0

یاری‌رسانان خروج از رکود کدام بخش‌ها هستند؟

 
er1372
er1372
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 207
محل سکونت : کرمانشاه

یاری‌رسانان خروج از رکود کدام بخش‌ها هستند؟
جمعه 11 تیر 1395  5:10 PM

آرزو ایوبی: طرح فروش اقساطی خودرو به عنوان بخشی از بسته خروج از رکود، به نظر می‌رسد توانسته بخش تقاضای این بازار را تحریک کند، اما آیا برای خروج از رکود تنها تحریک تقاضای بخش خودرو کافیست و تحریک تقاضا به جز در بازار خودرو، در کدام صنایع باید رخ دهد که رشد اقتصادی به همراه داشته باشد؟

محمد‌ حسین برخوردار، عضو سابق هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در این مورد به اقتصادنیوز گفت: تحریک مربوط به تقاضا در بخش‌های لوازم خانگی و کالاهای اساسی مردم، مخصوصا کالاهای اساسی که مربوط به خوراک و سبد غذایی خانوارهاست، می‌توانند به خروج از رکود کمک کنند.

وی تاکید کرد: کالاهای اساسی خانوارها که مربوط به خوراک و سبد بهداشتی خانوارها می‌شوند، قبل از لوازم خانگی می‌تواند به دولت برای خروج از رکود کمک کنند. شاید این کالاها با خودرو درجه یکسان اهمیت داشته باشند و بعد از کالاهای اساسی صنایع دیگر نیز می‌توانند در این خصوص به دولت کمک کنند. همچنین اگر بخش مسکن هم تکانی بخورد حتما شغل‌های بسیار زیادی را رونق می‌دهد و دولت نیز به این بخش کمک خواهد کرد.

برخوردار در خصوص اینکه دولت برای تحریک بخش‌هایی که می‌توانند به رکود کمک کنند باید چه کارهایی انجام دهد؟ گفت: دولت باید برای اصلاح هدف خود، همان کاری که برای بخش خودرو کرد و وامی که در اختیار مردم قرار داد را برای بخش‌های دیگر نیز انجام دهد.

وی خاطر نشان کرد: من اعتقاد دارم اگر این پول که در بخش خودرو سرمایه‌گذاری شد، در کارهای عمرانی که نزدیک به اتمام بود، سرمایه‌گذاری می‌شد، حتما می‌توانست کمک بیشتری به از بین بردن رکود کند.

مهدی پورقاضی، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران هم در این خصوص به اقتصادنیوز گفت: اصولاً باید در بسته خروج از رکود کالاهای مصرفی با دوام مورد حمایت قرار بگیرد، مهمترین کالاهای مصرفی با دوام از این قبیل مسکن، خودرو و لوازم خانگی است، در حال حاضر دولت باید از این نوع کالاهای مصرفی حمایت کند.

وی یادآور شد: دولت باید برای تحریک دیگر بخش‌هایی که می‌توانند برای خروج از رکود به دولت کمک کنند، کاری که با بخش‌ خودرو کرد را انجام دهد. وام دهی در بخش خودرو نشان داد این عمل درست است و توانست 100 هزار خودرو را در چند روز به فروش برسانند و این کار فوق‌العاده‌ای بوده که توانستند انجام دهند.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها