این شکست حزبی برایشان سخت آمده بود در واکنش های پس از انتخابات ابتدا گفتند گفتمان اصولگرایی پیروز شده است گرچه فعالیت حزبی آنها شکست خورده است و با این رویکرد تلاش داشتند تا گفتمان اصولگرایی را گفتمانی معتدل معرفی کنند. برخی از آنها به این نیز بسنده نکردند و گفتند روحانی یک اصولگراست! اما با توجه به نطق های انتخاباتی، مناظره ها، فیلم های مستند تبلیغاتی، مصاحبه ها، طیف سیاسی اجتماعی هواداران و نیز انتقادات صریح شخص دکتر روحانی به عملکرد هشت ساله اصولگرایان در طول جریان رقابت های انتخاباتی آنقدر واضح بود که اظهار نظر های از این دست اصولگرایان دوام چندانی نیاورد ودر رویکردی جدید تلاش کردند تا با هشدار و فشار بر رئیس جمهور منتخب وی را از انتخاب گزینه های وزارت اصلاح طلب یا حتی متمایل به اصلاح طلب بازدارند. این انذارها به رئیس جمهور ابتدا از سوی رسانه های اصولگرا و سپس برخی نمایندگان اصولگرا و در یک مورد توسط خطیب نماز جمعه تهران بیان شد.

روحانی

 

در این راستا گمانه زنی های متعددی در مورد اعضا کابینه دولت منتشر شد که موارد متعددی از آن کماکان تغییر می کند. اصولگرایان، اصلاح طلبان را مدام به سهم خواهی از رئیس جمهور و فشار بر وی متهم کردند اما در ادامه خود نیز به نوعی همان راه را رفتند. در این شکی نیست که اصلاح طلبان با پیروزی دکتر روحانی تلاش برای بازسازی پیکره اصلاح طلبان را آغاز کرده اند و این سهم خواهی را به نوعی به نقش کناره گیری دکتر عارف بر پیروزی دکتر روحانی مرتبط می دانند. واقعیت این است که در مناظره ها نیز آرا و نظریات دکتر روحانی نزدیکی بیشتری به دکتر عارف داشت تا به اصولگرایان.

اصولگرایان نیز خود بر این مطالب وقوف دارند لذا در آخرین رویکرد های خود تلاش دارند تا با وارد کردن فشار بر شخص دکتر روحانی و به نوعی تهدید مبنی بر عدم رای اعتماد دادن به افرادی که عملکرد سیاسی شان با اصولگرایان تفاوت زیادی دارد وی را مجبور به انتخاب گزینه های  تا حد امکان نزدیک به اصولگرایان معتدل کنند تا نزدیک به اصلاح طلبان معتدل! گرچه این نیز نوعی سهم خواهی است حال آن که همه می دانند سهم اصولگرایان در پیروزی دکتر روحانی در انتخابات بسیار بسیار کمتر از اصلاح طلبان است.

در این شکی نیست که اصلاح طلبان با پیروزی دکتر روحانی تلاش برای بازسازی پیکره اصلاح طلبان را آغاز کرده اند و این سهم خواهی را به نوعی به نقش کناره گیری دکتر عارف بر پیروزی دکتر روحانی مرتبط می دانند

در آن سوی میدان رئیس جمهور منتخب و مشاورانش شب و روز جلسه پشت جلسه دارند تا لیست کابینه را به روز تحلیف برسانند و بارها اعلام کرده اند هیچ یک از گمانه زنی ها را تایید نکرده و همگان را به حفظ آرامش و پرهیز از تنش ایجاد شده توسط برخی از این گمانه زنی ها دعوت کرده اند. دکتر روحانی تا این لحظه در برابر این اظهار نظر ها و فشار های وارده از گروهای سیاسی مختلف، سکوت کامل اختیار کرده و امید است تشکل های سیاسی تندرو نیز رویکردی معتدلانه تر در پیش بگیرند و اجازه دهند تا منتخب مردم با انتخاب تیمی همفکر و هم جهت با خود بتواند به شعار های داده شده جامه عمل بپوشاند. چرا که می دانیم از فردی می توان انتظار عمل به وعده هایش را داشت که آزادی عمل لازم نیز به وی داده شده باشد. تلاش کنیم تا در سایه همدلی و همکاری، بسیاری از مشکلات ایجاد شده به صورت خاص در 2 سال قبل را بر طرف سازیم.

 
 
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها