مقاله ای در مورد cpu

 
mohamadaminsh
mohamadaminsh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 25772
محل سکونت : خوزستان

مقاله ای در مورد cpu
سه شنبه 3 اسفند 1389  07:23 ق.ظپردازنده يا واحد پردازنده مرکزی (CPU) اصلی ترين بخش کامپيوتر است . اين قطعه وظايف مهمی از قبيل عملکرد های رياضی ، منطقی ، مقايسه ای و محاسبه های مربوط به آدرس دهی در کامپيوتر را به عهده دارد . CPU مهم ترين تراشه بر روی برد اصلی هر کامپيوتر می باشد و آن مديريت کليه مراحل پردازش داده ها را به عهده دارد . اين قطعه به صورت مستقيم و يا غير مسقيم ساير قطعات روی برد اصلی و ساير قسمتهای کامپيوتر را نظارت و مقداردهی می کند . پردازنده ها هر چند دارای ابعاد فيزيکی بسيار کوچکی هستند ولی از ابتدايی ترين آنها که از 29000 ترانزيستور تا انواع پيشرفته آنها که 7/5 ميليون ترانزيستور می باشد ، ابعاد فيزيکی آنها بسيار محدود و در حد 2 تا 3 اينچ مربع می باشند.
مشخصه با اهميت ريز پردازنده ها عبارتند از: 
1 . سرعت .
2. پهنای گذرگاه داده .
3 . پهنای گذرگاه آدرس .
4 . ماکزيمم حافظه .
علاوه بر اين مشخصه ها تعداد ترانزيستور با کار گرفته شده ، cache داخلی ، پهنای پالس ، اندازه رجيستر های داخلی در پردازنده ها از اهميت ويژه ای برخوردار هستند . همه پردازنده ها سه عمل اساسی را انجام می دهند: 
1 . انتقال اطلاعات 
2 . حساب و منطق 
3 . تصميم گيری
مشخصات فنی پردازنده ها
پردازنده ها به عنوان يکی از اصلی ترين عناصر در يک کامپيوتر به صورت يک تراشه به شکل مربع روی برد اصلی قرار می گيرد . معمولا هر پردازنده دارای خصوصيات ويژه ای است که توسط تعدادی حروف و ارقام که بر روی هر کدام از آن ها چاپ شده ، مشخص می شوند . اين اطلاعات شامل موارد زير می باشد:
- نام شرکت سازنده .
- نسل پردازنده .
- مدل و نوع پردازنده .
- سرعت پردازنده (MHZ ) .
- ولتاژ مورد نياز پردازنده .
- شماره سريال پردازنده .
در ادامه به توضيح برخی از اين مشخصه ها می پردازيم :
نام شرکت سازنده پردازنده
پردازنده ها توسط شرکت های مختلفی ساخته و ارائه شده اند. شرکت های مشهور سازنده پردازنده عبارتند از:
- Intel
- IBM
- AMD
- Syrex
- Motorola
- IDT
- NIC
- IIT
گاهی بر روی پردازنده ها نام شرکت سازنده به صورت کامل و گاهی به صورت علائم اختصاری مخصوص شرکت مشخص می شود . مثلا برای محصولات شرکت از AMD برای مشخص کردن نام پردازنده عبارت ADVANCED شرکتهای MICRO DEVICES که کلمه AMD از آن گرفته شده چاپ می شود .
نسل پردازنده
پردازنده ها بسته به تنوع در مدل و عملکرد آن ها دارای مدل های مختلفی می باشند . معمولا هر گاه يک تغيير اساسی در ساختار يا پردازنده به وجود آمده است نسل جديدی برای آن نام گذاری شده است . معمولا نسل های مختلف پردازنده ها را با نام ، علائم يا شماره های مختلف نشان می دهند . شرکتهای سازنده پردازنده توليدات خود را بر اساس يک روش استاندارد نام گذاری می کنند . مثلا شرکت Intel توليداتش را به صورت 80x86 و شرکت Motorola به صورت 68xxx نام گذاری می کنند ، که معمولا علامت x جايگزين نسل و مدل پردازنده می شود . مثلا در مورد پردازنده های Intel نسل های اول تا هفتم به صورت زير می باشد :همانگونه که مشاهده می کنيد از نسل چهارم (80486) به بعد نامگذاری پردازنده های Intel به صورت 80x86 نمی باشد بلکه از نام پنتيوم استفاده شده است .
مدل پردازنده
هر کدام از نسل های پردازنده دارای مدلهای مختلفی می باشد که دارای مشخصات متفاوت می باشند . مثلا در مورد پردازنده و 80386 مدلهای DX , SX و برای 80486 مدلهای SX , DX , DXII , DX4 , DX5 برای پنتيوم (نسل پنجم) مدل های پنتيوم کلاسيک و MMX ، برای نسل ششم مدل های پنتيوم پرو ، پنتيوم II و پنتيوم III پنتيوم سلرون برای نسل هفتم مدل اتيانيوم را می توان اشاره نمود .
سرعت پردازنده
يکی ديگر از پارامتر های مهم برای پردازنده که معمولا روی پردازنده چاپ می شود ، سرعت پردازنده است . سرعت پردازنده بر حسب مگاهرتز (MHZ) مشخص می شود . گاهی سرعت پردازنده ها معادل سرعت پردازنده مشابه Intel بر روی آن چاپ می شود. در اين پردازنده ها که شبيه پردازنده های پنتيوم Intel هستند ، برای نشان دادن سرعت AMD-K5 که در سطر دوم آن عبارت PR100 چاپ شده است ، بدين معنی است که اين پردازنده دارای سرعتی معادل سرعت پردازنده های پنتيوم اينتل با سرعت 100MHZ می باشد . هر چند ممکن است سرعت واقعی اين پردازنده کمتر باشد . چنانچه بعد از PR100 علامت + هم داشته باشيم يعنی سرعت این پردازنده حتی از پردازنده اينتل با سرعت 100MHZ هم بيشتر می باشد.
ولتاژ پردازنده
پردازنده های قديمی (قبل از کار 468DX4) با ولتاژ 5v کار می کردند . پردازنده هايی که بعد از 486DX4 به بازار ارائه شد با ولتاژ 3.3v کار می کردند . امروزه پردازنده های K6 از شرکت AMD با ولتاژهای پايين تر از 3.3v (2.2v می کنند . طبيعی است هر چه پردازنده با ولتاژ کمتری کار کند توان مصرفی آن کمتر شده و در نتيجه پردازنده کمتر داغ می شود .

کریمی که جهان پاینده دارد               تواند حجتی را زنده دارد

 

دانلود پروژه و کارآموزی و کارافرینی

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها