0

پرهیز از زایمان با روش سزارین

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

پرهیز از زایمان با روش سزارین
دوشنبه 24 فروردین 1394  5:26 PM

 

اهمیت موضوع زایمان به روش طبیعی به حدی بالاست که خانم های باردار باید متوجه غیرضروری بودن زایمانشان به این روش باشند و بدانند زایمان به روش طبیعی از همه لحاظ پرفایده تر و بی خطر تر برای جنینشان است

 

این سازمان در بیانیه جدید خود با اشاره به افزایش موارد غیرضروری سزارین هشدار داد که این جراحی می‌تواند سلامت زنان باردار و نوزادان را به خطر بیندازد.

در بیانیه این سازمان آمده است: سزارین یکی از متداول‌ترین انواع جراحی‌ها در جهان است که به ویژه در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه آمار آن رو به افزایش است. اگرچه این جراحی در موارد ضروری نجات بخش است اما در بسیاری از موارد بدون اضطرار پزشکی انجام می‌شود که می‌تواند زنان باردار و نوزادان آنها را در معرض مشکلات کوتاه مدت و بلندمدت پزشکی قرار دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جهانی بهداشت، عمل سزارین باید در مواردی که ضرورت پزشکی ایجاب می‌کند مثلا زمانی که طولانی شدن بارداری یا تغییر وضعیت جنین در رحم، جان مادر و نوزاد را به خطر می‌اندازد، انجام شود اما این جراحی در عین حال می‌تواند مشکلات و عوارضی داشته باشد و به همین دلیل از انجام آن در مواقع غیرضروری باید جدا خودداری کرد.

عوارض جدی سزارین می‌تواند به ناتوانی، معلولیت و حتی مرگ منجر شود به ویژه در مواقع فقدان تجهیزات مناسب برای انجام جراحی‌های ایمن یا درمان مشکلات احتمالی ناشی از سزارین این خطر افزایش پیدا می‌کند.

در بیانیه این سازمان تاکید شد: از سال 1985 «جامعه بین‌المللی مراقبت‌های بهداشتی»، نرخ ایده‌آل برای عمل سزارین را بین 10 تا 15 درصد در نظر گرفت. مطالعات جدید نشان می‌دهد که وقتی در یک جامعه، نرخ سزارین تا 10 درصد برسد، کاهش موارد مرگ و میر مادران و نوزادان در زمان وضع حمل مشاهده می‌شود اما از سوی دیگر افزایش تعداد موارد این عمل به هیچ وجه به معنی کاهش بیشتر این مرگ و میرها نیست بلکه در عوض می‌تواند مشکلات بیشتری به بار آورد. به بیان دیگر وقتی نرخ سزارین‌ها از 10 درصد بیشتر می‌شود، هیچ شاهدی مبنی بر کاهش بیشتر مرگ و میرها وجود ندارد. بنابراین در نظر داشتن استاندارد 10 درصد به عنوان نرخ ایده‌آل سزارین ضروری است و باید از موارد غیرضروری این جراحی به شدت پرهیز شود.

با این حال کارشناسان این سازمان متذکر شده‌اند که بیمارستان‌ها نباید صرفا آمار سزارین‌ها را مد نظر داشته باشند بلکه لازم است تک تک زنان باردار به دقت مورد معاینه قرار گیرند تا از نیاز واقعی آنها به انجام این جراحی اطمینان حاصل شود.

 ایسنا،

 

تشکرات از این پست
borkhar
دسترسی سریع به انجمن ها