هيولايي به نام اي‌كولاي

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 34568
محل سکونت : اصفهان

هيولايي به نام اي‌كولاي
دوشنبه 20 تیر 1390  05:31 ب.ظ

 


 
اين روزها هيولاي جديدي بر اروپا و كم كم ديگر كشورهاي جهان سايه انداخته است كه اصلا به اندازه هيولاهاي قصه ها نيست بلكه آنقدر كوچك است كه بايد با ميكروسكوپ دنبال آن گشت؛ يك باكتري خطرناك به نام اي‌کولاي.پس از شيوع مسموميت هاي مرگبار در آلمان، تحقيقات درباره عامل اين نوع مرگ و ميرهاي اخير آغاز و در نهايت معلوم شد شيوع مرگبار مسموميت غذايي در آلمان ناشي از پيدايش نسلي جديد از باکتري اي‌کولاي است که به شدت سمي است و تاکنون کشف نشده بوده است. هدف گيري اصلي اين باكتري، سيستم گوارشي بدن انسان است و در اين بين زنان بيش از همه در معرض خطر اين باكتري كشنده قرار دارند.

شواهد اوليه در پي آزمايش هاي ژنتيک نشان داد که اي‌کولاي جديد، حاصل پيوند دو نوع باکتري است که سبب ايجاد سندرم هموليتيک يورميک مي شود. آزمايش هاي اوليه نشان داده است که اين گونه جديد باکتري، منحصر به فرد بوده و احتمالا از طريق سبزيجات منتقل شده است.

در اولين روزهاي آزمايش ها و تحقيقات در اين رابطه، مقامات آلماني اعلام كردند كه احتمال دارد اين باكتري از طريق خيارهاي اسپانيايي كه از آن كشور به آلمان صادر شده است منتقل شده باشد ولي مقامات اسپانيايي اين ادعا را رد كردند.

شيوع اين باكتري موجب شد تا واردات سبزيجات از اروپا بويژه از اسپانيا در بين برخي كشورهاي جهان به شدت كاهش پيدا كند، اين درحاليست كه اسپانيا، فرانسه، آلمان و مجارستان بزرگترين صادر کنندگان سبزيجات محسوب مي شوند.

پس از ادامه بررسي ها اعلام شد كه احتمالا فرضيه مطرح شده براي منشاء اين باكتري مردود خواهد بود و اين باكتري منشاء ديگري غير از خيارهاي اسپانيايي دارد.

پس از آن مقام‌هاي آلمان اعلام كردند كه منشاء شيوع باکتري اي‌کولاي که تا کنون بيش از 20 کشته برجاي گذاشته، احتمالا جوانه حبوبات است.

مقام‌هاي آلمان اعلام كردند كه منشاء شيوع باکتري اي‌کولاي که تا کنون بيش از 20 کشته برجاي گذاشته، احتمالا جوانه حبوبات است.

گرت هان، از مقام‌هاي کشاورزي ايالت نيدرزاکسن آلمان در همين رابطه گفت که هنوز نمي‌توان در اين باره صد‌درصد مطمئن بود ولي تمام شواهد موجود نشان مي‌دهد که جوانه حبوبات منشا شيوع بيماري حاصل از ابتلا به اي‌کولاي است.

وزارت بهداشت آلمان مي‌گويد براي اظهار نظر قطعي منتظر نتايج آزمايش هاي انجام شده بر روي جوانه حبوبات است.

رئيس موسسه رابرت کخ، مرکز ملي بيماري در آلمان نيز گفته است که هنوز نمي توان به طور قطع درباره منشا شيوع اي‌کولاي صحبت کرد.

با اين حال آقاي هان گفت: بسياري از رستوران هايي که بيماران پيش از ابتلا در آن غذا خورده اند، از جوانه حبوبات به عمل ‌آمده در منطقه نيدرزاکسن استفاده مي کردند.

وي همچنين گفت كه دولت آلمان هشداري تازه درباره خودداري از مصرف جوانه ها صادر مي کند.

مقام‌هاي بهداشتي در اروپا مي‌گويند که بنا بر شواهد موجود، سرعت فراگيري ابتلا به باکتري کشنده اي‌کولاي کاهش يافته است.

به گفته اين مقامات، با وجود موارد متعدد ابتلا به اين باکتري در آلمان مرکز شيوع بيماري در دو روز اول ماه ژوئن، نرخ رشد بيماري در کل کاهش يافته است؛ با اين حال برخي از پزشکان هشدار داده‌اند که با وجود کم شدن موارد ابتلا، هنوز خطر رفع نشده است.

اين باكتري كشنده نه تنها بر بهداشت و سلامتي تاثيرات منفي داشته است بلكه بر اقتصاد برخي كشورهاي اروپايي نيز تاثيرات زيانباري گذاشته است بطوريكه صادرات سبزيجات از اين كشورها به شدت كاهش يافت و حتي در مقطعي در اسپانيا به صفر درصد رسيد.

از زمان شيوع باکتري اي‌کولاي در آلمان، سبزيجات موجود در بازار هرچقدر هم تازه باشند، خريداري ندارند. شيوع اين باکتري مرگبار و ناشناخته ضررهاي مالي فراواني براي فروشندگان و توليدکنندگان سبزيجات در آلمان به همراه داشته است.

فروشندگان مي گويند به دليل اينکه در فصل تابستان سبزيجات و ميوه ها به صورت خام مصرف مي شوند، با شيوع اين بيماري کسي نمي تواند آنها را بخورد و مردم نيز آنها را نمي خرند.

خيار، گوجه فرنگي و کاهو عمده ترين سبزيجاتي هستند که گفته شده از عوامل انتقال اين باکتري محسوب مي شوند. همين امر سبب شده تا هر روز بخش زيادي از اين سبزيجات بدون خريدار، فاسد شده و دور ريخته شود.

البته كشورهاي زيان ديده از تاثيرات منفي اين باكتري قول داده اند كه ضرر كشاورزان كشورهايشان را طي يك برنامه سه ساله جبران خواهند كرد.
 
 


در اجلاس اخير اتحاديه اروپا در مورد بررسي اين موضوع، مقرر شد كه مبلغ 150 ميليون يورو به كشاورزان اسپانيايي براي جبران ضررها پرداخت شود ولي كميسر كشاورزي اين اتحاديه و نيز وزير كشاورزي اسپانيا اين رقم را ناكافي ارزيابي كردند. در اين راستا تلاش هايي براي افزايش مبلغ حمايت ها مطرح شده و قرار است در جلسات آتي مورد بررسي قرار گيرد. منتقدان اين مبلغ را بسيار ناكافي توصيف مي كنند چراكه پس از شيوع اين باكتري در اروپا كشاورزان در هفته حدود 200 ميليون يورو متضرر مي‌شوند.

اين باكتري كشنده نه تنها بر بهداشت و سلامتي تاثيرات منفي داشته است بلكه بر اقتصاد برخي كشورهاي اروپايي نيز تاثيرات زيانباري گذاشته است بطوريكه صادرات سبزيجات از اين كشورها به شدت كاهش يافت و حتي در مقطعي در اسپانيا به صفر درصد رسيد.

پيشتر مقامات رسمي آلمان اعلام كردند که احتمالا روز دوشنبه ششم ژوئن، منشاء شيوع باکتري اي‌کولاي به طور قطع تاييد و مشخص شود ولي نظر قطعي در اين رابطه اعلام نشد.

گروهي از پژوهشگران اعلام کرده اند که اي‌کولاي مي تواند يکي از مرگبار ترين باکتري هاي شناخته شده در جهان باشد.

دکتر آندره اليس، عضو گروه غذاي سالم در سازمان بهداشت جهاني درباره اين باكتري و شيوع آن مي گويد: موضوع ناشناخته اين است که چگونه عوارض شيوع اين باکتري بيش از آنچيزي است که ما تصور مي کرديم و شيوع آن در کودکان و افراد سالخورده نيز بيشتر به چشم مي خورد. بسيار غير معمول است که شيوع يک باکتري در بزرگسالان چشمگير باشد.

بر اساس گزارش ها، تاکنون بيش از 2 هزار نفر در سراسر جهان به اين نوع تازه شناخته شده باكتري اي‌کولاي آلوده شده اند که بيش از 200 مورد آن مربوط به كشور آلمان است.

کارشناسان مي گويند، بهترين راه محافظت در برابر اين باکتري رعايت پاکيزگي و پرهيز از خوردن سبزيجات خام است.
قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها