تاثیر کمبود «روی» در بلوغ جنسی نوجوانان

 
yassimanusha
yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران

تاثیر کمبود «روی» در بلوغ جنسی نوجوانان
شنبه 30 بهمن 1389  09:50 ق.ظ

تاثیر کمبود «روی» در بلوغ جنسی نوجوانان

کمبود «روی» اولین بار در ایران و مصر دیده شد. پسران جوانی که نیمی از کالری رژیم غذایی روزانه آنها از نان های سبوس دار تخمیر نشده به دست می آمد، رشد نمی کردند و بلوغ جنسی نداشتند.
کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: کمبود «روی» می تواند موجب کاهش سرعت رشد و کوتاه قدی، تاخیر در بلوغ جنسی، تضعیف سیستم ایمنی بدن و تأخیر در التیام زخم ها شود.
زهرا عبداللهی افزود: کمبود «روی» اولین بار در ایران و مصر دیده شد. پسران جوانی که نیمی از کالری رژیم غذایی روزانه آنها از نان های سبوس دار تخمیر نشده به دست می آمد، رشد نمی کردند و بلوغ جنسی نداشتند.
وی گفت: اگر چه نان منبع خوب «روی» است اما تقریبا تمام «روی» با ماده ای به نام فیتات که در نان تخمیر نشده وجود دارد، ترکیب شده و جذب نمی شود.
کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت افزود: در دوران بلوغ به دلیل افزایش سرعت رشد، نیاز بدن به پروتئین ها افزایش می یابد و برای ساخته شدن پروتیئن ها عنصر «روی» مورد نیاز است.
عبداللهی اضافه کرد: کمبود «روی» می تواند موجب کاهش سرعت رشد و کوتاه قدی، تاخیر در بلوغ جنسی، تضعیف سیستم ایمنی بدن و تأخیر در التیام زخم ها شود.
وی گفت: در دوران بلوغ نیاز به «روی» بیشتر می شود و باید در برنامه غذایی روزانه نوجوانان منابع غذایی حاوی «روی» مثل گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، حبوبات و مغزی ها گنجانیده شود.

worldfood.ir

یاس

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها