0

امروز تماشای نپتون درخشان را از دست ندهید/ همه چیز درباره مقابله سیاره‌ای

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 21664
محل سکونت : اصفهان

امروز تماشای نپتون درخشان را از دست ندهید/ همه چیز درباره مقابله سیاره‌ای
سه شنبه 23 شهریور 1400  10:38 AM

امروز تماشای نپتون درخشان را از دست ندهید/ همه چیز درباره مقابله سیاره‌ای

۲۳ شهریور سیاره نپتون در موقعیت مقابله سیاره‌ای قرار می‌گیرد و برای ساکنان زمین درخشان‌تر از همیشه خواهد بود.

امروز تماشای نپتون درخشان را از دست ندهید/ همه چیز درباره مقابله سیاره‌ای

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، نپتون در روز ۲۳ شهریور ساعت۱۳:۳۰ به وقت تهران به موقعیت «مقابله سیاره‌ای» می‌رسد. این اتفاق زمانی می‌افتد که زمین بین خورشید و نپتون حرکت ‌کند و این سیاره در نقطه ۱۸۰ درجه برعکس خورشید(مقابل خورشید) در آسمان ما قرار گرفته باشد.

از دیدگاه منجمان مقابله سیاره‌ای بهترین زمان سال برای رصد یک سیاره در منظومه شمسی است. در طی مقابله، در حالی که خورشید از شرق در آسمان ما طلوع می‌کند، سیاره مزبور از غرب طلوع می‌کند و در طول شب قابل مشاهده است.


بیشتر بخوانید:

حقایقی درباره‌ دورترین سیاره منظومه شمسی/ نپتون، توپ گاز و یخ با جاذبه بالا

ماموریت جدید ناسا اسرار قمر نپتون را آشکار می‌سازد


نپتون بیش از ۱۰ سال است که پس از خلع رتبه پلوتو از مقام سیاره‌ای(پلوتو هم اکنون به عنوان یک سیاره کوتوله شناخته می شود) دورترین سیاره منظومه شمسی نسبت به موقعیت خورشید شناخته می‌شود. فاصله خورشید تا نپتون تقریباً ۳۰ برابر فاصله آن نسبت به زمین است، بنابراین نور بسیار کمتری به آن می رسد. در میان سیاره‌های گازی، چگالی نپتون از بقیه سیاره های منظومه شمسی همچون مشتری و زحل بیشتر است و به همین دلیل از نظر اندازه از آنها کوچکتر است.

امروز تماشای نپتون درخشان را از دست ندهید/ همه چیز درباره مقابله سیاره‌ای
۲۳ شهریور امسال خورشید و زمین و نپتون در یک خط صاف قرار می‌گیرند

مقابله نپتون در برابر صورت فلکی دلو یا آبریز

مقابله در علم نجوم به موقعیتی اطلاق می‌شود که یک جرم آسمانی (مثلا یک سیاره) از ناظر یعنی زمین، نسبت به خورشید در نقطه مقابل قرار داشته باشد، به طوری که جرم آسمانی مزبور با زمین و خورشید در یک خط و زمین وسط آنها قرار بگیرد(نه دقیقاً وسط). مقابله نپتون در سال ۱۴۰۰ در برابر صورت فلکی دلو(حامل آب) اتفاق می‌افتد. نپتون هشتمین سیاره در منظومه شمسی است.

شما باید نپتون را حدود ۲۰۰ برابر بزرگ‌نمایی کنید و یک دید ثابت مناسب داشته باشید تا این سیاره دور به صورت یک دیسک کوچک برایتان قابل مشاهده باشد.

یک سال در نپتون ۱۶۵ سال زمینی است. از آنجا که مدار نپتون به دور خورشید بسیار بزرگ است و چون زمین در مقایسه با آن خیلی سریع به دور خورشید می‌چرخد، تاریخ مقابله سیاره‌ای نپتون هر سال که می‌گذرد فقط چند روز جلو می‌افتد. بدین ترتیب:

سال ۱۳۹۹، مقابله نپتون در ۲۰ شهریور اتفاق افتاد.

سال ۱۴۰۰، مقابله نپتون در۲۳ شهریور اتفاق می‌افتد.

سال ۱۴۰۱، مقابله نپتون در ۲۵ شهریور اتفاق خواهد افتاد.

سال ۱۴۰۲، مقابله نپتون در ۲۸ شهریور اتفاق خواهد افتاد.

در حوالی تاریخ‌های مزبور، زمین و نپتون به طور کلی در نزدیک‌ترین نقطه به یکدیگر قرار می‌گیرند. در سال ۱۴۰۰، زمین و نپتون یک روز قبل از مقابله، یعنی ۲۲ شهریور به نزدیک‌ترین نقطه می‌رسند. اگر زمین و نپتون هر دو به صورت یک دایره کامل و در یک سطح تراز به دور خورشید می‌چرخیدند، نپتون در همان روزِ مقابله به نزدیک‌ترین فاصله با زمین می‌رسید. اما در سال ۱۴۰۰، زمین نزدیک به ۲۰ ساعت قبل از مقابله به نزدیک‌ترین فاصله خود نسبت به نپتون خواهد رسید. هنگامی مقابله از بین می‌رود که زمین کمی به خورشید نزدیک ‌شود(و بنابراین از نپتون دورتر می‌شود).


بیشتر بخوانید:

میدان مغناطیسی بسیار عجیب اورانوس و نپتون


نزدیکترین فاصله ما نسبت به نپتون، در حقیقت چندان هم نزدیک نیست! ما در مقابله به فاصله تقریباً ۴.۳ میلیارد کیلومتری نپتون می‌رسیم. برای اطلاع از فاصله کنونی نپتون در واحدهای نجومی به لینک زیر در وب‌سایت heavens-above مراجعه کنید:

https://www.heavens-above.com/planets.aspx?lat=۰&lng=۰&loc=M&alt=۰&tz=CET

برای رصد نپتون به ابزار نجومی نیاز دارید

وقتی سیاره‌ها در حالت مقابله باشند، در درخشان ترین وضعیت ممکن قرار می‌گیرند. اما نپتون به عنوان سیاره هشتم در منظومه شمسی، هرگز واقعاً درخشان نیست. نپتون تنها سیاره منظومه شمسی است که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست. این سیاره حدود پنج برابر کم‌نورتر از سیاره‌ای است که می‌توانید در یک شبِ بدونِ ماه در آسمان تاریک مشاهده کنید. شما برای رصد نپتون به جز یک نمودار دقیق نجومی، به یک دوربین دوچشمی یا یک تلسکوپ نیاز دارید.

امروز تماشای نپتون درخشان را از دست ندهید/ همه چیز درباره مقابله سیاره‌ای
فضاپیمای وویجر در ۲۵ آگوست ۱۹۸۹ از فاصله ۳۰۰۰ کیلومتری قطب شمال سیاره نپتون عبور کرد

از آنجا که ما در حال حاضر کمابیش بین نپتون و خورشید هستیم، نپتون در هنگام غروبِ زمین، از شرق طلوع می‌کند و در حدود نیمه شب به بالاترین نقطه صعود می‌رسد و هنگام طلوع خورشید، در غرب غروب می‌کند ... نپتون اکنون در نقطه ای نسبت به زمین قرار دارد که در برابر صورت فلکی دلو یا آبریز، بیش از همه نزدیک به ستاره فی‌دلو (ستاره‌ای با قدر ۴) است.

نپتون در نزدیکی ستاره فی‌دلو بر گنبد آسمان است

ستاره فی‌دلو اگرچه کم‌نور است اما در یک شب تاریک به راحتی بدون هیچ ابزاری قابل مشاهده است. از آنجایی که ماه در حال حاضر در مرحله تربیع اول (یک‌چهارم نخست) یا نزدیک به آن قرار دارد، ساعات مشاهده از نیمه شب آغاز می‌شود.


بیشتر بخوانید:

ثبت تصویری جالب از طوفان در سیاره نپتون


نپتون و فی‌دلو در گنبد آسمان به هم نزدیک هستند و این دو در یک میدان دوربین دوچشمی قرار می‌گیرند. با این وجود نپتون تقریباً ۳۰ بار ضعیف‌تر از ستاره فی‌دلو است. با این حال تعداد انگشت شماری از اجرام آسمانی کم‌نور در زمانی که میدان دیدتان به سمت ستاره فی‌دلو باشد در صفحه دوربین دوچشمی شما ظاهر خواهند شد. نپتون از نزدیک با ستاره HR ۸۹۲۴ تقریباً جفت می‌شود و دوتای آنها را می‌توان در یک میدان دید از طریق یک تلسکوپ ساده مشاهده کرد. با این وجود نپتون حتی از این ستاره هم کم‌نورتر است. در حالی که HR ۸۹۲۴ دارای قدر ۶ است، نپتون یک‌چهارم آن روشن است. به هر حال رصد نپتون به ظرافت‌های زیادی نیاز دارد.

حتی با کمک ابزارهای نجومی نیز نپتون شبیه یک ستاره کم‌نور به نظر می‌رسد. شما باید نپتون را حدود ۲۰۰ برابر بزرگ‌نمایی کنید و یک دید ثابت مناسب داشته باشید تا این سیاره دور به صورت یک دیسک کوچک برایتان قابل مشاهده باشد.

انتهای پیام/۴۱۶۰

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها