منظور از مكان قريب كجاست

 
alizare1
alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد

منظور از مكان قريب كجاست
پنج شنبه 23 تیر 1390  10:56 ق.ظ

منظور از مكان قريب كجاست
تفسير نمونه ج: 22ص :295 
وَ استَمِعْ يَوْمَ يُنَادِ الْمُنَادِ مِن مَّكانٍ قَرِيبٍ‏(41) يَوْمَ يَسمَعُونَ الصيْحَةَ بِالْحَقّ‏ِذَلِك يَوْمُ الخُْرُوج‏(42) إِنَّا نحْنُ نُحْىِ وَ نُمِيت وَ إِلَيْنَا الْمَصِيرُ(43) يَوْمَ تَشقَّقُ الأَرْض عَنهُمْ سِرَاعاًذَلِك حَشرٌ عَلَيْنَا يَسِيرٌ(44) نحْنُ أَعْلَمُ بِمَا يَقُولُونَوَ مَا أَنت عَلَيهِم بجَبَّارٍفَذَكِّرْ بِالْقُرْءَانِ مَن يخَاف وَعِيدِ(45) 
ترجمه: 
41 -گوش فرا ده و منتظر روزى باش كه منادى از مكان نزديك ندا مى‏دهد.
42 -روزى كه همگان صيحه رستاخيز را به حق مى‏شنوند ، آن روز روز خروج است .
43 -مائيم كه زنده مى‏كنيم ، و مى‏ميرانيم ، و بازگشت تنها به سوى ما است 44 -روزى كه زمين از روى آنها شكافته مى‏شود و به سرعت ( از قبرها ) خارج مى‏گردند ، و اين جمع كردن براى ما آسان است 45 -ما به آنچه آنها مى‏گويند آگاهتريم و تو مامور به اجبار آنها نيستى ، بنابر اين به وسيله قرآن كسانى را كه از عذاب من مى‏ترسند متذكر ساز تفسير نمونه ج : 22ص :296
 
تفسير : با صيحه رستاخيز همه زنده مى‏شوند 
اين آيات كه آخرين آيات سوره ق را تشكيل مى‏دهد همانند ساير آيات اين سوره تكيه بر مسئله معاد و رستاخيز دارد ، و باز گوشه ديگرى از آن را مطرح مى‏كند ، و آن مساله نفخ صور و خروج مردگان از قبر است . 
مى‏فرمايد : گوش فرا ده و منتظر روزى باش كه منادى از مكان نزديك ندا مى‏دهد و استمع يوم يناد المناد من مكان قريب))
روزى كه صيحه رستاخيز را به حق مى‏شنوند ، آن روز ، روز خروج است ! ( (يوم يسمعون الصيحة بالحق ذلك يوم الخروج
مخاطب در استمع ( گوش فرا ده ) گرچه شخص پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) است ولى مسلما مقصود همه انسانها هستند. 
و منظور از گوش فرا دادن يا انتظار كشيدن است ، زيرا كسانى كه در انتظار حادثه‏اى به سر مى‏برند كه با صداى وحشتناكى شروع مى‏شود دائما گوش فرا مى‏دهند ، و منتظرند . 
و يا منظور گوش فرا دادن به اين سخن الهى است ، و معنى چنين مى‏شود : اين سخن را بشنو كه پروردگارت در باره صيحه رستاخيز مى‏گويد. 
اما اين منادى كيست ؟ ممكن است ذات پاك خداوند باشد كه اين ندا را 
تفسير نمونه ج : 22ص :297 
مى‏دهد ، ولى به احتمال قويتر همان اسرافيل است كه در صور مى‏دمد ، و در آيات قرآن نه با نام بلكه با تعبيرات ديگرى به او اشاره شده است. 
تعبير به مكان قريب اشاره به اين است كه اين صدا آنچنان در فضا پخش مى‏شود كه گوئى بيخ گوش همه است ، و همه آنرا يكسان از نزديك مى‏شنوند امروز ما با وسائل مختلف مى‏توانيم سخن گوينده‏اى را كه در يك نقطه دور دست از جهان سخن مى‏گويد همگى از نزديك بشنويم ، گوئى در كنار دست ما نشسته و با ما سخن مى‏گويد ، ولى آنروز بدون نياز به اين وسائل همه صداى منادى حق را كه فرياد رستاخيز بر مى‏كشد در نزديكى خود مى‏شنوند . 
به هر حال اين صيحه ، صيحه نخستين كه براى پايان گرفتن جهان است نيست بلكه صيحه دوم يعنى همان صيحه قيام و حشر است ، و درحقيقت آيه دوم توضيح و تفسيرى است براى آيه اول مى‏گويد : آنروز كه صيحه را به حق مى‏شنوند روز خروج از قبرها و از ميان خاكهاى زمين است. 
و براى اينكه روشن شود حاكم در اين دادگاه بزرگ كيست ؟ مى‏افزايد مائيم كه زنده مى‏كنيم و مى‏ميرانيم بازگشت مردم فقط به سوى ما است ((انا نحن نحيى و نميت و الينا المصير
منبع : تفسیر نمونه : سوره ق آیات 45 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها