0

آموزش جامع Visual C#.NET

siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 154065

پاسخ به: آموزش جامع Visual C#.NET
پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394  3:36 PM

توابع
با سلام. در این آموزش میخوام کار با توابع (Functions) رو توضیح بدم.

تابع هم دقیقاً مثل یک متد عمل میکنه . بذارید یک مثال بزنم . فرض کنیم دستگاهی داریم که از یک طرف به اون مواد اولیه رو میدیم و از طرف دیگه خروجی و محصول رو دریافت می کنیم ! در این بین ، دستگاه یک سری اعمال رو روی این ماده اولیه انجام میده تا خروجی به دست بیاد. تابع هم دقیقاً همین عملکرد رو در برنامه نویسی داره.

مواد اولیه در تابع ، همون آرگومان ها هستند . برای تعریف تابع ، مانند یک متد عمل می کنیم . با این تفاوت که کلمه void رو در تعریف تابع به کار نمی بریم و به جای اون ، نوع داده ای رو که بر می گردونه مشخص می کنیم.

به مثال زیر توجه کنید :

کد PHP:
        private string function_rs(string name) 
        { 
            int length; 
            string msg; 
            length = name.Length; 
            msg = "The Length of " + name + " is : " + length; 
            return msg; 
        } 

private void button1_Click(object sender, EventArgs e) 
        { 
            MessageBox.Show(function_rs(textBox1.Text)); 

}  
در مثال بالا ، من یک تابع به اسم function_rs از نوع string ساختم که یک پارامتر به اسم name از نوع string قبول می کنه . این تابع ، طول رشته ای که بهش داده میشه رو محاسبه می کنه و در خروجی نمایش میده.

طریقه فراخوانی تابع هم مثل متد هست . وقتی یک متد رو فراخوانی می کنید ، در واقع مثل این هست که یک متغیر رو فراخوانی کردید . با این تفاوت که بعد از فراخوانی تابع ، تابع مقدار ورودی رو به خروجی تبدیل میکنه.

به مثال زیر توجه کنید . من میخوام تابعی بنویسم که با وارد کردن شعاع دایره ، مساحت اون رو به ما نشون بده . برای این کار اول باید نوع تابع و مقدار ورودی رو مشخص کنم :

کد PHP:
        private double Masahat(int shoa) { 
            double res; 
            res = (shoa ^ 2) * Math.PI; 
            return res; 
        } 
        private void button1_Click(object sender, EventArgs e) 
        { 
            MessageBox.Show(Masahat(int.Parse (textBox1 .Text)).ToString()); 

}  
کار با توابع بسیار لذت بخشه و همچنین یکی از مهم ترین بخش های برنامه نویسیه. من در این جا 2 نوع تابع string و double رو معرفی کردم ، شما خودتون میتونید توابع دیگه رو هم ، بستگی به نیازتون مثل همین ها تعریف کنید .

در آینده سعی می کنیم که بیشتر با توابع کار کنیم.

امیدوارم این آموزش برای شما مفید بوده باشه.
موفق باشید.

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها