عفونت و ضربه‌هاي مغزي ازعلل شايع ابتلا به صرع هستند

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

عفونت و ضربه‌هاي مغزي ازعلل شايع ابتلا به صرع هستند
دوشنبه 2 اسفند 1389  10:09 ب.ظ

صرع به اختلال عملكرد فيزيولوژيك قشر مغز گفته مي‌شود كه در آن تخليه الكتريكي غير طبيعي و همزمان دسته‌اي از سلولهاي مغزي بطور موقت و گذرا رخ مي‌دهد البته اگر اين وضعيت تنها يك بار به‌وجود آيد يا در زمينه بيماري ديگري مانند كمبود كلسيم يا كاهش قند خون باشد به آن صرع اطلاق نمي‌شود بلكه زماني به آن «صرع» يا «اپي لپسي epilepsy» گفته مي‌شود كه اين وضعيت تكرار شونده باشد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، صرع يك بيماري مزمن است كه در آن حملات به شكل يا اشكال خاصي به طور متناوب و غيرقابل پيش‌بيني به بيمار دست مي‌دهد. صرع انواع مختلفي دارد كه بر حسب چگونگي خصوصيات آن از لحاظ باليني و يا الكتروفيزيولوژيك (كه در نواز مغزي نشان داده مي‌شود) طبقه بندي مي‌شود.

طبقه بندي صرع

صرع به دو دسته كلي منتشر و موضعي طبقه بندي مي‌شوند. در هر دسته نيز انواعي از صرع گنجانيده مي‌شود كه شامل صرع گراندمال (صرع بزرگ)، پتي مال (صرع كوچك)، ميوكلونيك، آتونيك، تونيك،‌انواع صرع‌هاي منتشر (كلي) يا ژنراليزه مي‌شود.

علي‌رغم علائم باليني متفاوت بيماري‌هاي اين گروه، وجه مشترك آنها تخليه الكتريكي غير طبيعي از كل قشر مغز در حين حمله است. اين نوع صرع، منتشر يا كلي خوانده مي‌شوند چون اغلب مواقع هوشياري مصروع مختل مي‌شود.

صرع‌هاي موضعي، انواع بسيار متنوع و زيادي دارند و به معناي تخليه الكتريكي غيرطبيعي از يك قسمت خاصي از قشر مغز است. علايم باليني بيمار به چگونگي عملكرد آن قسمت خاص از قشر مغزمربوط است. به عنوان مثال اگر از قشر حركتي نيمكره راست مغز تخليه الكتريكي غيرطبيعي رخ دهد، تشنج به شكل حركات انقباضي ريتميك در نيمه چپ مغز اتفاق مي‌افتد. در اين نوع از صرعها چون تنها عملكرد يك قسمت از مغز دچار اختلال مي‌شود،‌ بيمار هوشياري خود را از دست نمي‌دهد. اما در نوع خاصي از صرع موضعي- كه صرع موضعي مركب خوانده مي‌شود- هوشياري بيمار نيز مختل مي‌شود و در بيمار، علائم پيچيده خاصي به نام اتوماتيسم را بروز مي‌دهد.

شيوع صرع

شيوع صرع در جوامع مختلف بين 5/0 تا 3/0 درصد جمعيت است. صرع در كودكان و كهنسالان بيشتر است و در زنان و مردان تقريبا به يك نسبت ديده مي‌شود.

علل ابتلا به صرع

علت ابتلا به صرع در حدود 66 درصد از موارد مشخص نيست البته عللي مانند علل عروقي (سكته‌هاي مغزي، عروق غير طبيعي ) 11 درصد، ‌علل مادرزادي 8 درصد، ضربه‌هاي مغزي 6 درصد، تومورهاي مغزي 4 درصد، بيماريهاي تحليل برنده يا دژنرانسيو مغزي مانند آلزايمر 3 درصد و عفونتهاي مغزي 2 درصداز علل ابتلا به اين بيماري هستند. البته اين آمار زماني مصداق پيدا مي‌كند كه تمام موارد صرع در همه گروه‌هاي سني ديده شود اين در حاليست كه در سنين مختلف شيوع علل صرع، متفاوت است. به عنوان نمونه در سنين كودكي علل ايديو پاتيك،‌ مادرزادي و عفونتها بسيار شايع‌تر از علل عروقي مغزي هستند اما در كهنسالي شايعترين علت ابتلا به صرع، علل عروقي (سكته مغزي)، تومورها سپس بيماريهاي تحليل برنده مغزي هستند. البته عفونتها و ضربه‌هاي مغزي از علل شايع ابتلا به اين بيماري محسوب مي‌شوند.

درمان صرع

درصد قابل توجهي از مصروعان با برطرف كردن علل زمينه‌اي درمان مي‌شوند يا كمتر به داروهاي ضد صرع نياز پيدا مي‌كنند. البته درمان اصلي صرع بويژه در در انواع ايديوپاتيك درمان دارويي است. انواع زيادي از داروهاي ضد صرع وجود دارند. پزشك برحسب نوع حملات صرع، سن، جنس، معاينه باليني و پاراكلينيك، هزينه دارو و شرايط خاص فردي، داروي مناسب را تجويز مي‌كند.

طول مدت درمان صرع دست‌كم 2 تا 3 سال است. نوع و علت صرع، معاينه باليني و يافته‌هاي پاراكلينيك، تعيين كننده ميزان زمان درمان هستند و گاهي بيمار سال‌هاي زيادي و حتي تا آخر عمر نياز به دارو درماني دارد. در 25 تا 30 درصد موارد، صرع مقاوم به درمان دارويي است كه در اين موارد روشهاي غير دارويي مانند جراحي و VNS براي درمان بيمار به كار گرفته مي‌شود البته در كل صرع با دارو قابل كنترل و درمان است.

نحوه برخورد با بيمار حين تشنج

چهار نكته اصلي را هنگام مواجه شدن با بيمار در حال تشنج بايد رعايت كرد؛ ابتدا بايد خونسردي خود را حفظ و زمان تشنج را اندازه گيري كرد. اگر تشنج بيشتر از 5 دقيقه طول بكشد با اورژانس بايد تماس گرفت و از شلوغ شدن اطراف بيمار جلوگيري كرد. علاوه بر آن لازم است تمام وسايل خطرناك مانند ميز و صندلي را از اطراف بيمار دور كرد و هيچ خوراكي حتي هر نوع دارويي را در دهان او نبايد ريخت.

لازم است تا زمان اتمام تشنج، بيمار را ترك نكرد و نبايد سعي در متوقف كردن تشنج داشت. بهتر است بيمار هنگام تشنج به پهلوي چپ خوابانيده شود و زير سر وي متكا يا چيزي نرم قرار گيرد.

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها