0

آموزش زبان روسی

 
farshon
farshon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 43923
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:آموزش زبان روسی
چهارشنبه 15 دی 1395  1:08 PM

به درس چهارم از مجموعه آموزش زبان روسی برای نوآموزان خوش آمدید. در درس قبل با عبارت های بسیار ساده و رایج زبان روسی آشنا شدید. در این درس می خواهیم با جملاتی کاربردی اما کمی  پیچیده تر آشنا شوید. (در این درس برای تمرین بیشتر روی خواندن واژه ها نوع تلفظ آنها را نمی نویسم)

اوضاع چطور است؟

طبیعی ترین روش سوال کردن در مورد احوال یک نفر این سوال است. در واقع به جای مستقیم در مورد حال خودش سوال کنیم در مورد شرایط زندگیش سوال می کنیم.

– 

دو جواب گفته شده، دو حالت متفاوت برای جواب دادن به همین سوال است.

معرفی کردن و سوال کردن اسم

برای معرفی کردن خودتان یا سوال کردن در مورد اسم دیگران به عبارت های زیر نیاز دارید:

…Меня зовут (اسم من … است)

سوال کردن در مورد زبان

پیش از پرداخت به این سوالات اشاره به یک نکته بسیار مهم است. در زبان روسی سوالات بله و خیر (سوالاتی که جواب آنها بله یا خیر است) با عبارت های عادی هیچ تفاوت ظاهری ندارند و تنها علامت سوال به انتهای آنها اضافه می شود. در زبان فارسی هم شکلی مشابه برای این سوالات داریم. برای مثال: “تو می توانی انگلیسی صحبت کنی؟” در مقابل شکل خبری “تو می توانی انگلیسی صحبت کنی.” در خواندن جملات هم در شکل سوالی تن صدا در انتهای جمله بالا می رود.

?Вы говорите по-английски  (می توانید انگلیسی صحبت کنید؟)

ممکن است متوجه این موضوع شده باشید که پسوند فعل говорю (صحبت کردن) با توجه به فاعل جمله تغییر می کند. در واقع روس ها هم مثل فارسی افعال را صرف می کنند. فعلا نیازی نیست در این رابطه نگران باشید. بعدها بیشتر در این رابطه صحبت خواهیم کرد. اما دانستن دو جمله دیگر هم می تواند به نشان دادن منظور توسط شما کمک کند:

 

تمرین: سعی کنید مکالمات کوتاهی با جملاتی که در دو درست اخر یاد گرفتید درست کنید و به آنها پاسخ دهید.

مدیرتالارلطیفه وطنزوحومه

تشکرات از این پست
omiddeymi1368
دسترسی سریع به انجمن ها