0

آموزش زبان ژاپنی

 
farshon
farshon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 43917
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:آموزش زبان ژاپنی
یک شنبه 28 شهریور 1395  4:41 PM

ج- روماجی (Romaji):

           روماجی (یا رومان جی) یعنی حروف لاتین و در واقع یک الفبای کمکی برای تلفظ کلمات ژاپنیه. چیزی شبیه به اون چه که ما در ایران با نام زبان فینگیلیش می شناسیم. در این الفبا همون آوای کلمات ژاپنی، با حروف لاتین نوشته می شه و به ویژه برای خارجی هایی که با زبان ژاپنی آشنایی کمتری دارند، مفیده. به این ترتیب که روی تابلوهای راهنما در ژاپن، معمولا تلفظ اونها با حروف روماجی نوشته می شه و مثلا یک خارجی که وارد ژاپن شده، تنها با دونستن اسم جایی که قراره بره، در ایستگاه های مترو به راحتی می تونه مسیر رو پیدا کنه. چون تلفظ بیشتر کانجی هایی که در تابلوهای راهنما نوشته شده، در کنارشون با الفبای روماجی (لاتین) هم نوشته شده.

           برای درک بیشتر، کافیه خوانندگان این مطلب که با زبان ژاپنی آشنایی ندارند، تابلوهای زیر رو نگاه کنند و ببینند که کانجی های بکار رفته در تابلوها، به مدد الفبای روماجی، به چه آسونی خونده می شه:

02-0002-t1__persia-yamato.ir

02-0002-t2__persia-yamato.ir

02-0002-t3__persia-yamato.ir

             البته برای خوندن الفبای روماجی هم قوانین خاصی هست و خوندن درست اون به یک سری دانسته های قبلی نیاز داره.

           همچنین در تایپ زبان ژاپنی، به غیر از روش تایپ مستقیم الفبای هیراگانا و کاتاکانا، روشی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیره (به ویژه توسط خارجی ها) اینه که با استفاده از همین کیبوردهای لاتین معمولی، تلفظ کلمات ژاپنی با حروف الفبای روماجی تایپ می شه و با زدن کلید «space» کانجی یا هیراگانا و یا کاتاکانای متناظر اون توسط کامپیوتر (یا موبایل یا…) به کاربر پیشنهاد می شه و کاربر کلمه مورد نظر خودش رو از بین پیشنهادهای کامپیوتر انتخاب می کنه.

           به این ترتیب همونطور که متوجه شدید، تایپ زبان ژاپنی نسبت به زبان فارسی یا انگلیسی زمان بیشتری می بره و شاید در ابتدا خسته کننده باشه؛ اما پس از مدتی که این کار رو ادامه بدین، بطور کلی این مسئله رو فراموش خواهید کرد و مثل زبان فارسی یا انگلیسی می تونید با سرعت قابل قبولی متون زبان ژاپنی رو هم تایپ کنید.

مدیرتالارلطیفه وطنزوحومه

تشکرات از این پست
rozgol
دسترسی سریع به انجمن ها